Garaż w bryle domu – jakie są jego wady i zalety?

Zacznijmy od definicji. Czym właściwie jest garaż w bryle domu i czym różni się od garażu dostawionego i garażu wolnostojącego? Jak sama nazwa wskazuje, garaż wpisany w bryłę domu jest integralną częścią tej samej bryły, w której położone są wnętrza mieszkalne. Jest integralną częścią budynku i zwykle wieńczy go ten sam dach. Garaż w bryle domu może być jednak częściowo wysunięty, zazwyczaj przed ścianę frontową. W ten sposób łatwiej jest wpisać dostatecznie długi garaż w bryłę budynku, a ponadto, wysunięty garaż daje duże możliwości – zadaszenie wysuniętej części może stanowić podcień nad wejściem, a na zadaszeniu można zaaranżować taras (domy z poddaszem i piętrowe).
Z kolei garaż dostawiony to rozwiązanie, w którym garaż przylega do jednej ze ścian budynku, ale w zasadzie nie jest jego integralną częścią budynku – posiada własne ściany i własne zadaszenie. Może być jednak skomunikowany z częścią mieszkalną. Zaletą jest to, że garaż dostawiony, jak sama nazwa wskazuje, można dostawić już po wybudowaniu domu, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa. Z kolei garaż wolnostojący to całkowicie niezależny budynek, który nie przylega do domu i nie jest z nim skomunikowany. Skoro wiemy już, czym jest garaż w bryle domu, przejdźmy do jego zalet i wad.
Garaż w bryle domu to rozwiązanie chętnie wybierane przez inwestorów preferujących nowoczesne budownictwo. Wpisanie całości lub fragmentu garażu w bryłę domu jest bardzo praktyczne, a w dłuższej perspektywie oznacza niższe koszty w porównaniu z garażem dostawionym czy wolnostojącym. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć możemy:
Bardzo podobne zalety posiada garaż dostawiony do budynku, z tymże jest to rozwiązanie droższe ze względu na konieczność zastosowania odrębnych elementów konstrukcyjnych. W praktyce jednak, garaż w bryle domu i garaż dostawiony do bryły to rozwiązania pokrewne. Garaż dostawiony do bryły zazwyczaj wymaga jednak nieco większej działki.
Decydując się na garaż w bryle domu warto mieć świadomość tego, że rozwiązanie to nie jest pozbawione pewnych wad. W dużej mierze to właśnie minusy decydują o tym, czy wybrane rozwiązanie jest odpowiednie dla inwestora. Oto najważniejsze minusy, jakie wynikają z wyboru garażu wpisanego w bryłę domu:
Garaż w bryle domu może okazać się problematycznym rozwiązaniem w przypadku bardzo małych działek, na których ciężko jest wyodrębnić przestrzeń pod posadowienie domu, np. ze względu na niewielką szerokość parceli. W takich sytuacjach lepszą opcją może być garaż wolnostojący. To rozwiązanie nie jest odpowiednie także dla osób, które liczą się z każdą złotówką przy budowie domu.
Garaż dostawiony to rozwiązanie pokrewne do garażu w bryle, ale jednak nieco inne. Przede wszystkim jest to osobna część budynku bazującą na własnych elementach konstrukcyjnych. Posiada oddzielne ściany i osobny dach. Mimo to, może być skomunikowany z częścią mieszkalną. Garaż dostawiony to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować garaż później, już po zakończeniu budowy. Należy się jednak upewnić, że działka jest dostatecznie duża i dostawiony w przyszłości garaż nie będzie naruszał minimalnych odległości, jakie trzeba zachować od granicy działki. W przypadku garażu dostawionego zachodzi mniejsze ryzyko przenikania przykrych zapachów i donośnych dźwięków. W szerszej perspektywie czasu jest to jednak rozwiązanie droższe od garażu w bryle domu.
Z kolei garaż wolnostojący to doskonałe rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy nie chcą łączyć ze sobą części mieszkalnej i części gospodarczej. Wówczas bryłę domu można przeznaczyć wyłącznie na konkretne wnętrza mieszkalne. Z kolei garaż wolnostojący może jednocześnie pełnić funkcję składziku na sprzęt ogrodowy. Ponadto, taki garaż dużo łatwiej będzie wkomponować w ograniczoną przestrzeń działki. Decydując się na garaż wolnostojący lub dostawiony inwestorzy muszą jednak pamiętać, że jego budowa będzie wiązała się z dodatkowymi formalnościami.