Garaż to ważne udogodnienie, na które mogą zdecydować się osoby przymierzające się do budowy własnego domu. Decydując się na garaż należy zadać sobie kluczowe pytanie: garaż wolnostojący czy w bryle domu? W przypadku domów jednorodzinnych częściej stosuje się jednak garaż w bryle domu. W tym artykule omówimy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.
Co rozumiemy pod pojęciem garażu wpisanego w bryłę domu?
Zacznijmy od definicji. Czym właściwie jest garaż w bryle domu i czym różni się od garażu dostawionego i garażu wolnostojącego? Jak sama nazwa wskazuje, garaż wpisany w bryłę domu jest integralną częścią tej samej bryły, w której położone są wnętrza mieszkalne. Jest integralną częścią budynku i zwykle wieńczy go ten sam dach. Garaż w bryle domu może być jednak częściowo wysunięty, zazwyczaj przed ścianę frontową. W ten sposób łatwiej jest wpisać dostatecznie długi garaż w bryłę budynku, a ponadto, wysunięty garaż daje duże możliwości – zadaszenie wysuniętej części może stanowić podcień nad wejściem, a na zadaszeniu można zaaranżować taras (domy z poddaszem i piętrowe).
Z kolei garaż dostawiony to rozwiązanie, w którym garaż przylega do jednej ze ścian budynku, ale w zasadzie nie jest jego integralną częścią budynku – posiada własne ściany i własne zadaszenie. Może być jednak skomunikowany z częścią mieszkalną. Zaletą jest to, że garaż dostawiony, jak sama nazwa wskazuje, można dostawić już po wybudowaniu domu, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa. Z kolei garaż wolnostojący to całkowicie niezależny budynek, który nie przylega do domu i nie jest z nim skomunikowany. Skoro wiemy już, czym jest garaż w bryle domu, przejdźmy do jego zalet i wad.
Jakie zalety oferuje garaż w bryle domu?
Garaż w bryle domu to rozwiązanie chętnie wybierane przez inwestorów preferujących nowoczesne budownictwo. Wpisanie całości lub fragmentu garażu w bryłę domu jest bardzo praktyczne, a w dłuższej perspektywie oznacza niższe koszty w porównaniu z garażem dostawionym czy wolnostojącym. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć możemy:
- brak dodatkowych formalności przy budowie takiego garażu;
- jest to integralna część budynku, dająca dodatkowe możliwość, np. stworzenie efektownego podcienia wejściowego czy też tarasu na piętrze;
- w dłuższej perspektywie jego budowa jest tańsza w porównaniu z garażami wolnostojącymi oraz garażami dostawionymi;
- gotowy dom posiada już w pełni funkcjonalny garaż;
- możliwość skomunikowania garażu z częścią mieszkalną;
- łatwiej wygospodarować odpowiednią przestrzeń na działce;
- garaż w bryle domu może stanowić strefę buforową, która będzie wspierać termoizolację budynku.
Bardzo podobne zalety posiada garaż dostawiony do budynku, z tymże jest to rozwiązanie droższe ze względu na konieczność zastosowania odrębnych elementów konstrukcyjnych. W praktyce jednak, garaż w bryle domu i garaż dostawiony do bryły to rozwiązania pokrewne. Garaż dostawiony do bryły zazwyczaj wymaga jednak nieco większej działki.