Wybór i zakup działki budowlanej to bardzo ważna decyzja, od której zależy to, czy inwestor będzie mógł zrealizować wymarzony projekt domu, ile kosztować będzie budowa domu, a także, czy lokalizacja sprosta potrzebom domowników. Zanim zdecydujemy się na zakup działki, musimy sprawdzić, czy faktycznie jest ona działką budowlaną, a także, jakie budynki będzie można wybudować na konkretnej działce. W tym artkule podpowiemy, na co zwrócić uwagę.
Czym jest działka budowlana?
W pierwszej kolejności musimy ustalić, czym właściwie jest działka budowlana. W zdefiniowaniu tego pojęcia pomoże nam prawo budowlane. Zgodnie z przepisami, działka budowlana to teren, którego przeznaczeniem jest budowa nieruchomości w postaci domu jednorodzinnego, bloku, obiektu użyteczności publicznej czy też zabudowy wielorodzinnej. W praktyce, na konkretne zastosowanie wybranej działki budowlanej wpływa również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, ale do tego jeszcze dojdziemy.
Działka budowlana musi spełniać kilka kluczowych wymogów: posiadać dostęp do drogi publicznej, charakteryzować się określoną wielkością oraz kształtem. Ważnym czynnikiem jest także uzbrojenie działki, a zatem dostęp do infrastruktury technicznej (głównie sieci wodociągowej i energetycznej). Powyższe aspekty mają duży wpływ na konkretne przeznaczenie działki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki znajdziesz wiele pożytecznych informacji, które pomogą w procesie wyboru oraz zakupu odpowiedniej działki budowlanej.
W jaki sposób sprawdzić, czy działka faktycznie jest budowlana?
Odpowiedzi na pytanie o status działki należy szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W wielu miastach, MPZP można sprawdzić przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Inwestorów interesują przede wszystkim dwa oznaczenia: MN czyli budownictwo jednorodzinne oraz MW czyli budownictwo wielorodzinne. Ponadto, dostępna jest rządowa strona e-mapa.net, na której możemy sprawdzić status interesującej nas działki. Można ją znaleźć na mapie lub po prostu wpisać adres nieruchomości.
Nie wszystkie działki budowlane figurują w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Co zrobić w takiej sytuacji? Wówczas inwestor musi złożyć wniosek do starostwa lub urzędu miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. To indywidualny spis zasad, które regulują możliwość zabudowy konkretnej działki budowlanej. Warunki zabudowy może otrzymać nie tylko właściciel działki, ale również osoba, która jest zainteresowana jej zakupem.
Jakie dokumenty należy zweryfikować?
Wiesz już, że interesująca Cię działka jest działką budowlaną. Wciąż nie masz jednak pewności, czy na wybranej działce możliwe będzie zrealizowanie projektu wymarzonego domu. W MPZP znajdują się bowiem liczne zapisy, które regulują możliwość zabudowy. Znajdziemy tu informacje dotyczące wskaźnika intensywności i powierzchni zabudowy, dopuszczalnej wysokość oraz liczby kondygnacji, rodzaju dachu czy powierzchni biologicznie czynnej. Zwłaszcza inwestorzy przymierzający się do budowy dużego domu muszą sprawdzić, jakie zasady zawiera w sobie MPZP.
Jeśli działka budowlana nie znajduje się w MPZP, wówczas, informacje związane z dopuszczalnym rodzajem zabudowy działki będą obecne w warunkach zabudowy. Jest to dokument, który można uzyskać po złożeniu stosownego wniosku w starostwie lub urzędzie miasta. W wielu sytuacjach inwestorzy pragną również odnaleźć właściciela, do którego należy działka, aby złożyć mu ofertę kupna. W poszukiwaniu właściciela należy sprawdzić Państwową Ewidencję Gruntów. Numer ewidencyjny interesującej nas działki możemy sprawdzić na rządowej stronie Geoportal.
Czy możliwa jest zmiana przeznaczenia działki?
Może się okazać, że interesująca Cię działka jest działką rolną lub leśną. Tego typu działki można zakupić w dużo niższej cenie, ale budowa domu na ich terenie jest niemożliwa, przynajmniej do czasu. Wielu inwestorów rozważa tańszy zakup działki rolnej, a następnie odrolnienie działki. Zmiana przeznaczenia działki w wielu sytuacjach jest możliwa, ale to czasochłonny, a zarazem kosztowny proces. Jeśli przekształcamy działkę rolną w budowlaną, musimy zapłacić jednorazową opłatę za wyłączenie działki z produkcji rolnej, a także, płacić opłatę roczną przez okres min. 10 lat.
Jeśli interesująca nas działka figuruje w MPZP, zmiany przeznaczenia można dokonać poprzez złożenie stosownego wniosku. Wówczas, gmina, starostwo lub urząd miasta decydują, czy taka zmiana jest możliwa. Co więcej, zmiana przeznaczenia nastąpi dopiero w momencie uchwalenia nowego MPZP, a to może potrwać kilka lat. Jeśli działki nie ma w MPZP, wówczas występujemy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Tylko w przypadku działek posiadających znamiona działki budowlanej można uzyskać warunki zabudowy.