Budowa domu jest podzielona na kilka etapów. Stan surowy zamknięty oznacza zakończenie większości wymaganych prac budowlanych. Jest to poniekąd symboliczna granica, która oddziela etap budowy od etapu wykończenia, choć oczywiście do zrobienia zostało jeszcze mnóstwo rzeczy. W tym artykule omówimy wszystkie etapy budowy domu, powiemy, co właściwie obejmuje stan surowy zamknięty, a także, jaką część kosztów pochłonie doprowadzenie domu do tego stanu.
Poszczególne etapy budowy domu
Budowa domu rozpoczyna się od przygotowania placu budowy. Dobrze wyznaczone strefy mają duży wpływ na tempo realizowanych prac. Pierwszymi pracami zrealizowanymi na działce są roboty ziemne. Robotnicy wykonują wykop niezbędny do osadzenia fundamentów. Po zaizolowaniu i zasypaniu fundamentów zyskujemy dom w stanie zerowym. Kolejnym etapem jest wzniesienie ścian zewnętrznych oraz pokrycie budynku dachem. W zasadzie jeszcze przed wykonaniem więźby i deskowania możemy mówić o stanie surowym otwartym, ale w praktyce ten etap obejmuje także pokrycie dachowe. Czas na wstawienie okien oraz drzwi zewnętrznych. W ten właśnie sposób uzyskany zostanie stan surowy zamknięty.
Za nami zdecydowana większość prac budowlanych, natomiast przed nami liczne prace związane z wykończeniem oraz instalacją przyłączy. W naszym artykule o domach murowanych (https://new-house.com.pl/dom-murowany) możesz dowiedzieć się więcej o specyfice realizacji projektu w tej technologii. Gdy dom posiada już ściany działowe, stropy, wylewki, przyłącza elektryczne, ogrzewanie, W-K oraz oświetlenie, mówimy o stanie deweloperskim. Teraz pozostaje jedynie kładzenie podłóg, gładzenie i malowanie ścian, montaż oświetlenia i drzwi wewnętrznych oraz inne prace wykończeniowe. Tak otrzymujemy dom pod klucz gotowy do zamieszkania.
Co dokładnie obejmuje stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty przynosi inwestorom mnóstwo satysfakcji, ponieważ mogą oni cieszyć się już domem, który stanowi bezpieczne schronienie. Taki dom jest już w pełni chroniony przed czynnikami atmosferycznymi. Budynek posiada kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. W przypadku domów piętrowych oraz z poddaszem użytkowym, dom w stanie surowym zamkniętym posiada również schody. Jeśli ten etap budowy uda się domknąć w okresie jesiennym, prace można kontynuować w zimie, choć inwestorzy często decydują się na okres zimowania.
Stan surowy a zimowanie budynku
Zimowanie budynku następuje najczęściej po uzyskaniu stanu surowego otwartego lub stanu surowego zamkniętego. W tym drugim przypadku inwestorzy nie muszą dodatkowo zabezpieczać domu przed zimą (np. poprzez zasłonienie otworów okiennych i drzwiowych), ponieważ dom posiada już wszystkie elementy odpowiedzialne za ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. W teorii prace ukierunkowane na uzyskanie stanu deweloperskiego można kontynuować zimą, jednak wielu fachowców zaleca zimowanie i wznowienie prac wczesną wiosną. W ten sposób można ograniczyć problem wilgoci technologicznej, rozłożyć wydatki na budowę domu na szerszy okres, a także zyskać czas na przemyślenie aranżacji wnętrz. Kolejną kwestią jest to, że dom surowy zamknięty nie jest jeszcze ocieplony i nie posiada działającej instalacji grzewczej, a co za tym idzie, realizacja prac w wychłodzonym domu nie należy do przyjemnych, a czasami jest po prostu niemożliwa.
Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?
Po stworzeniu kompletnego projektu budowlanego można sporządzić precyzyjny kosztorys, który pozwala inwestorowi optymalnie zarządzać dostępnym budżetem. Stan surowy zamknięty to nie tylko granica oddzielająca większość prac budowlanych od wykończeniowych, ale również granica w wydatkach. Na uzyskanie tego stanu często trzeba przeznaczyć właśnie 40-50% całej kwoty inwestycji. Na dokładne koszty wpływa oczywiście wybór materiałów budowlanych oraz technologii, w jakich wznoszony jest dom. Jednak w przybliżeniu, budowa domu w stanie surowym zamkniętym o powierzchni użytkowej 100m2 to wydatek rzędu 150 – 200 tysięcy złotych.
Można zaryzykować twierdzenie, że głównym czynnikiem wpływającym na różnice w kosztach na tym etapie budowy ma nie tyle materiał na ściany zewnętrzne, co konstrukcja dachu. Rodzaj więźby, materiał termoizolacyjny czy samo pokrycie to czynniki, w których można szukać nawet 20-30 tysięcy złotych różnicy. W naszym artykule poświęconym dachom (https://new-house.com.pl/dachy) omawiamy więcej szczegółowych kwestii związanych z konstrukcją dachu i jego pokryciem.
Stan surowy otwarty a stan surowy zamknięty
Jak już mówiliśmy, dom w stanie surowym zamkniętym jest już wyposażony we wszystkie okna oraz drzwi zewnętrzne, natomiast stan surowy otwarty nie posiada jeszcze stolarki okiennej i drzwiowej. A zatem, na etapie przechodzenia w stan surowy zamknięty należy podjąć decyzję w kwestii okien oraz drzwi zewnętrznych. W nowych domach muszą one spełniać wymogi WT 2021, które wprowadzają np. maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła. Na naszej stronie poświęconej oknom PCV możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym powinny charakteryzować się okna w nowoczesnym domu. Wykonane z tworzywa profile mogą być bardzo praktycznym, a zarazem estetycznym wyborem.