Domy pasywne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy przy budowie domu mogą pozwolić sobie na nieco większy wydatek. Takie domy odznaczają się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię z nieodnawialnych źródeł, dzięki czemu inwestor może liczyć na duże oszczędności wynikające z niższych kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule tłumaczymy, czym charakteryzuje się projekt dom pasywnego.
Co to jest dom pasywny?
Rosnące wymagania związane z charakterystyką energetyczną budynków sprawiają, że w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne. Aby lepiej zrozumieć to, czym jest dom pasywny, warto posłużyć się dokładnymi wartościami. Otóż, zgodnie ze standardami WT 2021, współczynnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) do celów grzewczych, klimatyzacji i wentylacji nie powinien przekraczać 70 kWh na metr kwadratowy w skali roku. Domy energooszczędne są w stanie zejść do połowy tej wartości. Z kolei projekt domu pasywnego jest tworzony w taki sposób, aby współczynnik EP nie przekraczał 15 kWh.
Pierwszy budynek pasywny wybudowano w 1991 roku w Darmstadt. Obecnie projekt domu pasywnego nie jest najnowocześniejszym rozwiązaniem, na jakie może zdecydować się inwestor. Dysponując odpowiednio dużym budżetem można już postawić dom zero energetyczny. Jest on wyposażony w systemy OZE (odnawialne źródła energii) i jest w stanie utrzymać się niemal w całości z energii odnawialnej. W praktyce takie domy zużywają nieco energii pierwotnej, np. w okresie zimowym, gdy fotowoltaika nie działa tak wydajnie jak latem. Jednak w rozliczeniu rocznym zużycie energii pierwotnej nie jest wyższe niż zużycie energii odnawialnej. W przypadku domów plus energetycznych obserwujemy natomiast nadwyżkę zielonej energii odnawialnej.
Czym charakteryzują się projekty domów pasywnych?
Domy pasywne bardzo często odznaczają się przede wszystkim prostotą. Warto zobaczyć, jak wygląda pierwszy budynek pasywny postawiony w Darmstadt. Ma on dwa piętra, odznacza się zawartą i prostą bryłą, a wieńczy go jednospadowy dach. W przypadku domów jednorodzinnych prym wiodą natomiast „nowoczesne stodoły”. Są to domy usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem pozbawionym okapu.
W praktyce, projekt domu pasywnego może oferować także bardziej zróżnicowane stylistycznie domy, ale z reguły są to domy bardzo proste i pozbawione zbędnych elementów architektonicznych. Prostota jest tu podyktowana względami pragmatycznymi – mniejsza liczba elementów architektonicznych to mniejsza liczba potencjalnych miejsc, w których pojawić się mogą mostki termiczne. To one są odpowiedzialne za ubytki ciepła i generują wyższe koszty związane z ogrzewaniem lub klimatyzacją. Bardzo istotną kwestią jest staranny dobór materiałów budowlanych i termoizolacyjnych, tak, aby do minimum obniżyć współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych przegród. Wymagane są także nowoczesne i „ciepłe” okna oraz drzwi zewnętrzne.