Domy pasywne
Spis treści:
Rosnąca świadomość ekologiczna przenika wszystkie dziedziny naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Domy pasywne stanowią realną odpowiedź na zmieniające się potrzeby inwestorów w zakresie budynków, które są estetyczne, funkcjonalne, wygodne, ekonomiczne w użytkowaniu oraz przyjazne środowisku naturalnemu. Decydując się na tego typu nieruchomość, możesz znacząco obniżyć bieżące koszty jej utrzymania i jednocześnie zadbać o otaczającą Cię przyrodę co w obecnych czasach powinno być celem nas wszystkich. Dlatego też projektów domów pasywnych oraz możliwości ich realizacji nie mogło zabraknąć w kompleksowej ofercie New-House.
Czym jest dom pasywny?
Dom pasywny to budynek, który został zaprojektowany i wybudowany w taki sposób, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 15 kWH na metr kwadratowy na rok co w praktyce oznacza ciepło pochodzące z 1,5 litra oleju opałowego. Dom pasywny samodzielnie pozyskuje, przetwarza i zatrzymuje w pomieszczeniach ciepło pochodzące z OZE. Do najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii należy ciepło światła słonecznego, ciepło gruntu, ciepło powietrza, ciepło wody oraz ciepło wytwarzane przez ciała mieszkańców i wszystkie pracujące w domu urządzenia. W sposób ekologiczny ogrzewane są zarówno wnętrza budynku, jak i również woda użytkowa.
Cechy charakterystyczne budynku pasywnego
- zwarta bryła domu pozbawiona niepotrzebnych ozdobników,
- znacznych rozmiarów przeszklenia usytuowane po nasłonecznionej stronie budynku,
- odpowiednie usytuowanie domu w terenie,
- właściwe umiejscowienie budynku względem stron świata,
- projekt domu przemyślany pod kątem funkcjonalnym, w którym pomieszczenia składające się na strefę dzienną znajdują się od strony południowej a strefa nocna, kuchnia, garaż oraz pomieszczenia gospodarcze od strony wschodniej i północnej – wszystko dla optymalnego wykorzystania światła słonecznego,
- odpowiednie ocieplenie fundamentów, ścian, stropodachów oraz dachów,
- wykorzystanie specjalistycznej stolarki okiennej i drzwiowej zapewniającej ponadprzeciętną izolacyjność cieplną oraz zyski słoneczne,
- zastosowanie technologii, które umożliwiają zyski ciepła tj. kolektory słoneczne, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy gruntowego wymiennika ciepła,
- skuteczna wentylacja zapewniająca komfort termiczny o każdej porze roku.
Rozwiązania stosowane w domach pasywnych
Budowa domu pasywnego bezwzględnie wymaga zatrudnienia fachowców, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Tylko takie podejście sprawi, że dom będzie spełniał standardy pasywności, które siłą rzeczy są bardzo restrykcyjne i wyśrubowane. Najrozsądniej jest powierzyć wszystkie prace jednemu wykonawcy, który drobiazgowo je zaplanuje, dopasuje urządzenia pozyskujące energię z OZE i wybierze optymalne technologie zapobiegające jej stratom. Zajmie się także doborem materiałów i zatrudnieniem specjalistów do wykonania poszczególnych robót. Należy bowiem mieć świadomość, że tylko idealne połączenie wszystkich elementów da inwestorowi realne oszczędności w przyszłości.
Jakie eko-rozwiązania są najczęściej wykorzystywane w budynkach pasywnych?
- Ogrzewanie budynku pasywnego zasilane energią z fotowoltaiki
- wentylacja z wymianą ciepła,
- dodatkowe wsparcie w postaci punktowych grzejników elektrycznych, nagrzewnic umieszczonych w kanałach lub promienników podczerwieni.
- Wentylacja domu pasywnego
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli wymiennikiem ciepła.
- Okna w domach pasywnych
- okna trzyszybowe, w których przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem, wyposażone w potrójne uszczelki,
- Współczynnik przenikania ciepła okien w domu pasywnym nie może przekraczać 0,8 W/m2K,
- współczynnik przenikalności promieniowania słonecznego powinien wynosić minimum 60%.
Budowa domu pasywnego – zalety
Budując dom pasywny, budujesz swoje przyszłe oszczędności. Wiemy – to brzmi niemal jak herezja w obliczu faktu, że budynek pasywny nadal jest droższy od takiego budowanego w technologii tradycyjnej. Jednak pozwól, że wytłumaczymy, skąd biorą się te oszczędności? W naszej szerokości geograficznej dom trzeba ogrzewać nierzadko ponad 6 miesięcy w roku. Galopujące ceny surowców klasycznie wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych rujnują budżety domowe wielu rodzin w naszym kraju. Jednak nie tych, którzy mają domy pasywne. One oszczędzają, ponieważ ciepło w ich domach pochodzi z darmowych źródeł odnawialnych i tym samym koszty ogrzewania zostają zredukowane do niezbędnego minimum.
Koszt prądu, jaki potrzebny jest do pracy pompy ciepła przez rok, nie powinien przekroczyć 400 zł. Musisz przyznać, że to ułamek ceny np. tony węgla, a nikt jeszcze nie wymyślił pieca, który pracowałby na tonie węgla przez rok. Pomijając fakt, że ogrzewanie węglem kamiennym odchodzi w niepamięć. I dobrze, ponieważ to jemu zawdzięczamy coroczny okres smogu i to nie tylko w dużych miastach. Dodatkowo dom pasywny to inwestycja, której wartość będzie sukcesywnie rosła. Więc raczej na niej nie stracimy, a możemy sporo zarobić, decydując się na jej sprzedaż w przyszłości.
Ile kosztuje dom pasywny?
Jeszcze kilkanaście lat temu dom pasywny był o blisko 40% droższy od budynku wykonanego w technologii tradycyjnej, a szacowany czas zwrotu z tej inwestycji przekraczał 50 lat. W roku 2012 różnica w cenie wynosiła już tylko mniej niż 25%, co jednocześnie sprawiło, że taki budynek zwracał się w nieco ponad 30 lat. Obecnie dom pasywny jest droższy od tradycyjnego tylko o około 8-15%. I choć do zachodniego 3-8% jeszcze trochę nam brakuje to jednak dynamika, jaką cechuje się ten sektor budownictwa jednorodzinnego, wskazuje, że z roku na rok różnica ta różnica – ku zadowoleniu inwestorów – będzie malała.
Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za budowę domu pasywnego, skorzystaj z naszego kalkulatora budowy domu, który po określeniu Twoich oczekiwań wskaże Ci orientacyjną cenę takiej inwestycji.
Dodatkowo musisz pamiętać, że budując dom w technologii pasywnej, masz możliwość skorzystania z regionalnych programów, których zadaniem jest wspieranie tego rodzaju budownictwa. Dzięki nim możesz otrzymać dotację na zakup kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy ekologicznych pomp ciepła. Szczegółów dofinansowań należy szukać na stronach lokalnych samorządów.
Kompleksowa budowa domów pasywnych z New-House
Jeśli rozważasz realizację budynku w technologii pasywnej i chciałbyś nieco zaoszczędzić, a przy okazji mieć przysłowiowy święty spokój powinieneś całą inwestycję zlecić New-House. Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie mieliśmy przyjemność zrealizować wiele budynków pasywnych na terenie całego kraju. Obecnie obserwujemy znacznie większe zainteresowanie rozwiązaniami, które są komfortowe, pozwalają na oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji, a dodatkowo są przyjazne dla środowiska. Domy pasywne (podobnie jak te wykorzystujące technologie tradycyjne) budujemy kompleksowo. Co w praktyce oznacza, że bierzemy na siebie zarówno formalności, zakupy, logistykę, jak również roboty budowlane, których celem jest wybudowanie domu do wybranego przez inwestora stanu.
Dlaczego tak? Ponieważ wychodzimy naprzeciw realnym potrzebom klientów, których terminarze wypełnione są po brzegi, a co za tym idzie, nie mają czasu na to, aby dodatkowo zajmować się budową domu. Podejmując współpracę z naszą firmą, do Twojej dyspozycji jest zespół doświadczonych specjalistów, którzy mają rozległą wiedzę oraz umiejętności praktyczne z dziedzin bezpośrednio związanych z budownictwem jednorodzinnym. A dzięki którym budowa domu przebiegać będzie sprawnie i co najważniejsze terminowo.
Jeśli taka wygodna i bezstresowa budowa domu pasywnego jest tym, czego aktualnie potrzebujesz, skontaktuj się z nami jak najszybciej, nie odkładaj marzeń na później. A ani się obejrzysz, a będziesz mieszkał w swoim niezależnym energetycznie, ekologicznym domu. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wskażą dostępne możliwości współpracy oraz rozwiązania. Możesz do nas zadzwonić 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00. Zapraszamy!