Przedmiar robót budowlanych to ważny dokument obejmujący zestawienie, opis oraz koszty wszystkich prac budowlanych, które należy wykonać w ramach realizacji inwestycji. To właśnie na podstawie przedmiaru robót budowlanych sporządza się następnie kosztorys inwestorski. Zakres prac budowlanych zawiera projekt architektoniczno-budowlany i to właśnie na jego podstawie sporządza się przedmiar, który jest istotny zarówno z perspektywy inwestora, jak i wykonawcy.
Przedmiar robót budowlanych – czym jest?
Definicja przedmiaru robót budowlanych jest zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku w sprawie określania metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Dokument ten zawiera kompletne zestawienie wszystkich prac budowlanych niezbędnych do realizacji inwestycji, przedstawionych w kolejności technologicznej wykonywania poszczególnych prac. Przedmiar robót budowlanych zawiera ceny materiałów oraz ceny robocizny, wraz z podstawą do naliczenia poszczególnych opłat. Na podstawie przedmiaru robót budowlanych można sporządzić kosztorys inwestorski.
W jakim celu wykonuje się przedmiar robót budowlanych?
Przedmiar robót jest niezbędny do sporządzenia rzetelnego kosztorysu budowlanego. Jest on istotny zarówno z perspektywy inwestora, jak również z perspektywy wykonawcy. Inwestor może bowiem sprawdzić, czy cena oczekiwana przez wykonawcę jest adekwatna do faktycznych kosztów. Jest to także punkt wyjściowy do negocjacji przy ustalaniu warunków umowy o roboty budowlane. Z kolei wykonawca na podstawie przedmiaru robót budowlanych może oszacować faktyczne koszty oraz ustalić cenę realizacji inwestycji, która będzie dla niego opłacalna. Na tej podstawie może również wykonać kosztorys w celu wzięcia udziału w przetargu.
Dokumentem nadrzędnym dla przedmiaru robót budowlanych jest projekt architektoniczno-budowlany. Zawiera on bowiem opis wszystkich prac budowlanych oraz wykaz materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji. To właśnie na podstawie projektu sporządza się przedmiar. Nadrzędność projektu oznacza, że prace opisane w projekcie zawsze wchodzą w zakres zamówienia podstawowego, nawet jeśli nie zostały wykazane w przedmiarze.
Co powinien zawierać przedmiar robót budowlanych?
Przedmiar robót budowlanych składa się z trzech podstawowych części, a mianowicie: karty tytułowej przedmiaru robót, spisu działów przedmiaru robót, a także tabeli przedmiaru robót. Poniżej omawiamy elementy wchodzące w skład każdej z wymienionych części:
- Karta tytułowa przedmiaru robót – zawiera kluczowe informacje na temat inwestycji, takie jak: nazwa i kody grup, klas oraz kategorii robót, adres obiektu budowlanego, dane zamawiającego, datę wykonania przedmiaru robót, dane osoby sporządzającej.
- Spis działów przedmiaru robót – w tym miejscu znajduje się wykaz wszystkich planowanych robót budowlanych podzielonych na kategorie, rozdziały i podrozdziały. Podstawą do określania poszczególnych robót jest Wspólny Słownik Zamówień. Co ważne, wykaz wszystkich prac powinien być ułożony chronologicznie według technologicznej kolejności wykonywania robót.
- Tabele przedmiaru robót – w tym miejscu wymienia się roboty podstawowe, czyli minimalny zakres prac, jakie muszą być wykonane, aby zachowane zostały ilości i wymogi jakościowe. Do każdej roboty przypisana jest nazwa i opis robót oraz obliczenia ilości jednostek miary robót, jednostki miary i ilość jednostek miary. Jest to podstawa do wyliczenia kosztów.
Przedmiar robót budowlanych zawiera także ceny materiałów budowlanych i stawki robocizny. Zawiera zatem wszystkie informacje niezbędne do tego, aby możliwe było sporządzenie kosztorysu budowlanego. Warto także zauważyć, że przedmiar robót budowlanych może być czasami częścią dokumentacji projektowej.
Kto może sporządzić przedmiar robót budowlanych?
Do wykonania przedmiaru robót budowlanych niezbędna jest obszerna wiedza w zakresie budownictwa. Zadaniem tym powinna się zająć osoba, która potrafi sprawnie rozczytać informacje zawarte w projekcie budowlanym i na ich podstawie wyodrębnić wszystkie prace, jakie trzeba wykonać w ramach realizacji inwestycji. Najczęściej za sporządzenie przedmiaru odpowiada projektant. Czasami nawet jest to część dokumentacji projektowej. Z usług projektanta skorzystać może zarówno inwestor, jak również wykonawca. Jak już wiemy, obie te strony mogą w ten sposób poznać dokładne koszty materiałów i robocizny, co daje podstawę do wyceny inwestycji.
Ile kosztuje wykonanie takiego przedmiaru?
Cenę sporządzenia przedmiaru robót budowlanych oblicza się na podstawie pojedynczej pozycji w takim zestawieniu. A zatem, im bardziej skomplikowana jest inwestycja i zakres planowanych prac, tym droższe okaże się sporządzenie przedmiaru. Różne stawki mają w końcu sami projektanci. Za przedmiar robót budowlanych przy budowie domu jednorodzinnego trzeba będzie zapłacić niemniej niż 300 – 400 zł, a w przypadku większych i bardziej skomplikowanych domów usługa ta może wynieść inwestora nawet ponad 1000 zł. Jeśli inwestor decyduje się na zamówienie projektu indywidualnego, może poprosić architekta o to, aby przedmiar był elementem kompletnej dokumentacji projektowej.