Wybór instalacji grzewczej do domu jednorodzinnego ma duży wpływ na funkcjonalność i energooszczędność domu, jak również wygodę jego domowników. Osoby przygotowujące się do budowy domu powinny poświęcić chwilę czasu na to, aby bliżej poznać najpopularniejsze typy instalacji grzewczych w domu jednorodzinnym i porównać je ze sobą. W ten sposób łatwiej będzie wybrać system, który okaże się satysfakcjonujący w perspektywie długoterminowej.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze instalacji grzewczej?
Instalacja grzewcza powinna być umiejętnie wkomponowana pod względem specyfiki domu. Dla przykładu, w energooszczędnych domach wyposażonych w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nie ma sensu stosować pieców na paliwo stale. Wybierając odpowiedni typ instalacji grzewczej trzeba wziąć pod uwagę cenę danego rozwiązania, ale również koszty eksploatacyjne. Instalacje tańsze w zakupie i montażu okażą się kosztowniejsze w eksploatacji w porównaniu z instalacjami, w które początkowo trzeba dużo zainwestować. Biorąc jednak pod uwagę różnice w kosztach eksploatacji, przy wyborze typu instalacji grzewczej warto wziąć pod uwagę szerszą perspektywę czasu.
Najpopularniejsze rodzaje instalacji grzewczych do domu
W domach jednorodzinnych możemy wyróżnić główne instalacje grzewcze, jak również instalacje wspomagające, które bardzo przydają się zwłaszcza w cieplejsze dni, gdy nie ma potrzeby nadmiernej eksploatacji głównego systemu. Na początek skupimy się na czterech najważniejszych typach instalacji grzewczych do domów jednorodzinnych, a następnie powiemy kilka słów o systemach, które można wykorzystać do wspomagania instalacji głównej.
Piec na paliwo stałe i paliwo ciekłe
W domach jednorodzinnych wciąż spotkamy się z tradycyjnymi kotłami przeznaczonymi do spalania paliw stałych, takich jak: węgiel, drewno i pellet oraz do spalania paliw ciekłych, jak różnorodne oleje. Systemy te odchodzą powoli do lamusa, ponieważ są mało efektywne, nieekologiczne, a ponadto wymagają komina. W domach wykorzystujących te typy instalacji grzewczej nie ma również większego sensu montowania wentylacji mechanicznej. Dawniej zaletą tego rozwiązania były niskie koszty eksploatacyjne, jednak w dobie ostatnich cen paliw okazuje się, że piece na węgiel, drewno czy pellet mogą okazać się najdroższym systemem do ogrzewania domu. Warto także dodać, że stale zaostrzane jest prawo związane z takimi piecami i w nowych domach można stosować wyłącznie piece nowszej generacji. Natomiast stare „kopciuchy” trzeba czym prędzej wymieniać.
Kocioł gazowy
Coraz powszechniejszym rozwiązaniem są kotły na gaz ziemny. Popularnością cieszą się obecnie dwufunkcyjne kotły kondensacyjne, które odpowiadają nie tylko za ogrzewanie wody w systemie centralnym, ale również podgrzewają wodę użytkową. Wydajność nowoczesnych kotłów gazowych jest bardzo wysoka, co przekłada się na zmaksymalizowanie ilości wyprodukowanego ciepła w stosunku do zużytego paliwa. Kotły gazowe bardzo korzystnie wypadają także cenowo, zwłaszcza, gdy porównamy ceny gazu do energii elektrycznej oraz paliw stałych. Minusem jest natomiast stosunkowo wysoki koszt zakupu i montażu. Przede wszystkim należy zapłacić ok. 7-8 tys. zł za dobrej jakości piec. Ponadto, to rozwiązanie jest możliwe do zastosowania jedynie w domach, do których można uzyskać przyłącze gazowe.
Kocioł elektryczny
Do ogrzewania wody w obiegu centralnym można wykorzystać także kotły elektryczne. Do najważniejszych zalet tych systemów możemy zaliczyć: bardzo wysoką efektywność, niezawodność, brak emisji spalin, brak konieczności budowy komina. Jeśli chodzi o koszt zakupu i montażu tej instalacji, ceny są porównywalne do kotłów gazowych, aczkolwiek wraz z jakością wykonania ceny przechylają się na niekorzyść kotłów elektrycznych. Im bardziej energooszczędny jest dany system, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Minusem okazują się przede wszystkim koszty ogrzewania. Obecnie ceny energii elektrycznej są bardzo wysokie, a co za tym idzie, ogrzewanie prądem może wygenerować naprawdę astronomiczne rachunki. Kocioł elektryczny dobrze sprawdzi się w przypadku domów energooszczędnych wyposażonych w instalację OZE (odnawialne źródła energii), np. fotowoltaikę.
Pompa ciepła
Pompy ciepła są stosowane coraz częściej w nowoczesnych domach. Jest to system ekologiczny, bezemisyjny i niewymagający komina. Świetnie współpracuje z popularnymi sposobami grzania, chociażby z podłogówką. Pompy pozyskują ciepło z otoczenia, w zależności od typu – z wody, z gruntu lub z powietrza. Ich efektywność jest kilkukrotnie wyższa w porównaniu z kotłami gazowymi i elektrycznymi. Aktualnie pompy ciepła są zdecydowanie najkorzystniejsze pod kątem kosztów eksploatacyjnych, ale równocześnie są najdroższe przy zakupie i montażu. Istnieją jednak dofinansowania, które pozwalają uzyskać zwrot sporej części kosztów. Idealnym uzupełnieniem pompy ciepła jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Systemy wspomagające główną instalacje grzewczą
W wielu domach stosuje się także systemy wspomagające, które doskonale sprawdzą się w cieplejsze dni, odciążając instalację główną. Jednym z najprostszych systemów wspomagających jest kominek. Szczególnie dobrze wypadają kominki z kurtyną powietrzną. Można także zastosować wolnostojące grzejniki zasilane energią elektryczną, np. grzejniki olejowe. Zaletą jest możliwość ustawienia w ich w dowolnym miejscu w zależności od potrzeb. W coraz większej liczbie domów stosuje się także maty na podczerwień, które w cieplejsze dni w okresie jesienno-zimowym mogą wręcz całkowicie zastąpić główną instalację grzewczą. Można je mocować na ścianach, pod podłogą, w stropie.
Dlaczego wybór odpowiedniej instalacji grzewczej do domu jest tak ważny?
Od instalacji grzewczej zależy naprawdę wiele. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście koszty ogrzewania domu. Porównując najdroższe i najtańsze systemy, różnica w rocznych kosztach dla przeciętnego domu może wynieść nawet ok. 10,000 zł! Bardzo istotną kwestią jest także komfort i bezpieczeństwo domowników. Pompa ciepła pod tym względem wypada najkorzystniej, ponieważ jest niezawodna i praktycznie bezobsługowa. Najgorzej wypadają piece na paliwo stale i ciekłe, które trzeba rozpalać oraz nadzorować ich pracę. Analizując dostępne typy instalacji grzewczych do domów jednorodzinnych warto sprawdzić ich kompatybilność z źródłem ciepła (np. z ogrzewaniem podłogowym), jak również z systemem wentylacyjnym.