Akademia Budowlana

Domy proste w budowie – czym się charakteryzują?

Spis treści:

Chcesz wybudować dom przy mniejszym nakładzie finansów? Zależy Ci na krótszym czasie budowy? Cenisz nowoczesną, minimalistyczną stylistykę? Jeśli odpowiedź na jedno z powyższych pytań jest twierdząca, oznacza to, że idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są domy proste w budowie. Prostota jest bowiem kluczem do niższych kosztów oraz krótszego czasu realizacji inwestycji. Warto zatem wiedzieć, czym właściwie charakteryzują się domy proste w budowie.

 

Dom prosty w budowie – czyli jaki?

 

Mówiąc o domach prostych w budowie mamy na myśli przede wszystkim domy parterowe, ewentualne domy z poddaszem użytkowym. Konstrukcyjne są one prostsze do wykonania, aniżeli domy piętrowe. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest mniejsza ilość materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu, co oczywiście przekłada się na krótszy czas pracy oraz niższe wydatki. Drugi powód to możliwość zastosowania sprawdzonych rozwiązań, które nie wymagają zaawansowanych technologii. Powód trzeci to mniejsza liczba newralgicznych punktów, przy których trzeba zachować szczególną ostrożność. Innymi słowy, domy proste w budowie to domy, które odznaczają się prostym wyglądem, a zarazem nieskomplikowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.  

 

Prosta i zwarta bryła domu

 

Najprostsze w budowie są domy na planie prostokąta, odznaczające się zwartą i nieskomplikowaną bryłą. Należy bowiem pamiętać, że każde złączenie dwóch ścian wiąże się z dodatkowym nakładem pracy oraz nieco większym zużyciem materiałów. W domy na planie prostokąta mamy do czynienia z czterema złączeniami. W przypadku domów na planie litery L jest to już sześć złączeń. Prosta bryła pozwala także ograniczyć niepotrzebną stratę materiałów, a wykonanie wszystkich prac jest dużo prostsze. Przekłada się to również na mniej skomplikowane rozwiązania konstrukcyjne w kontekście stropu oraz dachu. Dlatego domy proste w budowie to przede wszystkim domy parterowe lub domy z poddaszem usytuowane na planie prostokąta.

 

Nieskomplikowana konstrukcja dachu

 

Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym każdego domu jest dach. Domy proste w budowie zazwyczaj bazują na dachu dwuspadowym o małym lub umiarkowanym kącie nachylenia. Podstawą takiego dachu jest prosta więźba, która dla wprawnego cieśli nie stanowi najmniejszego problemu. Można także zdecydować się na więźbę prefabrykowaną. Wówczas na plac budowy trafiają uprzednio wyprodukowane elementy, które wystarczy ze sobą odpowiednio połączyć, co również skraca czas realizacji. Stosunkowo prostym rozwiązaniem jest także dach płaski, aczkolwiek tutaj występuje nieco większe ryzyko popełnienia błędów konstrukcyjnych.

 

Prefabrykowane elementy

 

Prefabrykowana więźba to niejedyny prefabrykat, jaki można wykorzystać na placu budowy. Prefabrykaty to nic innego, jak gotowe elementy, które zostały wyprodukowane bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, a na placu budową są ze sobą jedynie łączone. Możemy wyróżnić prefabrykaty betonowe, keramzytowe oraz stalowe. Są wykorzystywane do budowy fundamentów, ścian, nadproży, stropów, konstrukcji dachu. Zastosowanie prefabrykatów zmniejsza zakres prac na placu budowy, co pozwala znacznie skrócić czas trwania inwestycji.

 

Brak dodatkowych elementów architektonicznych

 

Domy proste w budowie odznaczają się minimalizmem i stronią od dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak chociażby: wykusze, lukarny czy balkony. Każdy taki element wymaga dodatkowych materiałów oraz nakładu czasu, co winduje koszty oraz czas trwania. Idealnym przykładem domu prostego w budowie jest nowoczesna stodoła. To prostokątny dom z dwuspadowym dachem bezokapowym, pozbawiony jakichkolwiek dodatkowych elementów. Popularność tych domów to w dużej mierze zasługa krótszej oraz tańszej budowy. Można śmiało stwierdzić, że nowoczesna stodoła to kwintesencja domu prostego w budowie.

 

Dlaczego domy proste w budowie są tak popularne?

 

Budowa domu w 2023 roku to bardzo kosztowna inwestycja. Nawet za stosunkowo niewielki i nieskomplikowany dom trzeba zapłacić nawet ok. 400 – 500 tys. złotych przy budowie pod klucz. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się właśnie domy proste w budowie. Im prostszy jest wybrany projekt, tym mniej kosztowna będzie jego realizacja. To sprawia, że prym wiodą obecnie nowoczesne technologie wykorzystujące prefabrykaty oraz gotowe moduły. Wiele osób marzących o własnym domu jest w stanie zrezygnować z wielu rozwiązań wymagających większego nakładu prac, aby tylko obniżyć koszty.

 

Domy proste w budowie przekładają się na mniejsze zużycie materiałów oraz krótszy czas budowy. To z kolei oznacza mniejsze zużycie energii. Patrząc całościowo na taką inwestycję, sięgając po nowoczesne domy proste w budowie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie domy są również bardziej funkcjonalne, mniej narażone na błędy konstrukcyjne, a także generują niższe koszty eksploatacyjne. Dom o prostej i zwartej bryle odznacza się także większą energooszczędnością. Reasumując, w prostocie siła!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.