Akademia Budowlana

Projekty domów z dachem dwuspadowym

Spis treści:

Dwuspadowy dach to prosta i trwała konstrukcja ceniona również za przystępne koszty. Dach ten posiada dwie pochyłe połacie złączone w linii szczytowej zwanej kalenicą. Ściany prostopadłe do kalenicy to ściany szczytowe. Właśnie ze względu na niższe koszty budowy domu, projekty domów z dachem dwuspadowym cieszą się tak dużą popularnością. W tym artykule postanowiliśmy omówić najważniejsze cechy tego dachu oraz przedstawić kilka ciekawych propozycji.

 

Jakie korzyści oferuje dach dwuspadowy?

 

Dach dwuspadowy to prosta konstrukcja, która doskonale sprawdza się w przypadku budynków o zwartej i regularnej bryle zwykle na planie prostokąta bądź litery L (wówczas mamy dach dwuspadowy z prostopadłą kalenicą). Dachy dwuspadowe posiadają dwie pochyłe połacie, które łączą się ze sobą kalenicą. Z kolei wyższe ściany położone prostopadle do kalenicy nazywamy ścianami szczytowymi. Dach dwuspadowy może mieć różne kąty nachylenia – od 15 do nawet 70 stopni. Kąt nachylenia w dużej mierze decyduje o rodzaju więźby dachowej. Jest to nośna konstrukcja dachu, która odpowiada za bezpieczne rozprowadzanie obciążeń do niższych elementów nośnych.

 

Projekty domów z dachem dwuspadowym cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na niższe koszty budowy domu. Z wielu kalkulacji wynika, że to właśnie dach dwuspadowy jest aktualnie najtańszym w budowie. Wyjątkiem są bardzo strome dachy, w których należy zastosować specjalistyczną więźbę. Dach dwuspadowy oferuje więcej przestrzeni na poddaszu, aniżeli dach czterospadowy, a ściany szczytowe pozwalają lepiej doświetlić wnętrza. Takich dach tworzy także klimat na poddaszu oraz sprawia, że dom prezentuje się estetycznie z zewnątrz.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając dom z dwuspadowym dachem?

 

Wybierając projekt domu z dwuspadowym dachem na pewno warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia, który decyduje o tym, ile przestrzeni będzie na poddaszu. W przypadku strychów stosuje się niski kąt od 15 do 25 st, natomiast w przypadku domów z poddaszem zwykle jest to od 30 do 50 st, choć w regionach kraju narażonych na obfite opady śniegu stosuje się nawet większe kąty, które zmniejszają powierzchnię dachu narażonego na obciążenia. Warto także zwrócić uwagę na to, czy kalenica dachu jest ułożona prostopadle czy równolegle do drogi dojazdowej – czasami jest to jeden z czynników uwzględnionych w warunkach zabudowy. Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę także na rodzaj więźby, liczbę okien dachowych, jak również pokrycie dachu.

 

Przykładowe projekty domów z dachem dwuspadowym

 

Szukasz praktycznego i nowoczesnego projektu domu z dachem dwuspadowym? W naszym katalogu znajdziesz wiele takich projektów stworzonych przez uznane pracownie architektoniczne. Postanowiliśmy wskazać kilka ciekawych propozycji, oto one:

 

Z160 A

To nowoczesny dom z poddaszem użytkowym zwieńczonym dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 35 stopni. Powierzchnia użytkowa domu Z160 A wynosi 160,9 m2. Do dyspozycji domowników pozostaje przestronna strefa dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią, spiżarnia, gabinet, trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Dużym plusem są dwa tarasy ogrodowe oraz balkon z widokiem na ogród. Dach można pokryć dachówką lub blachodachówką. Do wybudowania tego domu potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach: 20,46 x 18,26 m.

 

 

HomeKONCEPT-18

W tym domu zastosowano ściany kolankowe, które pozwoliły na uzyskanie wyższego poddasza. Budynek posiada także jednostanowiskowy garaż wysunięty przed ścianę frontową domu. Na parterze mieści się przytulna strefa dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią, łazienka, garderoba i kotłownia. Na poddaszu dostępne są trzy sypialnie oraz łazienka. Dużym plusem jest także podcień dostępny z poziomu sypialni małżeńskiej oraz taras nad garażem. Powierzchnia użytkowa domu HomeKONCEPT-18 wynosi 135,77m2. Minimalne wymiary działki to: 19,26 x 26,15 m.

 

Alwin 3

Jest to dom z poddaszem użytkowym zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 40 st. i kalenicą skierowaną prostopadle do drogi dojazdowej. Powierzchnia użytkowa domu Alwin 3 wynosi 146,33 m2, a do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna z salonem, kuchnią oraz jadalnią, trzy sypialnie oraz dwie łazienki i toaleta. Budynek posiada także jednostanowiskowy garaż lekko wysunięty przed ścianę frontową budynku. W dachu zastosowano lukarny doświetlające wnętrza na poddaszu, a na ścianie szczytowej od strony ogrodu znajduje się taras widokowy stanowiący jednocześnie zadaszenie tarasu. Minimalne wymiary działki wynoszą: 17,05 x 25,75 m.

 

Dom przy Miodowej

Kolejną propozycją jest Dom przy Miodowej, czyli dom z poddaszem użytkowym zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 38 st. Kalenica jest ułożona równolegle do drogi. Budynek posiada garaż z jednym miejscem parkingowym. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 160,20 m2, a do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna, cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Na stylistykę zewnętrzną składa się elewacja w ciepłym odcieniu, cokoły wyłożone klinkierem, drewniane balustrady i podbitka dachy oraz klasyczna dachówka ceramiczna. Projekt Dom przy Miodowej będzie można zrealizować na działce o minimalnych wymiarach: 22,20 x 20 m.

 

Marina G2

To dom z poddaszem użytkowym zachowany w klasycznej stylistyce. Dwuspadowy dach posiada kąt nachylenia 40 st., a kalenica jest skierowana równolegle do drogi. Budynek posiada duży garaż dwustanowiskowy z niżej usytuowanym dachem. Powierzchnia użytkowa domu Marina G2 wynosi 161,03 m2, a do jego wybudowania potrzebna jest działka o wymiarach: 24,10 x 20,80 m. Do dyspozycji domowników pozostaje przestronna strefa dzienna, pięć pokojów oraz dwie łazienki. Na ścianach szczytowych zastosowano lukarny doświetlające poddasze.