Działka posiadająca bezpośredni dostęp do jeziora to marzenie wielu osób, które chcą wybudować dom w spokojnej oraz malowniczej okolicy. Warto jednak wiedzieć o tym, że taka lokalizacja parceli posiada nie tylko zalety, ale również pewne wady. Aby działka z dostępem do jeziora faktycznie okazała się satysfakcjonującą inwestycją, wcześniej warto zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. W tym artykule podpowiadamy, jak przeanalizować działkę nad jeziorem.
Czym charakteryzuje się działka z linią brzegową?
Działka z dostępem do jeziora to inaczej działka z linią brzegową. Jest to parcela, której przebieg jednej z granic wyznacza właśnie linia brzegowa, czyli po prostu krawędź jeziora. Taka działka marzy się wielu inwestorom ze względu na spokojną i piękną okolicę. Działka położona nad samym brzegiem jeziora ma jednak pewne wady, jak chociażby brak możliwości zagrodzenia działki bezpośrednio przy krawędzi jeziora, o czym jeszcze powiemy. Analizując taką działkę na pewno należy zwrócić uwagę na warunki wodno-gruntowe, które mogą mieć istotny wpływ na koszty inwestycji. Jednak kluczową kwestią jest przeznaczenie takiej działki. Zanim inwestor zdecyduje się na zakup działki z dostępem do jeziora powinien skrupulatnie sprawdzić, co można na niej wybudować.
Co można wybudować na działce nad jeziorem?
Jeśli obszar jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), wówczas to właśnie ten dokument decyduje o przeznaczeniu działki oraz o parametrach budynku, jaki będzie można wybudować w tym miejscu. Osoba przymierzająca się do budowy domu jednorodzinnego musi szukać działki oznaczonej skrótem MN i kolorem jasnobrązowym (tereny pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne). Działki MW w kolorze ciemnobrązowym to tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Działka z dostępem do jeziora może być również oznaczona jako działka rekreacyjna (UC). Na tego typu działkach można wybudować domek letniskowy (niecałoroczny). Na gruntach leśnych i rolnych nie można wybudować żadnego obiektu, dopóki nie przekształci się takiej działki w działkę budowlaną.
W wielu sytuacjach działka z dostępem do jeziora nie jest jednak objęta MPZP. Wówczas w pierwszej kolejności warto sprawdzić Ewidencję Gruntów i Budynków (EGiB). Inwestorzy powinni tu szukać działek oznaczonym skrótem Bp. Są to tereny niezabudowane przeznaczone pod zabudowę. Należy udać się do urzędu miasta lub urzędu gminy właściwego dla lokalizacji gruntu i wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wówczas to właśnie „WZ-ka” będzie zawierać informacje o dokładnym przeznaczeniu działki oraz o tym, jakie budynki można na niej wybudować.
Jakie korzyści oferuje działka z dostępem do jeziora?
Zaletą działki nad jeziorem jest przede wszystkim sama lokalizacja. Działki w takim miejscu zwykle otacza spokojna i malownicza okolica. To świetne miejsce dla osób, które cenią sobie rekreację na świeżym powietrzu i chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Działka z dostępem do jeziora jest także bardzo atrakcyjna dla inwestorów, którzy chcą kupić taką działkę w celach zarobkowych. O ile pozwalają na to uwarunkowania lokalne, inwestor może tu wybudować domki letniskowe z myślą o wynajmie. Ograniczony dostęp do działek nad jeziorem sprawia również, że taka parcela odznacza się sporą wartością, która z biegiem lat zazwyczaj wzrasta. Nad brzegiem jeziora inwestor ma możliwość wybudowania altany, a także pomostu.
Potencjalne minusy działki z dostępem do jeziora
Działka z dostępem do jeziora może mieć także pewne wady. Powszechnym minusem takich lokalizacji często są trudne warunki wodno-gruntowe. Bliskie sąsiedztwo jeziora często oznacza, że grunt jest albo podmokły, albo mało stabilny, co znacznie utrudni budowę domu. Konieczne będzie zastosowanie odpowiednich fundamentów, co wpłynie na wyższe koszty budowy. W przypadku działek nad jeziorem często zachodzi także problem z dostępem do drogi oraz do sieci uzbrojenia.
Jednocześnie, działka z linią brzegową niesie ze sobą pewne ograniczenia w kwestii ogrodzenia takiej działki. Zgodnie z przepisami, każda osoba powinna mieć nieograniczony dostęp do brzegu jeziora, co oznacza, że inwestor nie może zagrodzić działki w taki sposób, aby zablokować dostęp do brzegu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ogrodzenie działki może być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od linii brzegu. Inwestor nie ma również prawa zakazywania lub uniemożliwiania innym osobom poruszania się wzdłuż brzegu jeziora.
Czy działka z dostępem do jeziora to opłacalna inwestycja?
Działka z dostępem do jeziora jest marzeniem wielu osób. Należy jednak pamiętać o tym, że taka lokalizacja parceli często niesie ze sobą pewne trudności, które wpływają na czas i koszt budowy domu lub innego obiektu. Przed zakupem działki z linią brzegową warto sprawdzić następujące kwestie: dokładne ukształtowanie terenu i powierzchnię działki, dostęp do drogi publicznej, dostęp do sieci uzbrojenia terenu, warunki wodno-gruntowe i przede wszystkim przeznaczenie wybranej działki. Tylko na podstawie powyższych składowych można ocenić, czy wybrana działka z dostępem do jeziora rzeczywiście okaże się opłacalną i satysfakcjonującą inwestycją.