Przewody elektryczne to krwioobieg instalacji elektrycznej. To one dostarczają energię elektryczną do gniazdek, włączników, punktów oświetlenia. Wybór właściwych przewodów ma ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa oraz funkcjonalności całej instalacji elektrycznej. Przewody elektryczne muszą być właściwie dobrane do specyfiki obiektu, a następnie prawidłowo zamontowane. W tym artykule omówimy najważniejsze rodzaje przewodów elektrycznych.
Przewody elektryczne wykorzystywane w domowej sieci
Zdecydowana większość przewodów elektrycznych w naszych domach jest ukryta w ścianach pod cienką warstwą tynku. Niektóre przewody są jednak ukryte w podłogach i stropach, a także w listwach przypodłogowych. Omawiając rodzaje przewodów elektrycznych na pewno warto powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie różni się przewód od kabla. Przewód jest zaprojektowany do napięć maksymalnie 6k i nie musi on posiadać izolacji. Można go używać jedynie wewnątrz budynku. Z kolei kabel to rodzaj przewodu posiadający izolację, którego można używać także w ziemi i wodzie.
W polskich domach wykorzystywany jest prąd przemienny, co sprawia, że zastosowanie znajdują w nich przewody elektryczne 3-żyłowe. Mamy to żyłę fazową, żyłę ochronną i żyłę neutralną. Przewody te najczęściej są wykonane z miedzi i zabezpieczone izolacją w odpowiednim kolorze. Przewody mogą różnić się konstrukcją żyły, materiałem, z którego wykonany jest przewód, jak również materiałem na izolację. Istotną kwestią jest także napięcie znamionowe, czyli maksymalne napięcie jakim można obciążyć dany przewód. Przy wyborze przewodów elektrycznych do domu trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na moc, warunki otoczenia oraz rodzaj odbiorników.
Obwody jednofazowe i trójfazowe
W zależności od zapotrzebowania urządzeń oraz instalacji elektrycznych w domu można zastosować obwody jednofazowe oraz trójfazowe. Oba te obwody znacząco różnią się budową. W przypadku obwodów jednofazowych stosuje się trzy kable: roboczy, neutralny oraz ochronny. Prąd przepływa przez kabel roboczy w kolorze czarnym lub brązowym, ale również przez kabel neutralny w kolorze niebieskim. Kolor neutralny jest jednak połączony z punktem neutralnym transformatora, a ponadto posiada uziemienie, przez co, przynajmniej w teorii, nie powinien „kopać”. Co oczywiście nie oznacza, że można go używać bez zachowania należytej ostrożności. Prąd nie płynie przez kabel ochronny w kolorze zielono-żółtym. Stanowi on zabezpieczenie instalacji.
W obwodzie trójfazowym mamy aż pięć przewodów. Trzy z nich to przewody robocze, jeden to przewód neutralny, a jeden to przewód ochronny. Taka budowa obwodu pozwala bezpieczniej dostarczyć prąd do wielu urządzeń o dużej mocy. Z obwodów trójfazowych korzysta się chociażby w domach, które bazują na elektrycznym systemie grzewczym i na mechanicznej wentylacji.