Na portalach z nieruchomościami na sprzedaż możemy trafić na domy, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Ich atutem jest jednak niska cena, a to często przyciąga uwagę osób, które marzą o tym, aby bez kosztownych wydatków zrealizować swoje marzenia o własnym domu. Czy opłaca się kupić dom, który wymaga remontu? W praktyce jest to bardzo złożona kwestia, która zależeć będzie od wielu istotnych czynników.
Domy do remontu w atrakcyjnej cenie
Ceny nowych domów są obecnie bardzo wysokie. Ceny przeciętnego domu o powierzchni 100 m2 zaczynają się od 400,000 zł, a w przypadku atrakcyjnych lokalizacji spokojnie przekraczają próg pół miliona złotych. To bardzo wysoka kwota, która skutecznie utrudnia zrealizowanie marzeń o własnym domu sporej liczbie osób. Jednak na portalu z ogłoszeniami natrafimy także na domy, które można kupić za 200,000 – 250,000 zł, a czasem nawet taniej. Są to oczywiście domy z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Niska cena może mieć związek także z gorszą lokalizacją oraz innymi czynnikami, o których właściciele niekoniecznie będzie nas chciał poinformować.
Dlatego też, domy do remontu zawsze wymagają dużo dokładniejszej analizy sytuacji. Trzeba zweryfikować status prawny nieruchomości, zapoznać się z planem miejscowym dla danego obszaru, ocenić stan techniczny obiektu. Kupując dom do remontu w bardzo atrakcyjnej cenie raczej nie można spodziewać się tego, że wystarczy go pomalować i wymienić podłogi, aby uzyskać komfortowy dom. Zwykle zakres potrzebnych prac będzie dużo szerszy, aniżeli odnowienie wnętrz. Nie oznacza to jednak, że taki zakup się nie opłaca. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Jak ocenić faktyczny stan techniczny domu?
W pierwszej kolejności należy ocenić stan techniczny domu, aby oszacować koszty, jakie trzeba będzie włożyć w jego remont. Samodzielna ocena techniczna często jest zawodna, gdyż inwestorom mogą kierować emocje oraz reguła zaangażowania i konsekwencji. Warto zatem skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego lub inżyniera posiadającego stosowne uprawnienia do wydawania oceny technicznej. Warto również zauważyć, że ocena techniczna zwykle bazuje na oględzinach domu i zapoznaniem się z dokumentacją. Natomiast droższa i dokładniejsza ekspertyza techniczna jest wydawana na podstawie konkretnych badań i pomiarów. Rzecz w tym, że taka ekspertyza to wydatek rzędu 2,5 tys. złotych. To spora kwota jak na brak pewności, czy ostatecznie kupimy dom.
Niestety, tylko profesjonalna ekspertyza techniczna udzieli nam wyczerpujących informacji na temat stanu technicznego i pozwoli z dużą dokładnością oszacować koszty remontu. Tańsza ocena techniczna na pewno ułatwi wybór, ale nie wyklucza ryzyka odkrycia przykrych niespodzianek w przyszłości. W dobrej sytuacji są zatem osoby, które wśród swoich znajomych mają doświadczonego inżyniera, który po znajomości i bez dodatkowych kosztów pomoże w ocenie technicznej budynku. Stan techniczny należy ocenić poprzez dokładne oględziny kluczowych elementów konstrukcyjnych, oględziny wnętrz, a także sprawdzenie charakterystyki energetycznej (rodzaj instalacji, ocieplenie, wentylacja). W tym celu bardzo pomocne jest badanie termowizyjne szczelności budynku.