Akademia Budowlana

Czy warto kupić dom wymagający remontu?

Spis treści:

 

dom wymagający remontu

 

Wysokie ceny nieruchomości oraz znaczące koszty budowy domu sprawiają, że inwestorzy szukają tańszych rozwiązań prowadzących do uzyskania wymarzonego domu. Jednym z takich rozwiązań jest zakup domu wymagającego remontu. Czy jest to dobry pomysł? No cóż, jeśli koszty zakupu i remontu nie przekroczą kosztów budowy nowego domu, jak najbardziej. I tu pojawia się problem, ponieważ czasami ciężko jest ocenić stan budynku i faktyczne koszty wymaganego remontu.

 

Kiedy warto kupić dom do remontu?

 

 

Zasady są proste: jeśli koszty zakupu i remontu istniejącego już budynku nie będą wyższe, aniżeli zakup nowego domu, wówczas można uznać, że jest opłacalne rozwiązanie. W praktyce, różnica powinna być dostatecznie duża, aby rekompensować wady, takie jak chociażby mocno ograniczone pole manewru w kwestii zmiany charakterystycznych parametrów budynku. Rzecz w tym, że w wielu przypadkach oszacowanie ewentualnych kosztów remontu jest po prostu bardzo trudne, ponieważ ciężko jednoznacznie ocenić stan budynku. To co widzimy to jedno, a to co skrywają fundamenty i ściany to drugie. Jeśli jednak chcesz zrealizować marzenie o własnym domu, ale Twój budżet jest mocno ograniczony, zakup domu do remontu może okazać się dobrym rozwiązaniem.

 

Jak sprawdzić dokładny stan budynku?

 

Jedynym sposobem jest skorzystanie z usług fachowców. Na oględziny domu na sprzedaż warto zabrać ze sobą rzeczoznawcę nieruchomości, który w miarę możliwości postara się jak najdokładniej ocenić stan budynku i podpowiedzieć nam, czy cena jest adekwatna, czy też można ją negocjować. Nie zawsze da się jednak określić dokładny stan budynku, bo to wymaga już przeprowadzenia pewnych badań i testów, a te wymagają oczywiście zgody ze strony obecnego właściciela. Dopiero po zakupie można bez ograniczeń sprawdzać stan techniczny. Konieczne jest sprawdzenie fundamentów – czy są szczelnie i dostatecznie mocne. Badanie termowizyjne pozwala natomiast ocenić stan termoizolacji. Konieczny jest także przegląd instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej.