Akademia Budowlana

Jakie korzyści oferuje profesjonalne badanie termowizyjne?

Spis treści:

 

profesjonalne badanie termowizyjne

 

Energooszczędność budynku w dużej mierze traci za sprawą mostków termicznych, czyli nieszczelności, przez które z naszego domu wydostaje się najwięcej ciepła. W ten sposób duża część energii potrzebnej do wyprodukowania ciepła (lub chłodu w lecie) nie jest efektywnie wykorzystana. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie badanie termowizyjne, które pozwoli sprawdzić, w których miejscach budynku obecne są mostki termiczne odpowiedzialne za ubytki ciepła.

 

Na czym polega badanie termowizyjne?

 

 

Badanie termowizyjne jest przeprowadzane przy pomocy kamery termowizyjnej, która pozwala „rozświetlić” ciepło. Badanie najczęściej wykonuje się już po zmroku. Ciepło na obrazie z termowizji będzie oznaczone różnymi kolorami w gamie od ciemnoniebieskiego (najmniej ciepła), aż po czerwony i fioletowy (najwięcej ciepła). Zdjęcie termowizyjne wykonuje się oczywiście na zewnątrz budynku, fotografując wszystkie cztery strony domu. Interesują nas przede wszystkim czerwone i fioletowe plamy. To właśnie tam dochodzi do największego ubytku ciepła.

 

Jaki jest cel takiego badania?

 

Z pomocą badania termowizyjnego można sprawdzić, w których częściach budynku dochodzi do największego ubytku ciepła. Takie badania bardzo często przeprowadza się w starszych domach, jak również w domach, których właściciele zauważyli wzrost kosztów produkcji ciepła niezwiązany ze wzrostem cen materiałów opałowych i energii. To znak, że w konstrukcji domu pojawiły się mostki termiczne, które przepuszczają ciepło na zewnątrz budynku. W okresie zimowym oznacza to wzmożone koszty ogrzewania. W lecie mostki termiczne odpowiadają za szybkie nagrzewanie się wnętrz, a co za tym idzie, spadek efektywności klimatyzacji. Identyfikując mostki termiczne można podjąć działania, które pozwolą poprawić energooszczędność budynku.