Ścianka kolankowa jest stosowana w domach z poddaszem i stanowi swoistą podstawę nośną dla dachu. To właśnie ściana kolanowa będzie odpowiadać za przenoszenie obciążeń z dachu na inne elementy nośne budynku. Wysokość ściany kolankowej ma duży wpływ na to, jaką powierzchnię użytkową będzie miało poddasze. Tu jednak pojawia się drugi czynnik – kąt nachylenia dachu. Wysokość ściany kolankowej powinna być dostosowana do kąta nachylenia połaci.
Jaką rolę w budynku pełni ściana kolankowa?
Ściana kolankowa jest swoistym przedłużeniem ścian zewnętrznych budynku. Zwykle buduje się ją na wieńcu celem podniesienia wysokości poddasza. Na ścianach kolankowych opiera się spadzisty dach – dwuspadowy lub czterospadowy. Ścianka kolankowa jest zatem konstrukcją nośną, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń na inne elementy nośne budynku. Dostatecznie wysoka ściana kolankowa daje także możliwość zastosowania okien kolankowych, które są swoistym połączeniem tradycyjnych okien ściennych z oknami dachowymi. Na ściance kolankowej znajduje się murłata, na której oparte są elementy więźby dachowej. Istnieje możliwość budowy ściany kolankowej bez wieńca, ale wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnej przegrody i więźby krokwiowo-jętkowej.
Wysokość ściany kolankowej w dużej mierze wpływa na powierzchnię użytkową poddasza. Wyżej usytuowany dach sprawia, że skosy nie zabierają tak dużo miejsca, jak gdyby były oparte bezpośrednio na wieńcu. Często poruszaną kwestią jest także ścianka kolankowa a kąt nachylenia dachu. Od tego połączenia zależy nie tylko powierzchnia na poddaszu, ale również estetyka budynku. Chcąc zastosować wyższą ściankę kolankową trzeba pomyśleć o większym kącie nachylenia dachu.
W jaki sposób kąt nachylenia dachu wpływa na ściankę kolankową?
Wysokość ściany kolankowej powinna być dostosowana do kąta nachylenia dachu. Jeśli ściana kolankowa będzie wysoka, a kąt nachylenia niski, wówczas budynek będzie nieproporcjonalny. Zamiast domu mieszkalnego będzie on przypominał bardziej halę magazynową. Działa to również w drugą stronę. Wyjątkowo stromy dach w przypadku niskiej ściany kolankowej również zaburzałby proporcję całego domu i przypominałby poniekąd namiot lub domek letniskowy.
Dlatego bardzo istotną kwestią jest znalezienie złotego środka. W przypadku poddaszy użytkowych wysokość ściany kolankowej jest zwykle wyższa, niż 70 cm. W takiej sytuacji, aby dom wyglądał ładnie i proporcjonalnie należy zastosować kąt nachylenia przynajmniej 30 – 35 st. Duże znaczenie ma również okap, czyli fragment połaci wysunięty poza obrys domu. Jego długość również ma spore znaczenie na wizualną stronę budynku. Bardziej wysunięty okap zasłania część ściany kolankowej, dzięki czemu dom prezentuje się dużo lepiej. Jak widzisz, architekci odpowiedzialni za projektowanie domów muszą zwracać uwagę na wiele bardzo istotnych detali.