Płyta fundamentowa to jeden z dostępnych rodzajów fundamentów bezpośrednich. Stanowią coraz częściej wybieraną alternatywę dla tradycyjnych ław fundamentowych. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej domów energooszczędnych oraz pasywnych. W tym artykule omówimy zalety i wady budowy domu na płycie fundamentowej, a także wskażemy, w jakich sytuacjach ten rodzaj fundamentu spisuje się najlepiej.
Czym właściwie jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to najczęściej żelbetowa konstrukcja układana na wcześniej rozstawionych kształtkach styropianowych. We wnętrzu wykopu stosuje się warstwę wyrównującą, na której układa się warstwę termoizolacji. Następnie montuje się zbrojenia, które zapewnią właściwą nośność dla całej konstrukcji. W przypadku budowy domu na płycie fundamentowej, jeszcze na etapie stawiania fundamentów istnieje możliwość rozłożenia systemu grzewczego w postaci ogrzewania podłogowego. Całość zalewa się mieszanką betonową o odpowiednio wysokiej klasie. Uzyskana nawierzchnia stanowi zatem podstawę pod docelową podłogę, która zostanie ułożona na późniejszych etapach budowy.
Znając budowę płyty fundamentowej łatwo jest wskazać jej różnice z tradycyjnymi ławami. Ławy fundamentowe stosuje się tylko w tych miejscach, na których następnie wymurowane zostaną ściany nośne. Z kolei płyta fundamentowa stanowi podstawę pod całą bryłę budynku. Z pozoru rozwiązanie to jest kosztowniejsze od wykonania ław i ścian fundamentowych, ale w wielu sytuacjach to właśnie budowa domu na płycie okazuje się rozwiązaniem korzystniejszym.
W jakich sytuacjach warto zastosować płytę fundamentową?
Płyta fundamentowa doskonale spisuje się przy niekorzystnych warunkach wodno-gruntowych. Ten rodzaj fundamentu równomiernie rozprowadza obciążenia na znacznie większą powierzchnię gruntu, co jest szczególnie ważne w przypadku gruntów o niższej nośności. Co więcej, zastosowanie płyt fundamentowych znacząco ogranicza ryzyko nierównomiernego osiadania budynku. Budowa domu na płycie jest rozwiązaniem sprawdzającym się także w przypadku skomplikowanej bryły, która wymaga zastosowania większej liczby ścian nośnych wewnątrz budynku. W przypadku tradycyjnych fundamentów oznaczałoby to konieczność dorabiania kolejnych ław, natomiast w przypadku płyty otrzymujemy od razu fundament, na którym w dowolnym miejscu można poprowadzić ściany.
Płyta fundamentowa jest znacznie prostsza i szybsza w budowie, co z kolei oznacza, że budowa domu na płycie jest zalecana inwestorom, którym zależy na czasie i na szybszym ukończeniu stanu zerowego. Ten rodzaj fundamentu w mniejszym stopniu ingeruje w grunt, ponieważ możliwe jest posadowienie na znacznie mniejszej głębokości. W zasadzie może to być nawet 50 cm pod poziomem gruntu, o ile tylko pozwala na to głębokość strefy przemarzania.