Akademia Budowlana

Płyta fundamentowa - jaki to koszt?

Spis treści:

Nowoczesne domy coraz częściej są sytuowane na płycie fundamentowej. Choć często jest to rozwiązanie droższe od tradycyjnych fundamentów, oznacza możliwość łatwiejszego usytuowania domu na problematycznym gruncie, a ponadto, pozwala skrócić czas budowy domu. Jednocześnie, warto wspomnieć, że to rozwiązanie jest dedykowane domom bez podpiwniczenia. Sprawdź, czym konkretnie jest płyta fundamentowa oraz jakie są koszty jej wykonania.

 

Czym właściwie jest płyta fundamentowa?

 

Płyta fundamentowa to konstrukcja, która pozwala zastąpić tradycyjne fundamenty. Osadza się ją znacznie płycej, co oznacza mniejszy nakład finansowy na roboty ziemne. Płyta jest osadzona na całej powierzchni wykopu, co gwarantuje równomierne osadzanie się domu. W zamyśle, rozwiązanie to powstało właśnie z myślą o budowie domu na słabym gruncie. Płyta fundamentowa składa się ze zbrojonego betonu ocieplanego kształtkami styropianowymi. Minimalna głębokość posadowienia płyty fundamentowej powinna wynosić 50 cm. Płytę betonową zabezpiecza się również odpowiednią hydroizolacją, na którą następnie układa się termoizolację i posadzkę.

 

W jakich sytuacjach sprawdza się płyta fundamentowa?

 

Płyty fundamentowe znajdują zastosowanie przy budowie domów bez podpiwniczenia. Rozwiązanie to zaprojektowano z myślą o szybszym posadowieniu fundamentów w problematycznym gruncie. Jeśli na danym terenie występują grunty nienośne i niespoiste, zachodzi większe ryzyko nierównomiernego osadzania się fundamentów. Aby temu zapobiec należy stosować techniki wzmacniania gruntu. Można to uzyskać poprzez zagęszczanie lub palowanie. Biorąc jednak pod uwagę wysokie koszty oraz czas trwania, płyta fundamentowa okazuje się dużo lepszą alternatywą. To rozwiązanie znajduje również zastosowanie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, gdy głębokie posadowienie fundamentów jest niemożliwe. Biorąc pod uwagę liczne korzyści, na wybór płyty fundamentowej coraz częściej decydują się także inwestorzy budujący na normalnym gruncie.

 

Jakie są koszty wykonania płyty fundamentowej?

 

Na koszt płyty fundamentowej wpływa przede wszystkim jej grubość, jakość wykorzystanej stali, wybrane materiały termo i hydroizolacyjne, a także specyfika gruntu. W przypadku domu o powierzchni dolnej 100m2, koszt usadowienia płyty fundamentowej w normalnych warunkach to wydatek rzędu 20-30 tysięcy złotych w zależności od wybranych materiałów. A zatem, mówimy o kwotach, które nie są dużo wyższe w porównaniu z ławami fundamentowymi.

 

Musimy jednak pamiętać, że płyty fundamentowe często znajdują zastosowanie na problematycznym gruncie, a wtedy koszt automatycznie rośnie. W przypadku terenów podmokłych, koszt położenia płyty fundamentowej może przekroczyć nawet 40 tysięcy złotych. W naszym obszernym artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach budowy domu murowanego. Wybrane materiały oraz technologia budowy mają największy wpływ na finalne koszty.

 

Ile czasu zajmuje wykonanie płyty fundamentowej?

 

To bez wątpienia jeden z najważniejszych atutów płyty fundamentowej. Można ją położyć w bardzo krótkim czasie. Pierwszym krokiem jest zrealizowanie wykopu, usunięcie humusu oraz wytyczenie fundamentów. Następnie układa się podbudowę z kamieni o drobnej granulacji lub pospółki piaskowej w celu zagęszczenia gruntu (nie zawsze jest to jednak konieczne). Kolejnym krokiem jest zbrojenie oraz wylanie płyty fundamentowej. Bardzo istotne jest zbrojenie w tych miejscach, na których stanąć mają ściany nośne. Aby zapobiec zginaniu płyty, zbrojenie wykonuje się od dołu. Z kolei pod ścianami nośnymi stosuje się zbrojenie od góry, które zapobiega wypieraniu podłoża. Płyta fundamentowa jest okrywana warstwą termoizolacyjną i hydroizolacyjną, po czym można wylać posadzkę. Doświadczona ekipa może wykonać płytę fundamentową w niecały tydzień.

 

Jakie korzyści oferuje nam płyta fundamentowa?

 

Płyta fundamentowa gwarantuje równomierne przekazywanie obciążeń, dzięki czemu, nie zachodzi problem nierównomiernego osadzania się fundamentów czy wybierania podłoża. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku problematycznych i mało nośnych gruntów. Płyta fundamentowa ze względu na swoją konstrukcję umożliwia proste położenie hydroizolacji, bez ryzyka błędów, które będą skutkowały zawilgoceniem w przyszłości. Dobrze dobrana termoizolacja dodatkowo zabezpiecza nasz dom od wychładzania się od gruntu. Wykop pod płytę fundamentową nie musi być głęboki. Z powodzeniem wystarczy wykop o głębokość pół metra. Plusem jest także krótszy czas wykonania.

 

A jakie minusy warto odnotować w obliczu tak imponujących korzyści? Płyta fundamentowa zwykle jest kosztowniejsza od ławy, ale w praktyce nie mówimy tu o dużych różnicach. W zdecydowanej większości różnica ta zamyka się w obrębie kilku tysięcy złotych. Do stworzenia płyt fundamentowych niezbędny jest beton dowieziony z wytwórni. Ponadto, rozwiązanie to, o czym już wspominaliśmy, jest dedykowane wyłącznie domom bez podpiwniczenia.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.