Geodeta to jedna z tych osób, które są niezbędne przy budowie domu. To bardzo odpowiedzialny zawód regulowany, do wykonywania którego potrzebne są liczne kwalifikacje i sprostanie wymaganiom. Z geodetą spotkamy się na wiele miesięcy przed rozpoczęciem budowy, w trakcie wykonywania pierwszych prac, a także już po zakończeniu budowy. W tym artykule omówimy wszystkie prace geodezyjne na budowie, za które odpowiadać będzie geodeta.
Kim właściwie jest geodeta?
Geodeta to osoba zajmująca się kierowaniem, wykonywaniem oraz nadzorowaniem prac geodezyjnych. Zakres obowiązków tego fachowca, a także wymagania, jakie trzeba spełniać, aby móc pełnić ten zawód, reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych w budownictwie. Fachowiec ten odpowiada za pomiary gruntu, wyznaczanie kluczowych punktów i granic, a także za opracowywanie map geodezyjnych. Geodeta zalicza się do grona specjalistów, którzy muszą być obecni przy budowie domu.
W naszym artykule na temat prac geodezyjnych przy budowie domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kim jest geodeta, jakie są jego uprawnienia i obowiązki, a także, w jaki sposób najłatwiej jest ogarnąć prace geodezyjne na budowie.
Prace geodezyjny na etapie projektowania
Z geodetą inwestor spotka się na wiele tygodni, a nawet miesięcy przed rozpoczęciem budowy domu. Zadaniem geodety będzie dokonanie pomiarów, na podstawie których wyznaczone zostaną punkty graniczne, a tym samym granice Twojej nieruchomości. Geodeta dokona także pomiarów ukształtowania terenu. Na podstawie mapy zasadniczej geodeta wykona dla Ciebie mapę do celów projektowych, która będzie niezbędna przy tworzeniu projektu zagospodarowania terenu. To właśnie z pomocą geodety wskażesz miejsce na działce w którym wybudowany zostanie dom. Pomiary geodety często są konsultowane z architektem, który może poprosić o wykonanie pewnych czynności pomocnych przy tworzeniu projektu budowlanego.
Zadania geodety na wstępnych etapach budowy domu
Po uzyskaniu kompletnego projektu budowlanego możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę domu. Już po uzyskaniu pozytywnej decyzji ponownie skorzystasz z usług geodety. Tym razem potrzebne będą prace geodezyjne na budowie związane z tyczeniem budynku. To pierwszy moment, w którym inwestor ma możliwość realnego zobaczenia obrysu budynku na działce. Inwestor wyznacza linie dla fundamentów i ścian zewnętrznych, a także wskazuje punkt zero, czyli poziom gotowej podłogi, który jest punktem orientacyjnym przy wskazywaniu wysokości budynku. Zadaniem geodety jest także wytyczenie sieci uzbrojenia terenu.
W trakcie budowy domu prace geodezyjne na budowie ograniczają się zwykle do nadzoru. Geodeta może być obecny w procesie posadowienia domu, a także na wstępnym etapie murowanie ścian zewnętrznych. W ten sposób geodeta może dopilnować, aby wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z wytyczonymi przez niego granicami. Równolegle z budową domu dostawcy mediów mogą rozpocząć prace związane z uzbrojeniem działki w określone przyłącza. W trakcie tych prac geodeta wskaże miejsca doprowadzania przyłączy.
Rola geodety po zakończeniu prac budowlanych
Po zakończeniu prac budowlanych geodeta ponownie będzie potrzebny na placu. Tym razem jego obowiązkiem będzie powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Jest to ponowne wykonanie pomiarów oraz sprawdzenie, czy wszystkie obiekty, przyłącza oraz sieci zostały wykonane zgodnie z założeniami projektu budowlanego, a także czy zgadza się punkt zero budynku. Na podstawie tych pomiarów geodeta wykona mapę inwentaryzacyjną, która wchodzi w skład operatu kolaudacyjnego, czyli zbioru dokumentów potrzebnych do formalnego zakończenia budowy. Na podstawie tej mapy zaktualizowany zostanie także ogólnodostępny zasób geodezyjno-kartograficzny, z którego wcześniej pozyskałeś mapę zasadniczą celem uzyskania mapy do celów projektowych.
Komu można zlecić prace geodezyjne na budowie?
Wiele zależy od tego, czy inwestor zamierza budować dom w systemie gospodarczym, czy też w systemie zleconym. W tym pierwszym przypadku inwestor może skorzystać z usług dowolnie wybranej firmy geodezyjnej, która zajmie się określonymi zadaniami. W systemie zleconym budowa domu jest realizowana przez jedną firmę budowlaną. Firmy budowlane świadczące kompleksowe usługi, takie jak firma New House, często zatrudniają własnych geodetów. Dzięki temu, decydując się na budowę domu w systemie zleconym można liczyć, że to firma budowlana zagwarantuje obecność niezbędnych fachowców na poszczególnych etapach budowy.