Strop gęstożebrowy, określany często jako stop TERIVA, to zaawansowana konstrukcja, w której wykorzystywane są belki i pustaki o zróżnicowanych wysokościach. Prawidłowo wykonany strop TERIVA odznacza się wysoką trwałością, a co więcej, pozwala obniżyć koszty budowy domu. Złożona konstrukcja sprawia jednak, że łatwiej o popełnienie błędów, które mogą doprowadzić do klawiszowania stropów. Co zrobić, aby w przyszłości uniknąć tego problemu?
Czym są stropy gęstożebrowe TERIVA?
To bardzo popularny rodzaj stropów, z którymi często spotkamy się w nowoczesnym budownictwie. Są one wykonane z belek żelbetowo-kratowych, pustaków oraz płyt nadbetonu. Można wykorzystać zarówno pustaki betonowe, jak również keramzytowe, W zależności od naszego wyboru, różni się całkowita waga stropu, a także jego walory izolacyjne. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany. Duży wpływ ma również prawidłowe rozstawienie podpór montażowych, na których będą układane belki oraz pustaki.
W praktyce, stropy gęstożebrowe posiadają wiele zalet: są dosyć tanie w budowie, odznaczają się wysoką trwałością, a także zadowalającymi parametrami termoizolacyjności oraz izolacji akustycznej. Złożona konstrukcja sprawia jednak, że łatwiej o popełnienie błędów, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważnych problemów. Jednym z nich jest klawiszowanie stropu TERIVA.
Klawiszowanie stropów – co to za zjawisko?
Klawiszowanie może wystąpić zarówno w przypadku stropów monolitycznych, drewnianych, jak również gęstożebrowych. Jednak to właśnie stropy TERIVA są najbardziej narażone na wystąpienie tego problemu. Wszystko za sprawą konstrukcji, która wymaga nieco więcej wprawy od fachowców odpowiedzialnych za układanie stropu. Klawiszowaniu mają zapobiec żebra rozdzielcze. Są to podłużne elementy montowane prostopadle do belek nośnych.
Jeśli strop TERIVA zostanie położony w niewłaściwy sposób, może pojawić się nierównomierne uginanie się elementów nośnych. Proces ten potocznie nazywamy właśnie klawiszowaniem stropów. Efektem są nieestetyczne rysy powstające wzdłuż belek nośnych. W skrajnych przypadkach dochodzi do odpadania tynku. Uniknięcie tego błędu na etapie budowy domu jest niezwykle istotne, ponieważ wyeliminowanie problemu klawiszowania w przyszłości oznacza ogromne koszty i gruntowny remont.
Jakich błędów należy unikać, aby nie dopuścić do klawiszowania stropu?
Przyczyną klawiszowania stropu TERIVA są błędy konstrukcyjne popełnione przy układaniu stropu. O tym, jak złożonym procesem jest budowa domu na poszczególnych etapach, możesz dowiedzieć się z tego artykułu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Czasami, drobne błędy kosztują nas naprawdę wiele. W związku, warto poznać główne przyczyny, które w przyszłości mogą prowadzić do klawiszowania stropów gęstożebrowych:
- Niewłaściwy rozstaw żeber rozdzielczych – o ewentualnym braku żeber nie wspominamy, ponieważ jest to karygodny błąd. Jednakże także niewłaściwy rozstaw może prowadzić do uginania się niektórych belek pod punktowym ciężarem.
- Błędy przy stawianiu ścianek działowych – jeśli ściany działowe są układane równolegle do belek stropowych, niezbędne jest odpowiednie wzmocnienie, które nie doprowadzi do punktowego obciążenia i w efekcie klawiszowania.
- Niewłaściwe zbrojenie stropu – to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy większości rodzajów stropów. Błędami są: niewłaściwy rozstaw, zły dobór prętów, zbyt duża masa betonu, za mała liczba prętów i wiele innych, podobnych niedopatrzeń.
- Zły wybór materiałów – nawet najlepiej przeprowadzana robota może okazać się daremna, jeśli wybrane zostaną złe materiały. W związku z tym, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakie materiały kupujemy.
W praktyce, moglibyśmy wyróżnić jeszcze kilkanaście innych błędów konstrukcyjnych przy układaniu stropu, które w przyszłości mogą spowodować klawiszowanie. Jak uniknąć tego problemu? Najlepiej poprzez wybór profesjonalnej i doświadczonej firmy budowlanej, takie jak New House. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką.
Solidny strop gęstożebrowy bez problemu klawiszowania
Wiele projektów dostępnych na naszej stronie internetowej uwzględnia strop gęstożebrowy TERIVA. O tym, czy strop zapewni oczekiwane korzyści oraz trwałość na lata, zależy w głównej mierze sposób konstrukcji. Kompleksowa budowa domu pod klucz, realizowana przez firmę New House to wygodne rozwiązanie, które pozwoli zyskać gwarancję prac przeprowadzonych zgodnie ze sztuką budowlaną. Wiemy, jakich błędów należy unikać, aby w przyszłości nie wystąpił problem klawiszowania stropu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/oferta możesz dowiedzieć się więcej na temat oferty naszej firmy. Na każdym etapie inwestycji służymy fachowym doradztwem oraz wskazujemy jakościowe materiały, które pozwolą uzyskać solidny i funkcjonalny dom na lata.