Na koszt budowy domu jednorodzinnego składa się wiele zmiennych tj. zakup działki budowlanej, zakup projektu budowlanego, zakup materiałów oraz elementów wykończeniowych, robocizna za właściwe prace budowlane, jak i koszt wynajmu maszyn i urządzeń niezbędnych do ich przeprowadzenia. Warto poznać rząd kosztów takiego przedsięwzięcia jeszcze zanim przystąpimy do jego realizacji, aby zgodnie z przysłowiem „mierzyć siły na zamiary”. Oszczędzi nam to wielu problemów na kolejnych etapach realizacji budowy oraz niepotrzebnych stresów związanych z ewentualnym brakiem funduszy na ich przeprowadzenie.
Jak obliczyć koszt budowy domu?
Aby ułatwić życie inwestorom New-House jako doświadczona firma budująca domy jednorodzinne na swojej stronie internetowej oferuje dwie możliwości oszacowania kosztów wybudowania domu, o konkretnych parametrach.
Pierwszą z nich jest wyszukiwarka gotowych projektów domów, która zawiera wyłącznie projekty a aktualną wyceną. Są one na bieżąco aktualizowane w oparciu o zmieniające się ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Drugą możliwością jest skorzystanie z naszego autorskiego narzędzia: kalkulatora budowy domu, który wskaże nam, ile kosztuje budowa domu o określonych przez nas zmiennych.
Warto również wiedzieć, że najtańszy w wykonaniu będzie dom z poddaszem użytkowym. Dom parterowy oraz piętrowy mają porównywalną cenę za metr kwadratowy wybudowanej powierzchni. A z reguły najdroższe w budowie są domy nowoczesne. Dzieje się tak dlatego, że nadzwyczaj często do ich wykonania wykorzystuje się rozwiązania smart home i przyjazne środowisku materiały budowlane oraz możliwości grzewcze.
W tej sytuacji zasadnym jest zadać sobie pytanie: co jeszcze ma wpływ na koszt budowy domu? Ponieważ okazuje się, że istnieją rozwiązania, dzięki którym w prosty sposób wygenerujemy oszczędności, jednocześnie nie tracąc nic z funkcjonalności docelowej nieruchomości.
Zmienne, które mają wpływ na koszt budowy domu jednorodzinnego:
• Wielkość nieruchomości
Każda budowa domu pod klucz rozpoczyna się od wybrania projektu budynku o odpowiedniej kubaturze. Wielkość domu ma znaczący wpływ na koszty budowy. Najlepiej zdecydować się na projekt, który będzie zawierał w sobie tyle przestrzeni, ile faktycznie jest nam potrzebne, aby komfortowo mieszkać. Rozsądnie rozplanowana strefa dzienna, wygodna kuchnia z jadalnią, pomieszczenia gospodarcze oraz strefa nocna z ilością pokoi odpowiadającą wszystkim członkom rodziny, toaletami i łazienką w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że zbędne rozbudowanie domu przełoży się docelowo nie tylko na wyższe koszty budowy, ale również późniejszej eksploatacji, ponieważ taki dom przecież trzeba ogrzać.
• Bryła budynku
Jeśli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów budowy, powinniśmy szukać projektów opartych na planie prostokąta o zwartej bryle. To konstrukcja prosta i tania w budowie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prosta bryła dodatkowo znacząco ogranicza występowanie mostków cieplnych, przez które wcześniej ogrzane powietrze zwyczajnie ucieka nam z domu. Tak więc mniej wydamy także na ogrzewanie tego rodzaju nieruchomości. Jest więc to również rozwiązanie perspektywiczne.
• Ilość pięter
Im projekt ma mniej kondygnacji, tym budowanie domu jest tańsze. Stworzenie piętra to w praktyce nie tylko dodatkowy koszt w postaci schodów, ale także stropów, które trzeba będzie wykonać z należytą starannością.
• Rodzaj dachu
Tutaj podobnie jak w punkcie powyżej im dach jest prostszy, tym jest tańszy w wybudowaniu. Najkorzystniejsze ekonomicznie są dachy dwuspadowe o maksymalnym nachyleniu od 30 do 45 stopni. Każda dodatkowa krzywizna to kolejne kosztowne materiały i robocizna wymagająca bardziej doświadczonych (a co za tym idzie lepiej opłacanych) pracowników. Należy się zastanowić czy warto w ten sposób podnosić koszt budowy domu jednorodzinnego?
• Piwnica lub jej brak
Tutaj rachunek jest brutalnie prosty – dom z piwnicą kosztuje od 20 do 30% więcej niż taki który podpiwniczenia nie posiada. Tak, więc jeśli możemy zorganizować funkcjonalną przestrzeń gospodarczą na innym poziomie lub w innym miejscu (np. na strychu lub w składziku poza domem) to warto zrezygnować z posiadania piwnicy, jednocześnie odciążając budżet przeznaczony na budowę nieruchomości.
• Garaż
Najtańszą opcją jest garaż zaplanowany w bryle budynku. W naszej bazie projektów nie brakuje domów z takim rozwiązaniem. Generuje ono oszczędności nie tylko podczas budowy domu, ale również w trakcie późniejszego użytkowania np. z racji wspólnego ogrzewania. Nie wspominając o tym, że jest to także rozwiązania niezwykle wygodne i praktyczne.
• Rodzaj ogrzewania
Wybór rozwiązania grzewczego zastosowanego w domu jest ważny nie tylko ze względu na koszty jego zakupu i montażu, ale również z racji późniejszych opłat ponoszonych w sezonie grzewczym (czyli w praktyce w naszym kraju przez blisko pół roku). Na szczęście na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów urządzeń grzewczych, które wykorzystują nowatorskie i często ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu możemy jednocześnie oszczędzać i chronić środowisko naturalne wokół nas.
Podsumowanie