Geodeta na budowie to bardzo ważna postać biorąca udział w pracach projektowych, przygotowaniach do budowy domu, jak również w trakcie niektórych prac budowlanych. Jego wizyta jest niezbędna także po zakończeniu budowy domu. Warto zatem posiadać wiedzę na temat tego, kim jest geodeta, jakie są jego obowiązki na placu budowy, a także, ile kosztują jego usługi. W niniejszym artykule powiemy kilka słów o zakresie obowiązków geodety.
Kim właściwie jest geodeta?
Geodeta to zawód regulowany przez prawo geodezyjne i kartograficzne. Jest to osoba z odpowiednim wyksztalceniem kierunkowym i stosownymi uprawnieniami budowlanymi. Geodeta odpowiada za kierowanie pracami geodezyjnymi i pracami kartograficznymi. Może pełnić rolę inspektora i rzeczoznawcy w obrębie tych prac. Na placu budowy zwykle wykonuje różne pomiary, ocenia warunki wodno-gruntowe, a także tyczy budynek. Geodeta stworzy także mapę niezbędną do sporządzenia projektu budowlanego. Inwestor może skorzystać z usług wybranej firmy geodezyjnej, ale warto wspomnieć o tym, że niektóre firmy budowlane mają w swoich kadrach także geodetę.
Rola geodety w trakcie prac projektowych
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup gotowego projektu domu i jego adaptację, czy też projekt indywidualny, do zrealizowania prac projektowych niezbędna jest mapa zasadnicza. Na niej wytyczone zostaną granice działki, obrysy budynków, przebieg instalacji oraz przyłączy czy ukształtowanie terenu. Inwestor pozyskuje mapę zasadniczą w starostwie lub urzędzie gminy, a następnie przekazują ją geodecie. Zadaniem geodety jest sprawdzenie faktycznych wymiarów działki i ewentualne wprowadzenie zmian i korekt. Wynikiem pracy geodety będzie mapa do celów projektowych. Prace zrealizowane przez geodetę pozwolą także na zaktualizowanie ogólnodostępnych zasobów kartograficznych. Koszt wykonania mapy do celów projektowych zależy od specyfiki działki, ale zwykle jest to wydatek rzędu 1700 – 2500 zł.
Inwestorom zaleca się także przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu, na podstawie których można ocenić warunki wodno-gruntowe. Składają się na nie: jakość gruntu, jego nośność i przepuszczalność, głębokość strefy przemarzania, głębokość wód gruntowych. Na podstawie sporządzonej ekspertyzy można lepiej przygotować się do budowy domu i wybrać odpowiedni rodzaj fundamentów z uwzględnieniem hydroizolacji. W ten sposób szuka się także lokalizacji pod studnię głębinową. Badania geotechniczne może przeprowadzić geolog, geodeta z odpowiednimi uprawnieniami, ale również geotechnik. Za badania geotechniczne związane z wykonaniem 4-5 odwiertów zapłacimy ok. 1500 zł.