Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Okna plastikowe czy drewniane?

Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać stare, drewniane okna, z szybami uszczelnianymi kitem. Mało kto pamięta wydłubywanie starego, odpadającego kitu, formowanie z nowego kitu wałka, układanie go przy szybie, wygładzanie nożem lub szpachelką tak, by przylegał do szyby pod stałym kątem. Potem czekanie, aż wyschnie i wreszcie nałożenie nowej warstwy farby. Tak kiedyś co kilka lat należało konserwować drewniane okna.
 
Plastikowe czy drewaniane - jakie okna wybrać?

Nic więc dziwnego, że wielu ich posiadaczy, gdy przychodzi pora, wybiera wymianę na okna plastikowe. Podobnie wielu inwestorów budujących domy stawia na plastikowe okna, widząc w nich nowoczesność, świetne parametry izolacyjne oraz estetykę. Nie jest jednak powiedziane, że jest to wybór bezspornie słuszny. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć: nie da się jednoznacznie stwierdzić wyższości okien plastikowych nad drewnianymi ani odwrotnie. Jedne i drugie są dziś produkowane w nowoczesnych technologiach, mają świetne parametry, a wybór między drewnem a plastikiem nie będzie dla nikogo łatwy. Dlatego przed zakupem warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".
 
 
Okna drewniane czy plastikowe - zacznijmy od ceny

Okna drewniane są i zawsze będą droższe od plastikowych. Drewno jest surowcem o ograniczonej dostępności, stosunkowo drogim i wymagającym podczas obróbki. Zwłaszcza, jeśli producent chce uzyskać okna naprawdę dobrej jakości. Wymaga to od niego wyeliminowania wszelkich wad fizycznych drewna, doskonałego klejenia oraz zastosowania starannie dobranych i profesjonalnie nałożonych warstw ochronnych. To w oczywisty sposób podnosi koszty produkcji.
Plastik to z kolei surowiec tani i łatwo dostępny, bo pochodzi m.in. z recyclingu. Współczesne technologie jego obróbki pozwalają masowo wykonywać z niego wysokiej jakości okna o rozmaitej konstrukcji. Możliwe jest wykonywanie okien plastikowych o nietypowych kształtach, choć większość producentów nastawia się raczej na wytwarzanie dużych ilości okien o standardowych wymiarach. Jako substancja odporna na wodę i ewentualnie zawarte w niej substancje chemiczne, PCV jest świetnym surowcem na ramy i ościeżnice okienne, niewymagającym konserwacji.
 
Trwałość i konserwacja - które okno najlepsze?

Tu występują już istotne różnice. Okna drewniane są wykonywane z materiału litego, przez co są stosunkowo ciężkie, zwłaszcza w wydaniu dwukomorowym. Ewentualne drobne uszkodzenia czy rysy łatwo w nich naprawić. Warstwa ochronna w postaci farby lub lakieru wymaga jednak regularnej konserwacji co kilka lub kilkanaście lat. Okres ten zależy od warunków eksploatacji, w tym ekspozycji na słońce (południowe okna wymagają jej częściej). Dzięki zastosowaniu nowoczesnych uszczelnień nie wymagają już kitowania: wystarczy zeszlifować starą farbę lub lakier, pomalować na nowo – i gotowe. Prawidłowa, staranna konserwacja może sprawić, że drewniane okna posłużą nawet ponad sto lat.
Okna z PCV nie wymagają malowania. W zupełności wystarczy mycie i okresowa regulacja okuć. Są lekkie dzięki pustym przestrzeniom w profilach. Kto jest przyzwyczajony do drewna, może nabyć okna plastikowe okleinowane – różnicy nie będzie widać. Plastik ma jednak pewną istotną wadę: jeśli okno ulegnie uszkodzeniu, nie da się już nic zrobić, całe okno podlega wymianie. Ogromnie ważny jest też fachowy montaż: jeśli ekipa go nie zapewniła, okno z PCV może po latach wypaczyć się na tyle, że trudno je będzie otwierać i zamykać. Trwałość okien plastikowych szacowana jest na ok. 40 lat.
 
 
Powierzchnia i przeznaczenie okien

Jeżeli do przeszklenia przeznaczona jest naprawdę duża powierzchnia, lepiej sprawdzą się okna drewniane, które ze względu na większą sztywność nie mogą się silnie naprężać. Trzeba też jednak brać pod uwagę wilgotność pomieszczeń, w których okna mają być montowane: jeśli jest duża (łazienki, kuchnie, pralnie, tzw. ogrody zimowe), odporny na wilgoć i parę plastik może być bardziej uzasadnionym wyborem.
 
Tradycja czy nowoczesność - drewno czy plastik?

Porównywanie okien plastikowych do drewnianych przypomina do pewnego stopnia dylemat: zegarek elektroniczny czy mechaniczny? Między jednymi a drugimi oknami nie ma obecnie istotnych różnic jakościowych, natomiast dla wielu inwestorów znaczenie ma „naturalność” drewna. Czasem przywoływany jest argument ekologiczny: produkowanie z naturalnego surowca jest bardziej „eko”. Z drugiej strony jednak zużywanie drewna na okna może temu argumentowi przeczyć. Ponadto produkowane współcześnie okna drewniane zawierają sporo chemii w postaci klejów i lakierów. Dzięki temu jednak zapewniają izolację bez porównania lepszą niż dziesięciolecia temu.
Okna drewniane można traktować jako produkt luksusowy, a plastikowe – popularny. Z pewnością też drewno to jedyny możliwy wybór w domach drewnianych, zabytkowych oraz stylizowanych na zabytkowe. Drewno jest materiałem „cieplejszym”, nadaje wnętrzom bardziej przytulną atmosferę. Bardziej niż plastik nadaje się na okna dachowe, dzięki lepszej współpracy z drewnianą więźbą.
Ostateczny wybór będzie więc wypadkową zasobności portfela, indywidualnych przekonań i gustu inwestora.
 
 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.