Co to jest posadowienie budynku?
Spis treści:
Posadowienie budynku to inaczej zespół fundamentów, na których opierać się będzie budynek. Rodzaj posadowienia wybiera się na podstawie warunków wodno-gruntowych, a także na podstawie specyfiki budynku. To jeden z pierwszych etapów prac budowlanych w trakcie wznoszenia domu. Po posadowienie budynku zyskuje on stan zerowy. W tym artykule dowiesz się, na czym polega posadowienie budynku, jakie są rodzaje posadowienia, a także jak się je wybiera.
Czym jest posadowienie budynku?
Posadowienie budynku to nic innego, jak zespół wszystkich fundamentów, na których opierać się będzie obiekt budowlany. Każdy obiekt generuje obciążenia związane z codzienną eksploatacją, jak również oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Obciążenia te trzeba bezpiecznie przenieść do gruntu. I takie zadanie ma posadowienie budynku. To na nim opiera się konstrukcja nośna, która będzie przekazywać obciążenia do fundamentów. Posadowienie budynku decyduje zatem o nośności, a zarazem trwałości obiektu na przestrzeni czasu. Istnieje wiele rodzajów fundamentów, a właściwy typ dobiera się na podstawie warunków wodno-gruntowych i specyfiki samego obiektu, ale o tym powiemy w kolejnych akapitach.
Posadowienie pośrednie i bezpośrednie
Ze względu na sposób przenoszenia obciążeń możemy wyróżnić posadowienie bezpośrednie oraz pośrednie. W przypadku posadowienia bezpośredniego, obciążenia generowane przez budynek są przekazywane bezpośrednio przez fundamenty do gruntu. Czasami jednak trudne warunki wodno-gruntowe wykluczają możliwość zastosowania fundamentów bezpośrednich. W takich sytuacjach obciążenia muszą być przekazywane do głębszych warstw gruntu, gdzie jest on bardziej stabilny i zwarty. W tym celu stosuje się posadowienie pośrednie. Budynek posiada fundamenty, które są oparte na innej konstrukcji, np. palach fundamentowych czy też studniach. W ten sposób posadowienie pośrednie przekazuje obciążenia z fundamentu do gruntu.
Popularne rodzaje posadowień budynku
Istnieje wiele technik posadowienia budynków. Jeśli chodzi o fundamenty bezpośrednie, najczęściej spotykanym rozwiązaniem są tradycyjne ławy fundamentowe i ściany fundamentowe, na których następie oparte będą ściany nośne. Popularnym rozwiązaniem jest także płyta fundamentowa, które równomiernie rozkłada obciążenia całego budynku, dzięki czemu lepiej sprawdza się w trudnych warunkach. Płytę fundamentową często stosuje się w przypadku domów z piwnicą. Posadowieniem bezpośrednim są także stopy fundamentowe, które zazwyczaj mają przenosić punktowe obciążenia generowane np. przez kolumny lub piec.
Jeśli chodzi o pośrednie posadowienie budynku, tutaj można wskazać przede wszystkim słupy fundamentowe, pale oraz studnie. W tym przypadku budynek zazwyczaj posiada ławy i ściany fundamentowe, ale są one dodatkowo oparte na fundamencie pośrednim, który będzie przekazywał obciążenia z fundamentu na głębsze warstwy gruntu. Niezależnie od rodzaju posadowienia, fundamenty muszą posiadać szczelną hydroizolację, czyli warstwę chroniącą przed wilgocią lub wodą. Hydroizolacja nie tylko wpływa na trwałość fundamentów, ale również ma duży wpływ na żywotność warstwy termoizolacyjnej w ścianach zewnętrznych.
Na podstawie jakich kryteriów wybiera się posadowienie budynku?
Posadowienie budynku dobiera się pod kątem dwóch kryteriów, a mianowicie: specyfiki budynku oraz warunków wodno-gruntowych. Specyfika budynku decyduje o obciążeniach, z jakimi zmagać się będą fundamenty. Na tej podstawie dobiera się klasę betonu oraz rodzaj zbrojeń budowlanych, które będą miały na celu zwiększyć nośność konstrukcji. W przypadku tradycyjnych domów najczęściej stosuje się ławy i ściany fundamentowe. W przypadku domów z podpiwniczeniem lepszym rozwiązaniem będzie płyta fundamentowa. To rozwiązanie sprawdza się także przy mniej spoistych gruntach.
Jeśli chodzi o warunki wodno-gruntowe, bardzo istotna jest spoistość i stabilność gruntu. W przypadku bardzo niestabilnych gruntów niemożliwe jest posadowienie bezpośrednie. Taki fundament mógłby z czasem osiadać i pękać. Dlatego stosuje się posadowienie pośrednie, które przekazuje obciążenia do głębiej położonych stabilniejszych warstw gruntu. Na podstawie przepuszczalności gruntu dobiera się także hydroizolację, która ma zabezpieczać fundamenty przed wilgocią lub wodą. Natomiast od strefy przemarzania zależy na jakiej głębokości posadowiony zostanie budynek.
W jaki sposób można sprawdzić warunki wodno-gruntowe?
Warunki wodno-gruntowe można ocenić na podstawie badań geotechnicznych gruntu. Są one wykonywane przez geologa, który w kilku miejscach na działce wykonuje wąskie odwierty, a następnie pobiera próbki gruntu. Na ich podstawie określa: rodzaj gruntu, jego spoistość, przepuszczalność, stabilność, strefę przemarzania, a także poziom wód gruntowych. Ekspertyza z badań wodno-gruntowych stanowi cenne źródło informacji dla architekta, który zajmie się stworzeniem projektu budowlanego (lub adaptacją projektu gotowego). Na podstawie tych informacji może dobrać najlepszy i najtrwalszy w danej sytuacji sposób posadowienia budynku.