Przeglądając katalog zawierający współczesne projekty domów łatwo zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się duże przeszklenia, które nierzadko wypełniają większą część elewacji przy strefie dziennej, a zatem w salonie i jadalni. Takie przeszklenia bez wątpienia prezentują się niezwykle efektownie i mają mnóstwo zalet, ale posiadają także pewne minusy, o których warto pamiętać. W tym tekście analizujemy wady i zalety dużych przeszkleń w domu.
W jakim celu stosuje się duże przeszklenia w domu?
Duże okna to nie tylko wpływ dynamicznej ekspansji modernistycznych stylów architektonicznych, w których duże przeszklenia odgrywają bardzo istotną rolę. Za wyborem takich okien przemawiają także bardziej pragmatyczne powody – większa ilość światła dziennego w domu, a także lepsze wykorzystanie energii słonecznej do celów grzewczych. Współczesne domy mają być przede wszystkim jak najbardziej energooszczędne, a duże przeszklenia doskonale wpisują się w ten trend, zwłaszcza, że obowiązujące w Europie normy wykluczają produkcję mało jakościowych okien, które narażałyby dom na utratę ciepła. Okna muszą spełniać aktualne warunki techniczne obowiązujące od 2021 roku.
Duże przeszklenia mają także liczne walory estetyczne. Pięknie komponują się z innymi materiałami i sprawiają, że dom prezentuje się dużo ciekawiej. Takie okna zwykle stosuje się w strefach dziennych, a zatem: w salonie, jadalni, gabinecie, ogrodzie zimowym. Duże przeszklenia czasami stosuje się także w ścianach szczytowych domów z poddaszem. Stosując pustkę przestrzenną nad salonem można wykorzystać takie przeszklenia, aby lepiej doświetlić wnętrza w całym domu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej nowoczesnych domów posiada duże i efektowne przeszklenia. W tym artykule omówimy najważniejsze za i przeciw takiemu rozwiązaniu.
Zalety dużych przeszkleń
Powszechność dużych okien w nowoczesnych projektów stanowi najlepszy dowód na to, że posiadają one naprawdę pokaźną listę zalet. I to właśnie od mocnych stron zaczniemy omawianie:
- Jasne wnętrza – duże przeszklenia w domu wpuszczają znacznie więcej światła dziennego, które czyni nasze wnętrza bardziej przestronnymi oraz przytulnymi.
- Większa energooszczędność – więcej światła dziennego oznacza zmniejszone zużycie energii na oświetlenie sztuczne. Ponadto, duże przeszklenia przyczyniają się do dogrzewania wnętrz w okresie jesienno-zimowym.
- Absorpcja energii słonecznej – nowoczesne okna posiadają wysoki współczynnik przepuszczalności promieniowania, co zwiększa absorpcję energii słonecznej. Może ona zostać wykorzystana do dogrzania wnętrz w domu.
- Nowoczesny wygląd – duże przeszklenia są standardem w projektach nowoczesnych domów. Wnętrza takie jak salon czy jadalnia mogą posiadać nawet dwie całkowicie przeszklone ściany. Z zewnątrz dom prezentuje się przez to dużo ciekawiej.
- Ładne widoki – duże przeszklenia w salonie często obejmują drzwi prowadzące na taras. Dom stara się sytuować w taki sposób, aby taras wychodził na nasz zadbany ogród. W rezultacie, duże okna automatycznie oznaczają także ładniejsze widoki. A jeśli na ogrodzie akurat bawią się dzieci, duże okna ułatwią nam stałe obserwowanie tego, co się dzieje.
- Mniejsze zużycie materiałów budowlanych – jeśli wybierzesz dom z całkowicie przeszkloną elewacją od strony strefy dziennej, mniej zapłacisz za materiały budowlane.
A zatem, duże okna w domu oferują nam nie tylko walory czysto estetyczne, ale korzystnie wpływają także na energooszczędność oraz funkcjonalność budynku.
Wady dużych przeszkleń
To nowoczesne rozwiązanie posiada jednak pewne wady, ale mamy dobrą wiadomość. W większości przypadków wady można skutecznie wyeliminować z pomocą odpowiednich systemów. Oto minusy dużych przeszkleń w domu:
- Wysokie ryzyko nagrzewania się wnętrz – absorpcja energii słonecznej w okresie letnim przyczyniłaby się do szybkiego nagrzania i przegrzania wnętrz, co z kolei oznaczałoby wyższe zużycie prądu. Dlatego też, duże przeszklenia w domu niemal zawsze idą w parze z nowoczesnymi roletami zewnętrznymi, markizą lub pergolą, na której można zastosować zacienienie okien.
- Mniejsze poczucie prywatności – duże okna mogą być problemem zwłaszcza, jeśli są skierowane ku ulicy, a ogrodzenie nie zasłania naszego domu. Wówczas przechodnie widzą, co dzieje się w naszym domu. Chyba, że zastosujemy mało przepuszczalne firany, zasłony lub rolety.
- Czasochłonne czyszczenie – z czasem warto zainwestować w sprzęt przeznaczony do szybkiego czyszczenia dużych okien, gdyż tradycyjne mycie zajmuje sporo czasu.
- Wysoka cena – tej wady nie da się niestety ominąć. Nowoczesne okna muszą spełniać szereg wymogów i standardów, a żeby tak się stało, muszą być produkowane z nowoczesnych materiałów. Duże przeszklenia w domu to także duże i kosztowne pakiety szybowe, które muszą odznaczać się możliwie jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. A to oznacza, że duże okna to po prostu duże koszty zakupu i montażu.
Czy zalety równoważą minusy? No cóż, to już zależy od indywidualnych potrzeb każdego inwestora. Biorąc jednak pod uwagę, jak powszechnym widokiem są obecnie domy z dużymi oknami, możemy dojść do wniosku, że większość osób zwraca uwagę na mocne strony tego rozwiązania.
Czy warto postawić na dom z dużymi przeszkleniami?
To już kwestia czysto indywidualna. Jedne osoby cenią sobie przede wszystkim jasne i przestronne wnętrza, podczas gdy dla innych kluczem będzie większe poczucie prywatności i dyskrecji. Jeśli chodzi o ceny, biorąc pod uwagę, że duże przeszklenia w domu mogą poprawić energooszczędność, warto w nie zainwestować, choć jest to dość kosztowna inwestycja. W perspektywie czasu zwróci się ona jednak poprzez mniejsze zużycie energii. W gruncie rzeczy duże przeszklenia mają więcej zalet niż wad, ale w pełni rozumiemy to, że niektórym osobom to rozwiązanie po prostu nie odpowiada.