Balkony francuskie określane również jako portfenetry to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych domach piętrowych i domach z poddaszem użytkowym. Określenie bywa jednak mylące, ponieważ z technicznego punktu widzenia balkon francuski nie do końca jest balkonem. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest balkon francuski, jakie są jego najpopularniejsze rodzaje, jak wygląda proces montażu, a także, jakie zalety oferuje nam to rozwiązanie.
Czym właściwie jest balkon francuski?
Balkon francuski składa się jedynie z dwóch elementów: dużego okna balkonowego oraz balustrady. Jak zaznaczyliśmy we wstępie, z technicznego punktu widzenia rzeczywiście nie jest to balkon, jako iż nie mamy tu elementu płyty, która wystawałaby poza obrys budynku. Balkon francuski nie oferuje nam zatem przestrzeni rekreacyjnej, na której możemy wystawić leżaki. W głównej mierze ma on na celu doświetlenie wnętrza, a ponadto zapewnienie lepszej wentylacji w ciepłe okresy roku. Po otwarciu drzwi balkonowych na oścież możemy natomiast delektować się pięknym widokiem i świeżym powietrzem bez obaw o to, że wypadniemy. Przed tym chroni nas bowiem balustrada montowana na elewacji, znajdująca się zaraz za oknem.
Rodzaje balkonów francuskich w zależności od balustrady i okien
Balkony francuskie możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej balustrady oraz okien. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Okna balkonowe, podobnie jak tradycyjne okna, mogą być wykonane z drewna, aluminium lub PCV. Najbardziej trwałe i praktyczne wydają się okna z drewna, choć tańszą alternatywą są drewna z PCV, na których można zastosować okleinę imitującą drewno. Główną przewagą okien z PCV jest większa odporność na czynniki atmosferyczne oraz wilgoć. Wygląd okna w dużej mierze predysponuje do wyboru balustrady.
Jeśli chodzi o balustrady stosowane w balkonach francuskich, do wyboru mamy kilka rozwiązań. Zaletą balustrady szklanej jest to, że nie ogranicza ona wpadania naturalnego światła, a ponadto, wygląda bardzo stylowo. Minusem jest jednak podatność na zabrudzenia i trudność w utrzymaniu czystości. Jeśli do zdobienia elewacji wykorzystano drewno (w tym drewnianą stolarkę) wówczas świetnym rozwiązaniem będą balustrady drewniane. Najbardziej uniwersalne oraz trwałe są natomiast balkony francuskie wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowe walory estetyczne mogą nam zapewnić balustrady kute na zamówienie o dowolnym kształcie. Barierki stosowane przy balkonach francuskich mogą być wykonane również z lekkiego i bardzo wytrzymałego antracytu.
Jak wygląda montaż balkonu francuskiego?
Montaż balkonu francuskiego jest niezwykle prosty i zajmuje zaledwie kilka minut. Cały proces ogranicza się jedynie do wstawienia okien oraz montażu balustrady. W naszym artykule poświęconemu budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych etapów budowy domu. Pierwsze są oczywiście okna balkonowe, które wstawia się już po wybudowaniu konstrukcji dachu, osiągając w ten sposób stan surowy zamknięty.
Balustrady można natomiast zamocować w dowolnym momencie po ociepleniu budynku oraz wykończeniu elewacji. To bardzo prosta czynność, którą najczęściej wykonuje się z zewnątrz przy pomocy drabiny, choć przy odpowiednim zabezpieczeniu prace można wykonać także z poziomu okna balkonowego. Balustrada wieńcząca portfenetr jest mocowana do elewacji naszego budynku. W tym celu należy wywiercić ok. 10-15 cm otwory sięgające do muru budynku, zaaplikować kotwy chemiczne, a następnie wprowadzić i wbić szpilki oraz rurki montażowe. Do systemu mocowania przytwierdza się gotową balustradą wykonaną ze szklanej płyty, drewnianych sztachet czy też słupków ze stali nierdzewnej. Cena balkonu francuskiego wraz z montażem zależy oczywiście od wybranych barierek. Najtańsze są te wykonane drewna i stali. Drożej wypadają balustrady szklane.
Jakimi zaletami odznacza się balkon francuski?
W odróżnieniu od tradycyjnego balkonu, balkon francuski nie narusza charakterystyki energetycznej naszego budynku, ponieważ nie posiada słabych punktów, w których mogą pojawić się mostki cieplne. Jest również o wiele prostszy oraz dużo tańszy w wykonaniu, ponieważ składa się jedynie z okna balkonowego oraz balustrady. To powszechne rozwiązanie stosowane w domach piętrowych oraz z poddaszem użytkowym. Na stronie New House z projektami domów znajdziesz wiele nowoczesnych projektów uwzględniających właśnie portfenetry.
Balkon francuski wpuszcza do wnętrza dużo naturalnego światła, zapewnia lepszą wentylację i pozwala delektować się widokiem za oknem. Odpowiednio przymocowana barierka zapewnia natomiast pełne bezpieczeństwo. Co więcej, portfenetry sprawiają, że elewacja budynku automatycznie staje się ciekawsza i ładniejsza. Dodatkowe walory estetyczne można uzyskać poprzez zastosowanie pasujących roślin balkonowych czy też pnących się bluszczy. Rośliny doniczkowe można postawić na parapecie lub umieścić w specjalnych otworach, które mogą być integralną częścią balustrady.