Jak wygląda przygotowanie projektu indywidualnego?
Spis treści:
Inwestor przygotowujący się do budowy domu ma dwie możliwości uzyskania projektu domu. Pierwsza możliwość to zakup gotowego projektu domu, który następnie zostanie zaadaptowany przez architekta pod kątem specyfiki działki budowlanej. Druga możliwość to projekt indywidualny tworzony przez architekta od postaw pod kątem oczekiwań inwestora oraz specyfiki konkretnej działki. W tym artykule skupimy się na procesie powstawania projektu indywidualnego.
Co to jest projekt indywidualny?
Projekt indywidualny jest tworzony na zamówienie inwestora. Architekt tworzy projekt w oparciu o indywidualne oczekiwania inwestora, a ponadto tworzy dom w oparciu o specyfikę konkretnej działki budowlanej. To główna różnica z gotowymi projektami, które muszą być zaadaptowane pod kątem uwarunkowania działki budowlanej. Projekt indywidualny pozwala w pełni wykorzystać potencjał działki i stworzyć praktyczny i komfortowy dom, nawet pomimo problematycznych warunków zabudowy oraz trudnego uwarunkowania działki.
Wielu inwestorów nie wie jednak, w jaki sposób powstaje projekt indywidualny. Przede wszystkim należy go zamówić z dużym wyprzedzeniem, gdyż architekt będzie potrzebował nawet kilku miesięcy na stworzenie kompletnego projektu budowlanego od podstaw. W artykule poświęconemu projektom indywidualnym możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje proces indywidualny przy współpracy z architektem firmy budowlanej New House. To świetna propozycja dla inwestorów posiadających bardzo skonkretyzowane oczekiwania względem swojego wymarzonego domu.
Proces powstawania projektu indywidualnego
Przymierzasz się do budowy domu i chcesz uzyskać projekt indywidualny? W takim razie warto poświęcić kilka chwil na to, aby dowiedzieć się, jak właściwie wygląda cały proces powstawania takiego projektu. W pierwszej kolejności inwestor powinien skonkretyzować swoje oczekiwania, a mianowicie, wiedzieć mniej więcej jaki dom chce wybudować, jaka ma być jego powierzchnia, ile ma posiadać pokojów i łazienek. Warto także oszacować dostępny budżet na budowę domu. To znacznie ułatwi wstępną rozmowę z architektem, która da początek procesowi tworzenia projektu. Cały ten proces można podzielić na pięć następujących etapów:
Rozmowa wstępna z architektem
Po skontaktowaniu się z wybranym architektem lub biurem projektowym umawiasz się na rozmowę wstępną. Warto zarezerwować trochę czasu, bo może ona potrwać nawet kilka godzin. Architekt zapyta Cię o Twoje oczekiwania i potrzeby względem przyszłego domu. Musisz zatem wiedzieć, czego dokładnie oczekujesz. Architekt dopyta o preferowane materiały budowlane, technologie, wykończenie. Oczywiście w każdej chwili możesz poprosić o fachową radę i wskazanie najlepszego rozwiązania dla danego projektu. Architekt poprosi Cię także o oszacowanie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na budowę domu. Pamiętaj, że choć projekt indywidualny jest tworzony przez architekta, to w praktyce jest on zobrazowaniem Twoich potrzeb względem wymarzonego domu.
Projekt koncepcyjny
Po rozmowie wstępnej następuje zawarcie umowy, w której znajdzie się zakres obowiązków architekta oraz wysokość jego wynagrodzenia. Na podstawie informacji udzielonych przez klienta architekt bierze się do pracy i najpierw tworzy koncepcję. Jest to wizualizacja tego, jak wyglądać będzie Twój przyszły dom. Wprowadzone są już kluczowe parametry techniczne i rozwiązania technologiczne. W pewnym sensie jest to ogólny szkic, na którym będzie można nanosić zmiany i poprawki pod kątem oczekiwań inwestora.
Poprawki wprowadzane przez inwestora
Poprawki w projekcie indywidualnym są uwzględnione w cenie stworzenia takiego projektu. Warto jednak zauważyć, że wielu architektów określa maksymalny limit bezpłatnych zmian, a po jego przekroczeniu trzeba już płacić za dodatkowe zmiany. Na podstawie projektu koncepcyjnego możesz łatwiej wytłumaczyć architektowi, co dokładnie chcesz zmienić. Możesz np. zmienić wykończenie elewacji, zmienić układ ścian działowych, dorobić balkon lub inny element architektoniczny. Po zatwierdzeniu poprawek rusza gruntowny proces tworzenia.
Projekt budowlany
Projekt budowlany jest dużo bardziej szczegółowy. To już specjalistyczne opracowanie, które zawiera wszelkie informacje dla wykonawców, w jaki sposób mają ten projekt realizować. Projekt budowlany zawiera także wszelkie niuanse natury prawnej, jak chociażby obszar oddziaływania obiektu. Poza projektem domu otrzymujesz także projekt zagospodarowania terenu działki. Na tym etapie można wprowadzać jeszcze niewielkie i kosmetyczne zmiany, ale bez ingerowania w kluczowe parametry techniczne i charakterystykę budynku.
Ostatnie szlify i kompletowanie dokumentacji
Czas na finalizację współpracy. Architekt wprowadza ostatnie poprawki, a także dostarcza niezbędną dokumentację, taką jak chociażby: charakterystyka energetyczna, kosztorys, harmonogram prac (można go uzyskać dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę), a także inne dokumenty potrzebne do załatwienia formalności związanych z budową domu. To także czas rozliczenia się z architektem. Zwykle jednak architekt oczekuje odpowiedniej zaliczki już na etapie rozmowy wstępnej przed stworzeniem projektu koncepcyjnego. I to w zasadzie wszystko. Opuszczasz biuro architekta z teczką zawierającą indywidualny projekt budowlany i kompletną dokumentację projektową. Czasami architekt pomaga także inwestorowi w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia.
W jakich sytuacjach warto wybrać projekt indywidualny?
Projekt indywidualny można polecić wszystkim inwestorom, którzy mają skonkretyzowane oczekiwania i potrzeby względem swojego wymarzonego domu. To także świetne rozwiązanie w przypadku problematycznej działki budowlanej, gdzie występują takie przeszkody i utrudnienia jak: mała szerokość działki, pochyły lub mocno pofałdowany teren, trudne warunki wodno-gruntowe czy też ograniczenia płynące z obowiązujących warunków zabudowy na danej działce.
Na projekt indywidualny zdecydować mogą się inwestorzy dysponujący nieco większym budżetem. Należy bowiem pamiętać, że taki projekt okaże się dużo droższy od gotowego projektu domu. Stawka architekta zależy od jego renomy, doświadczenia, a także od specyfiki domu, który chce wznieść inwestor. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem rzędu 150 – 250 zł za każdy metr kwadratowy. To oznacza, że projekt indywidualny domu o powierzchni 100m2 może kosztować 15,000 – 25,000 zł. Plusem jest jednak to, że otrzymujemy kompletny projekt budowlany wraz z dokumentacją, w pełni dostosowany do naszych potrzeb, a także do specyfiki działki budowlanej.