Rozbudowa domu to zaawansowane prace budowalne, które mają na celu zwiększenie powierzchni budynku. Są to zmiany, które dotyczą najważniejszych parametrów, takich jak: kubatura, długość i szerokość ścian zewnętrznych, a czasami także wysokość budynku. Inwestorzy, którzy chcą rozbudować swój dom muszą najpierw sprostać pewnym wymogom formalnym. Tu rodzi się pytanie o to, jakie zmiany muszą być zawarte w projekcie, a które mogą być pominięte.
Czy rozbudowa domu wymaga projektu budowlanego?
Rozbudowa domu skupia się na powiększeniu powierzchni budynku. Rozbudowa w poziomie oznacza najczęściej dobudowanie balkonu, tarasu, garażu lub innego pomieszczenia, które zmieni obrys zewnętrzny budynku. Z kolei rozbudowa w pionie oznacza najczęściej budowę piwnicy lub też adaptację poddasza użytkowego. W ten sposób zmieniają się główne parametry budynku, takie jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość i długość budynku, a także ilość kondygnacji.
Powyższe zmiany wymagają stworzenia projektu budowlanego, na podstawie którego wykonane zostaną wszystkie prace. Ponadto, projekt jest niezbędnym załącznikiem formularza zgłoszeniowego, który trzeba przedłożyć do starostwa lub urzędu miasta. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie prace wchodzą w zakres rozbudowy domu oraz o jakich formalnościach musimy pamiętać.
Czym się różni rozbudowa od przebudowy domu?
Prawo budowlane rozróżnia rozbudowę domu od przebudowy. Zgodnie z definicją, przebudowa domu obejmuje prace, które nie zmieniają kluczowych parametrów, takich jak: kubatura domu, powierzchnia zabudowy, wysokość i długość budynku, rodzaj dachu, ilość kondygnacji. Jeśli zatem zamierzasz przesunąć ściany zewnętrzne lub przebudować przestarzałą instalację, wówczas jest to przebudowa domu, która najczęściej nie wymaga załatwiania żadnych formalności. W zdecydowanej większości przypadków, przebudowa domu, w odróżnieniu od rozbudowy, nie jest ograniczana przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Jakich zmian przy rozbudowie nie trzeba umieszczać w projekcie?
W przypadku rozbudowy domu, wszystkie zmiany, które będą miały wpływ na zmianę kluczowych parametrów budynku muszą zostać umieszczone w projekcie. Tutaj po raz kolejny warto odwołać się do definicji, która odróżnia rozbudowę domu od przebudowy. Jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany wewnątrz swojego domu, bez zmiany kluczowych cech charakterystycznych, możesz to zrobić bez konieczności opracowywania projektu budowlanego. Przykładowo, możesz wyburzyć ścianki działowe (o ile nie są nośne) lub dobudować nowe ściany, aby zmienić układ domu. Możesz również zmodernizować starszą instalację, np. wymienić piec kaflowy na instalację gazową.
Jakie elementy rozbudowy uwzględnia projekt rozbudowy domu?
Ze względu na istotne zmiany, jakie powoduje rozbudowa w konstrukcji budynku, inwestor musi załatwić odpowiednie formalności przed rozpoczęciem pracy. Pierwszym krokiem jest opracowanie stosownego projektu budowlanego. Takiego projektu wymaga chociażby adaptacja poddasza, dobudowa garażu, czy też stworzenie podpiwniczenia. Za sporządzenie projektu odpowiada wybrany architekt ze stosownymi uprawnieniami. Rozbudowa domu polega poniekąd na wprowadzeniu zmian do obecnego projektu naszego domu.
Przed sporządzeniem projektu należy zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Znajdują się w nim konkretne wytyczne, które informują inwestora o tym, a jaki sposób można zabudować konkretną działkę. Projekt rozbudowy musi być zgodny z tymi wytycznymi. Jeśli natomiast nasza działka nie figuruje w MPZP, wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wszelkie odstępstwa projektu od MPZP lub warunków zabudowy może być przyczyną, dla której zgłoszenie spotka się ze sprzeciwem ze strony urzędu miasta lub starostwa.
Jakie formalności należy spełnić, aby rozpocząć rozbudowę?
Rozpoczęcie rozbudowy domu bez sfinalizowania odpowiednich formalności jest oczywiście traktowane jako samowola budowlana i może skutkować wysoką grzywną. Dlatego też, warto skonsultować z architektem zmiany, a w razie wątpliwości, skontaktować się z urzędem w celu uzyskania informacji, czy wystarczy zgłoszenie, czy też konieczne jest pozwolenie na budowę. W 2015 roku znacznie złagodzono formalności, jakie obowiązują przy przebudowie lub rozbudowie domu. Pozwolenie jest potrzebne znacznie rzadziej. Przeważnie wystarczy zgłoszenie.
W tym celu należy wypełnić stosowny formularz zgłoszeniowy i złożyć go w urzędzie miasta lub starostwie wraz z wymaganymi dokumentami: ekspertyzą lub oceną techniczną budynku, dokumentem potwierdzającym prawo własności oraz projektem budowlanym. Po złożeniu formularza inwestor musi odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć przebudowę domu. Jeśli pojawi się sprzeciw, zostaniemy o tym poinformowani na piśmie. Wówczas konieczna będzie wizyta w urzędzie w celu poznania przyczyny sprzeciwu.