Budowa domu to proces, na który składają się konkretne, przewidywalne etapy. Powinien znać je każdy, kto rozważa wybudowanie własnych czterech ścian. Na szczęście przy odpowiednim poziomie doświadczenia da się określić, jak długo buduje się dom? Świadomość ta pozwala na odpowiednie przygotowanie i zmniejsza stres, który i tak w tego typu przedsięwzięciach jest spory. Daje również możliwość odpowiedniego przygotowania od strony technicznej oraz finansowej.
New-House od 25 lat buduje domy w całej Polsce, a zdobyta w tym czasie wiedza praktyczna pozwala nam precyzyjnie wskazać, zarówno poszczególne kroki na drodze do własnego domu, jak również to ile będą trwały. Z naszych obserwacji wynika, że budowa domu jednorodzinnego od pomysłu do wprowadzenia się trwa około 14-15 miesięcy, a w przypadku nieruchomości, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych o 2 do 3 miesięcy dłużej. Co zatem składa się na ten czas? Dowiedzmy się!
Zakup działki budowlanej
Jeśli inwestor w pełni zaangażuje się w ten proces, może zrealizować zakup w przeciągu miesiąca. W tym czasie należy sprawdzić stan prawny nieruchomości i zadbać o skompletowanie niezbędnej dokumentacji, bez której taka transakcja nie może się odbyć. Chodzi tutaj głównie o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który odpowie nam na ważne pytanie, jakiego typu dom możemy postawić na tej konkretnej działce. Należy również uzyskać odpis z rejestru gruntów i budynków oraz odpis z księgi wieczystej.
Warto pamiętać, że koszty związane z transakcją kupna-sprzedaży ponosi w znacznej mierze kupujący. Należy się więc przygotować na podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości działki podanej w akcie notarialnym, opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej oraz taksę notarialną wraz z 23% podatkiem. A jeśli podczas zakupu korzystaliśmy z usług agencji nieruchomości, to doliczyć należy również prowizję dla pośrednika.
Wybór projektu budowlanego
To ile czasu zajmie nam ten zakup zależy w głównej mierze do tego, czy zdecydujemy się na gotowy projekt domu z Internetu, czy projekt indywidualny. Wybór domu z katalogu można zrealizować nawet w miesiąc. Projekt szyty na miarę uwzględniający wszystkie wymagania inwestora powstaje minimum 3 miesiące i wymaga dużego zaangażowania przyszłego właściciela w proces jego powstawania.
Wybór rodzaju projektu budowlanego determinują również cechy posiadanego terenu oraz powierzchnia planowanej nieruchomości. Działki o nietypowym kształcie czy umiejscowieniu często wymagają zastosowania indywidualnych rozwiązań. Podobnie sprawa wygląda z domami o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Również ich projekty są najczęściej wykonywane indywidualnie.
Uzyskanie pozwolenia na budowę
Jeśli zakupiona przez nas działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to gdy mamy gotowy projekt domu możemy występować o pozwolenie na budowę. Skompletowanie dokumentów niezbędnych do jego uzyskania zajmuje w praktyce około półtora miesiąca. W momencie, gdy staramy się o pozwolenie na budowę, kompletujemy także około 50% dokumentacji niezbędnej do wykonania przyłączy budowlanych tj. prąd, woda, gaz oraz kanalizacja. Ich fizyczne wykonanie zajmuje później około 2 tygodnie.
Na samo pozwolenie czekamy około dwóch miesięcy od złożenia kompletnej dokumentacji. Należy pamiętać, że decyzja z zasady musi się jeszcze uprawomocnić, co zajmuje dodatkowe dwa tygodnie. Uprawomocnienie może nie być wymagane, jeśli nie ma stron postępowania.
Inaczej jest w przypadku gdy planu zagospodarowania nie ma. Należy wtedy wystąpić o warunki zabudowy. Czas potrzebny na ich uzyskanie wynosi między trzy miesiące a pół roku.
Właściwe prace budowlane
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia tego, ile czasu trwa budowa domu w rozbiciu na poszczególne etapy, mamy jedną uwagę. Należy pamiętać, że każdy z poniższych kroków może ulec wydłużeniu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestety żyjemy w klimacie, w którym pogoda bywa kapryśna i może się zdarzyć, że np. wyjątkowo sroga zima uniemożliwi prace budowlane i zmusi inwestora do przeniesienia ich na wiosnę, przez co cały proces się wydłuży.
Ile trwa wybudowanie domu?
• Doprowadzenie budynku do stanu surowego
Kiedy mamy pozwolenie na budowę lub warunki zabudowy oraz wykonane podstawowe przyłącza budowlane możemy rozpocząć właściwe prace na placu budowy. Z wieloletniego doświadczenia New-House wynika, że w przypadku nieruchomości do 200m2 zajmuje to 3 miesiące. Jeśli zaś mamy do czynienia z domem o większej powierzchni to okres ten może się wydłużyć do 4, a nawet 5 miesięcy.
• Doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego
Prace deweloperskie dzięki, którym dom zyskuje wszystkie niezbędne media, zajmują 3 miesiące w obiekcie o powierzchni do 200m2. W przypadku większych domów trzeba się liczyć z 4 miesiącami.
• Doprowadzenie obiektu do stanu „pod klucz”
To ostatni etap wykończenia nieruchomości, po którym inwestor otrzymuje w pełni funkcjonalny dom, do którego może się wprowadzić. Zajmuje on 3 miesiące w obiektach do 200m2 i 4 miesiące, gdy budynek jest większy. W tym czasie można się już starać o odbiór nieruchomości przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
• Zagospodarowanie terenu
Wykonanie ogrodzenia, schodów, podjazdów, ścieżek i tarasów sprawia, że otoczenie jest spójne z budynkiem. Prace te nie powinny zająć więcej niż miesiąc.
Mamy nadzieję, że lektura niniejszego artykułu precyzyjnie odpowiedziała na pytanie: jak długo trwa budowa domu w naszym kraju? Warto również pamiętać, że współpraca z doświadczonym partnerem w budowie, jakim jest New-House można znacząco wpłynąć na sprawne przechodzenie kolejnych kroków na drodze do własnego domu. Szczególnie że jesteśmy w stanie wyręczyć inwestora nie tylko w fizycznych pracach prowadzonych na budowie, ale także na etapie wszystkich działań administracyjnych. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu przyszły właściciel oszczędza nie tylko czas i pieniądze, ale i własne nerwy.
Wiesz już, ile może trwać budowa domu? Dowiedz się więc, ile może kosztować? Zacznij swoją drogę od wykonania kalkulacji kosztów. Wykorzystaj w tym celu nasz autorski kalkulator budowy domu. Zapraszamy!