Stropodach odwrócony to rozwiązanie dedykowane inwestorom, którzy chcą uzyskać w pełni użytkowy stropodach, który można zaaranżować jako taras lub zielony dach. Układ warstw jest to zgoła odwrotny, od stropodachów tradycyjnych, które w zamyśle nie mają być w żaden sposób użytkowane. W tym artykule porównamy oba te rozwiązania skupiając się przede wszystkim na możliwościach jakie oferuje nam stropodach odwrócony.
Czym jest stropodach?
Stropodach to rodzaj dachu, który pełni jednocześnie funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją. Inna nazwa to dach płaski. Zaletą tego rozwiązania jest całkowita niepodatność na silny i porywisty wiatr, możliwość stosowania przy nieregularnych bryłach domu, jak również umiarkowane koszty budowy domu w porównaniu z np. dachem czterospadowym. Stropodach daje także pełną swobodę i bezpieczeństwo w trakcie prac konserwacyjnych i umożliwia ustawienie instalacji solarnych pod optymalnym kątem. Dawniej stosowano stropodachy pełne (niewentylowane) natomiast dziś dużo popularniejszym rozwiązaniem są stropodachy odpowietrzane i wentylowane. Wciąż nowym, ale zyskującym zainteresowanie rozwiązaniem jest natomiast stropodach odwrócony.
W jaki sposób zbudowany jest tradycyjny stropodach?
Aby przybliżyć specyfikę stropodachu odwróconego musimy najpierw powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób zbudowany jest stropodach tradycyjny. Na warstwie nośnej, czyli stropie układa się warstwę paroizolacji, a następnie termoizolację. Finalną warstwą jest natomiast hydroizolacja w postaci papy termozgrzewalnej lub różnorodnych membran. Jest to konstrukcja stropodachu pełnego. Jego minusem jest jednak to, że pomiędzy warstwą paroizolacji i hydroizolacji może zbierać się wilgoć w postaci pary wodnej odprowadzanej z wnętrza domu. Wilgoć ta stanowi poważne zagrożenie dla termoizolacji, która z czasem może utracić swoje właściwości.
W związku z tym stropodachy pełne były zastępowane stropodachami odpowietrzanymi lub stropodachami wentylowanymi. Ten pierwszy posiada niewielkie kanaliki, które usuwają parę wodną i chronią tym samym termoizolację. Stropodach wentylowany idzie o krok dalej i posiada pustą przestrzeń pomiędzy warstwą termoizolacji i hydroizolacją. Przestrzeń ta jest połączona przez wywietrzniki. W rezultacie, wilgoć zbierająca się w tym miejscu jest usuwana w wyniku naturalnej cyrkulacji powietrza.
Jak skonstruowany jest stropodach odwrócony?
W tradycyjnych stropodachach hydroizolacja jest ostatnią warstwą stanowiącą jednocześnie pokrycie dachu. Tymczasem w przypadku stropodachów odwróconych, jak sama nazwa wskazuje, jest odwrotnie. Hydroizolacja to pierwsza warstwa układana na konstrukcji stropu. Na niej układa się natomiast termoizolację, a całość dokładnie dociska się warstwą żwiru lub płyt betonowych. Ociepleniem dachu odwróconego może być materiał odznaczający się dużą wytrzymałością oraz niewrażliwością na wilgoć. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się styrodur (XPS) zwany również potocznie styropianem ekstrudowanym, choć nie jest to do końca prawidłowe nazewnictwo.
Jako hydroizolację stropodachy odwróconego stosuje się zazwyczaj membrany oraz papy bitumiczne. Warstwa wierzchnia w postaci żwiru lub płyt betonowych ma umożliwić swobodne użytkowanie stropodachu. Nawierzchnia ta pozwoli stworzyć na stropodachu taras widokowy, miejsce do wypoczynku lub dach zielony. To ostatnie rozwiązanie wymaga odpowiedniej warstwy biologicznej. Dobrze sprawdzi się humus zmieszany w odpowiednich proporcjach z keramzytem lub żwirem rzecznym. Na takich stropodachach można posadzić trawę, kwiaty, krzewy, a nawet niewielkie drzewa.
Jakie korzyści oferuje stropodach odwrócony?
Stropodach odwrócony jest w pełni użytkowy i może służyć jako taras lub dach zielony, który zwiększa retencję wody na działce budowlanej. Nie wymaga on paroizolacji, natomiast hydroizolacja jest doskonale chroniona przed warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu zachowuje idealną szczelność nawet po wielu latach. W ten sposób sufit stropodachu nie jest narażony na plamy wilgoci czy rozwój pleśni lub grzybów. Z kolei hydrofobowa termoizolacja gwarantuje bardzo dobrą izolację cieplną znacznie zmniejszając utratę ciepła. Ze względu na wszechstronne możliwości aranżacyjne, stropodachy odwrócone cieszą się ogromną popularnością w nowoczesnych domach.
Jakie są minusy stropodach odwróconego?
Rozwiązanie w postaci stropodachu odwróconego ma jednak pewne minusy, o których należy pamiętać. Przede wszystkim jest on dużo trudniejszy w wykonaniu, co automatycznie oznacza wyższe koszty robocizny. Stanowi również dodatkowe obciążenie stropu, co oznacza, że może zachodzić konieczność wyboru droższego typu stropu. Hydroizolacja, choć jest doskonale chroniona przed warunkami atmosferycznymi, z czasem może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza, jeśli została położona w niewłaściwy sposób. Wówczas pojawia się poważny problem związany z bardzo utrudnionym dostępem do tej warstwy. Reasumując, stropodach odwrócony jest droższy od stropodachu tradycyjnego i zdecydowanie nie wybacza błędów konstrukcyjnych.