Kredyt hipoteczny, bądź też kredyt na budowę domu, to najczęściej spotykany sposób zdobywania środków potrzebnych do pozyskania wymarzonego domu. Biorąc pod uwagę wartość takiego świadczenia, a także wieloletnie zobowiązanie, kredytobiorca musi bardzo uważnie sprawdzić najważniejsze kwestie związane z ofertą banku. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zanim weźmiemy kredyt hipoteczny?
Jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w banku?
Do negocjacji z bankiem musimy się odpowiednio przygotować. Jeśli bierzemy kredyt na budowę domu, niezbędny będzie projekt budowlany, na podstawie którego bank będzie w stanie oszacować wartość inwestycji. Niezbędny będzie także wypis z rejestru gruntów, w którym znajduje się aktualny status działki, na której rozpoczęta zostanie budowa. Musimy również przedłożyć dokument, który określa nas w roli właściciela tejże nieruchomości. Ubiegając się o kredyt na budowę domu, kredytobiorca powinien przygotować również pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy.
Bank często poprosi o wypełnienie formularza, w którym znajdują się pytania o orientacyjne koszty budowy domu. W przypadku dużych inwestycji, konieczna może okazać się opłata za usługę rzeczoznawcy, który oceni wartość całej inwestycji. Na podstawie wszystkich informacji, bank będzie mógł zaoferować nam konkretną umowę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu możesz sprawdzić, ile w dużym przybliżeniu wyniesie koszt budowy domu, co pozwoli na wybór kwoty, o jaką będziesz się ubiegał w negocjacjach z bankiem.
Warunki kredytu hipotecznego – kluczowe czynniki
Możemy wyróżnić kilka najważniejszych parametrów określających warunki umowy kredytu. Najważniejszą kwestią jest wskaźnik RRSO. W odróżnieniu od oprocentowania, RRSO informuje nas o wszystkich kosztach kredytowania, w tym prowizji. To właśnie na ten wskaźnik należy spoglądać, aby porównać kilka ofert jednocześnie. Kolejną kwestia jest wysokość prowizji bankowej pobieranej w momencie udzielania kredytu. Najczęściej jest to określony procent od wartości kredytu.
Warto zwrócić uwagę na przedział czasowy, w którym możemy rozłożyć spłatę, a także wymagany wkład własny. W przypadku dużego kredytu hipotecznego, obowiązkowe może być również ubezpieczenie. O ile oprocentowanie informuje wyłącznie o sposobie obliczania raty, o tyle wskaźnik RRSO obejmuje także koszty ubezpieczenia, prowizji oraz innych, dodatkowych kosztów.