Dom energooszczędny w zamyśle ma generować dużo niższe koszty eksploatacyjne w perspektywie długoletniej. W przypadku domów pasywnych, zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nie przekracza 15 kWh/m2. Dobrze wykonana termoizolacja wpływa również na ogólne zapotrzebowanie budynku na energię. Dlatego też, ocieplanie domów energooszczędnych jest dużo trudniejsze i łatwiej o kosztowne błędy, które dadzą o sobie znać w przyszłości.
Jakie materiały zostaną wykorzystane do budowy domu?
W przypadku domów energooszczędnych, istotną rolę odgrywa wybór materiałów, z których wzniesiony zostanie budynek. Tradycyjne cegły ceramiczne i wapienno-paskowe wypadają bardzo słabo pod kątem właściwości termoizolacyjnych. Pustaki ceramiczne i żużlobetonowe są już nieco lepsze, ale wciąż nie należą do materiałów optymalnych. W domach energooszczędnych i pasywnych, ściany często wykonuje się z betonu komórkowego, który bardzo dobrze współpracuje z nowoczesnymi systemami ocieplenia domu. Minusem są jednak wyższe ceny takich materiałów budowlanych.
Jak wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny?
Do ocieplania domów najczęściej wykorzystuje się styropian oraz wełnę mineralną. Materiały te odznaczają się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu, ich popularność w nowoczesnym budownictwie nie słabnie. Bardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest natomiast ocieplanie pianką poliuretanową. Jest to proces szybszy, ale również kosztowniejszy. Pianka często znajduje zastosowanie przy ocieplaniu poddaszy, ponieważ łatwo wypełnia trudnodostępne przestrzenie, eliminując w ten sposób potencjalne mostki cieplne.
Kluczowym czynnikiem jest oczywiście optymalna grubość termoizolacji. Standardowym wyborem są materiały o grubości 10-12 cm. W przypadku domów energooszczędnych, warstwa termoizolacyjna zwykle przekracza 20 cm grubości. Najbardziej zaawansowane w tej kwestii są domy pasywne i domy plus energetyczne, w których grubość izolacji może wynosić nawet pół metra! To oczywiście odbija się na całkowitych wymiarach budynku, co może mieć znaczenie w przypadku mniejszej działki. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje skupiamy się natomiast na różnych sposobach wykończenia cokołu i elewacji. To kolejny czynnik mający wpływ na parametry termoizolacji!
Profesjonalne ocieplenie domu to klucz do sukcesu
Nawet najlepsze materiały termoizolacyjne okażą się mało skuteczne, jeśli na etapie ocieplania domu popełnione zostaną błędy. Do najczęściej zaliczanych błędów zaliczymy:
- Nieprawidłowy wybór paroizolacji skutkujący większym ryzykiem zawilgocenia termoizolacji,
- Niedokładne ocieplenie miejsc problematycznych, w którym stykają się dwa elementy budynku,
- Niedokładne ocieplenie naroży, nadproży, okolic komina,
- Zastosowanie uszkodzonego lub naruszonego materiału skutkujące większym ryzykiem wystąpienia mostka cieplnego w przyszłości
- Zły dobór kleju lub wykonywanie pracy przy nieodpowiednich warunkach atmosferycznych.
Nawet najmniejszy błąd w przypadku domów energooszczędnych okaże się dużo bardziej kosztowny. O ile w przypadku standardowego domu, błąd może prowadzić do utraty 5-10% efektywności, o tyle w domach energooszczędnych jest to nawet 30%! Biorąc pod uwagę, jak kosztowna jest budowa energooszczędnego domu, ewentualne błędy mogą sprawić, że taka inwestycja się nie zwróci.
System grzewczy do energooszczędnego domu
Skoro wybieramy energooszczędny dom, warto wyposażyć go w system, który nie zużywa dużych ilości energii. W nowoczesnych domach coraz częściej funkcjonują pompy ciepła, które ogrzewają dom ciepłem pozyskiwanym z otoczenia. Takie urządzenie pobiera niewielkie ilości prądu. Jeśli nasz dom posiada przyłącze gazowe, dobrym rozwiązaniem będzie wybór gazowego systemu grzewczego. Jeśli interesują nas elektryczne systemy, np. promienniki podczerwieni czy kocioł elektryczny, zapotrzebowanie na prąd od dostawcy można zmniejszyć poprzez fotowoltaikę.
W domach energooszczędnych i pasywnych standardem staje się wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. W starych domach, mostki cieplne i nieszczelności były wręcz potrzebne do tego, aby wentylować dom przy zamkniętych oknach. O tyle w przypadku domów energooszczędnych, idealna szczelność oznacza, że zachodzi konieczność mechanicznego wentylowania domu.
Jak wybudować energooszczędny dom na lata?
Zamysł domów energooszczędnych jest bardzo prosty. Inwestor decyduje się na znacznie większe wydatki w fazie budowy domu, zdając sobie sprawę, że niższe koszty eksploatacyjne szybko zwrócą poniesione koszty. Na parametry izolacyjne wpływa także stolarka okien i drzwi, ponieważ to właśnie te elementy budynku są najbardziej narażone na utratę ciepła. Nowoczesny dom energooszczędny warto budować ze sprawdzoną ekipą budowlaną. Firma New House dysponuje dużym doświadczeniem w kompleksowej realizacji projektów nastawionych na wysoką energooszczędność oraz dużo niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. Z nami unikniesz kosztownych błędów.