Rekuperacja to coraz popularniejszy system stosowany w energooszczędnych i pasywnych domach. Jest to lepsza alternatywa dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej wyposażonej w komin. Zamiast cugu powstającego na skutek różnicy ciśnień, za wentylację w naszym domu odpowiada specjalne urządzenie, określane rekuperatorem. W tym miejscu wyjaśnimy, jak działa rekuperacja, jakie oszczędności dla domu przynosi, a także, ile kosztuje montaż takiego systemu.
Czym właściwie jest rekuperacja?
Rekuperacja to innymi słowy wentylacja mechaniczna, w której za cyrkulację powietrza odpowiada urządzenie nazywane rekuperatorem. To lepsza alternatywa wentylacji grawitacyjnej, której największą wadą jest większa podatność na szybsze wychładzanie domu oraz konieczność otwierania okien w celu wymiany powietrza. Domy wyposażone w rekuperator muszą być idealnie szczelne. Często montowane są okna nieotwierane, choć oczywiście inwestor może wybrać tradycyjne okna.
Rekuperacja to nowoczesny system wykorzystywany w dużej liczbie nowych domów. To jeden z systemów typowych dla domów energooszczędnych oraz pasywnych. O tym, w jaki sposób działa wentylacja mechaniczna, więcej dowiesz się z artykułu: https://new-house.com.pl/rekuperacja. Z perspektywy inwestora najważniejsze są oczywiście potencjalne korzyści, jakie może zaoferować ten system. Jak się okazuje, posiada on naprawdę sporo zalet.
Jakie zalety posiada wentylacja mechaniczna?
Najważniejszą zaletą rekuperacji jest większa energooszczędność. W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji, nie dochodzi bowiem do utraty ciepła nagromadzonego w zanieczyszczonym powietrzu, które chcemy usunąć z naszego domu. W rekuperatorze dostępne są dwa przewody. Jeden odprowadza brudne powietrze na zewnętrz, a drugi wprowadza i oczyszcza powietrze z zewnątrz. W urządzeniu zachodzi proces, w którym ciepło z zanieczyszczonego powietrza jest przekazywane chłodnemu powietrzu z zewnątrz, przed wprowadzeniem do domu. W rezultacie, rekuperator może w okresie jesienno-zimowym znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu.
Co więcej, jest to wyjątkowo wydajny system cyrkulacji powietrza. W przypadku tradycyjnej wentylacji, powietrze z zewnątrz dostaje się przez otwarte okna, ale również przez mostki cieplne, czyli nieszczelności w izolacji termicznej. Domy wyposażone w rekuperator muszą być idealnie szczelne. Za wymianę powietrza odpowiada bowiem urządzenie, które możemy nadzorować i ustawiać zgodnie z bieżącymi potrzebami. Rekuperator można oczywiście połączyć z klimatyzacją.
Ile kosztuje zakup i montaż rekuperacji?
Dokładne koszty zależą oczywiście od wybranego modelu. Urządzenia mogą różnić się wydajnością oraz dodatkowymi funkcjami. W przypadku domów o dużej powierzchni, rekuperacja musi być odpowiednio wydajniejsza. Najprostsze systemy kosztują ok. 15 tysięcy złotych. Za lepsze rekuperatory zapłacimy natomiast ok. 25 tysięcy złotych. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to realny koszty, który ponosimy przy budowie domu. Należy bowiem odliczyć koszt tradycyjnej wentylacji mechanicznej, a jest to kwota rzędu 10 tysięcy złotych. W związku z tym, realny koszt rekuperacji w nowych domach to wydatek rzędu 5-15 tysięcy.
Czy rekuperacja to dobra inwestycja?
Biorąc pod uwagę przewagę rekuperatora nad wentylacją mechaniczną, system ten jest coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Koszty zakupu i montażu nie są wygórowane, jeśli decydujemy się na budowę domu zgodnie z projektem, który uwzględnia rekuperacje od samego początku. Znacznie poważniejszym wydatkiem jest bowiem montaż rekuperacji w domu, który posiada już wentylację mechaniczną. Wówczas pojawią się dodatkowe koszty związane z przeróbką obecnego systemu oraz uszczelnianiem domu.
Firma budowlana New House oferuje swoim klientom kompleksową budowę domu. Na naszej stronie możesz wybrać projekt domu z rekuperacją, dzięki czemu, montaż będzie dużo tańszy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz. Biorąc pod uwagę większą energooszczędność domu, ale również efektywniejszą wymianę i oczyszczenie powietrza w naszym domu, rekuperacja to bardzo dobra inwestycja.
Jak zlecić montaż rekuperacji w nowym domu?
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu domu, w którym autor od samego początku uwzględnił nowoczesny system rekuperacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w projekcie z wentylacją grawitacyjną nanieść odpowiednie zmiany. New House zajmie się adaptacją projektu i pomoże zrealizować projekt od A do Z. Budowa domu pod klucz obejmuje zmiany w projekcie, sporządzenie projektu budowlanego i załatwienie formalności, a także realizację projektu na wszystkich etapach inwestycji. To prosty sposób na szybsze wzniesienie energooszczędnego domu, który przez kolejne lata będzie oferował liczne korzyści.