Schody żelbetowe czy drewniane – które wybrać?
Spis treści:
Wybór schodów do domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Potrzebny jest tu bowiem pewny kompromis – wybieramy między droższymi schodami betonowymi, które nie wymagają konserwacji, a tańszymi schodami drewnianymi, które w przyszłości będą generować pewne koszty eksploatacyjne. W tym artykule ocenimy oba te rozwiązania i podpowiemy, które schody wybrać: żelbetowe czy drewniane.
Co wpływa na wybór schodów do domu?
Decydując się na wybór schodów do domu musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza z nich to oczywiście dostępny budżet. Schody betonowe są rozwiązaniem o wiele droższym, ale z drugiej strony bardziej trwałym, który w perspektywie czasu nie będzie generował dodatkowych kosztów. Schody drewniane to konstrukcja mniej wytrzymała, która powinna być odpowiednio konserwowana oraz impregnowana, aby nie dopuścić do sytuacji, w której drewno utraci swoje właściwości.
Kolejna kwestia to stylistyka budynku. Nie w każdym domu pasować będą schody betonowe, podczas gdy schody drewniane są bardziej uniwersalne i sprawdzą się niemal wszędzie. Są także lżejsze w swojej formie – zajmują mniej miejsca, a ich ażurowa konstrukcja może korzystnie wpłynąć na optyczne postrzeganie pomieszczenia. Schody betonowe potrzebują natomiast dużo więcej miejsca, a wykonanie ich w ażurowej konstrukcji jest co prawda możliwe, ale bardzo trudne i kosztowne. Twórca gotowego projektu domu wybiera jedno z domyślnych rozwiązań, ale inwestor na etapie adaptacji projektu może zdecydować się na wybór innego rozwiązania.
Warto także powiedzieć o budowie – schody żelbetowe zazwyczaj są już gotowe na etapie domu w stanie surowym. Konstrukcję wykonuje się obok innych elementów nośnych: ścian zewnętrznych i stropów. Tymczasem schody drewniane, jako konstrukcja samonośna, mogą być wybudowane w dowolnym momencie, także w istniejącym i wykończonym domu, gdy zapragniemy zaadaptować poddasze. To kolejny dość istotny przy wyborze czynnik.
Czym charakteryzują się schody żelbetowe?
Schody żelbetowe należą do nośnej konstrukcji całego budynku. Posiadają własny fundament i są połączone ze ścianami nośnymi, stropem oraz wieńcami. Takie schody wykonuje się przy pomocy szalunków. Z drewnianych form buduje się „szablon”, w którym układa się zbrojenia ze stali, a następnie zalewa betonem w odpowiedniej klasie. Następnie szalunki są rozbierane. Schody betonowe są gotowe już w domu w stanie surowym. Ich budowa jest dość droga i bardziej skomplikowana, ale atutem jest wysoka wytrzymałość i nośność. Schody betonowe mogą służyć przez wiele lat, nie wymagając przy tym żadnej konserwacji czy impregnacji.
Zaletą jest na pewno duża swoboda przy wykańczaniu takich schodów. Można je obłożyć płytkami gresowymi lub ceramicznymi, naturalnym kamieniem, płytami betonowymi, a także panelami czy deskami drewnianymi. Takie schody wymagają jednak dostatecznie dużo miejsca i nie da się ich wkomponować w dowolnym miejscu budynku – muszą być styczne z inną konstrukcją nośną.
Czym odznaczają się schody drewniane?
Schody drewniane to konstrukcja samonośna i zazwyczaj wolnostojąca, niepołączona z innymi elementami nośnymi budynku (choć bywają odstępstwa od tej zasady). Schody drewniane mogą być zabudowane lub pełne, a układ stopni może przyjmować różnorodny kształt, tak, aby zagwarantować domownikom wysoki komfort, a jednocześnie oszczędzić wolną przestrzeń. Są również bardzo eleganckie i nie obciążają wizualnie przestrzeni, dzięki czemu, można je wkomponować nawet wtedy, gdy przestrzeni jest naprawdę mało. Świetnym przykładem są chociażby schody obrotowe.
Schody drewniane są tańsze w budowie, a ponadto ich montaż w domu zazwyczaj nie przekracza 1-2 dni. W odróżnieniu od schodów betonowych nie mogą być jednak pozostawione same sobie. Wymagają dodatkowych impregnacji oraz konserwacji, aby utrzymać je w nienagannym stanie. W innym razie mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników. Zużyty i wyschnięty na wiór stopień może któregoś dnia pod naszym ciężarem ulec złamaniu. A zatem, choć cena tych schodów jest niższa, w przyszłości będą one generować dodatkowy koszty eksploatacyjne.
Zalety i wady obu rozwiązań
Zacznijmy od schodów betonowych. Jeśli chodzi o zalety, na pewno wskażemy tu solidną i wytrzymałą konstrukcję, która nie wymaga dodatkowej impregnacji i konserwacji. Dzięki temu, nie generują one dodatkowych kosztów. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo na lata. Jednocześnie, dają dużą swobodę w kwestii aranżowania – mogą być obłożone różnymi materiałami, w tym kamieniem, gresem, betonem czy też drewnem. Jeśli chodzi o minusy, budowa schodów betonowych jest bardziej skomplikowana, a co za tym idzie, dużo droższa. Takie schody potrzebują także więcej miejsca i muszą być postawione w styczności z inną konstrukcją nośną.
Zalety schodów drewnianych to przede wszystkim lekkość, oszczędność miejsca i mniejsze koszty. Można je wkomponować w dowolnym miejscu, a różnorodne formy ułatwiają dobranie schodów do specyfiki budynku. Dobrze sprawdzą się również w rozmaitych stylizacjach, budowa trwa góra kilka dni i bez trudu można je postawić w wykończonym już domu. Są wytrzymałe i trwałe, ale aby takie były na przestrzeni lat, wymagają konserwacji oraz impregnacji. W innym razie spada bezpieczeństwo użytkowe. Są narażone na wilgoć i działanie szkodników.
Podsumowanie – schody drewniane czy żelbetowe?
Podobnie jak w przypadku wielu podobnych decyzji na etapie budowy domu, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Domy drewniane to dobry wybór w mniejszych domach, gdy zależy nam na każdym centymetrze przestrzeni. To także świetny wybór ze strony inwestorów, którzy chcą postawić schody w wykończonym już domu, np. podczas adaptacji poddasza. W innych kwestiach lepsze okazują się natomiast schody żelbetowe – choć są droższe i zajmują więcej miejsca, gwarantują solidność i trwałość na przestrzeni lat, dają duże możliwości przy aranżacji, a dodatkowo nie będą generować dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.