Akademia Budowlana

Dom z piwnicą czy bez?

Spis treści:

Jedną z wielu decyzji inwestorów na etapie wyboru projektu budowlanego jest to, czy warto budować dom z piwnicą. Oznacza to dodatkową przestrzeń i zwiększa funkcjonalność budynku, ale również wymaga większego budżetu. Ponadto, pod uwagę należy wziąć obowiązujące na działce warunki wodno-gruntowe. Zastanawiasz się nad tym, czy wybrać dom z piwnicą czy bez? W tym artykule rozważymy wszystkie za i przeciw, a także wskażemy kilka ciekawych propozycji.

 

Zalety domów z piwnicą

 

Piwnica oferuje domownikom dodatkową przestrzeń, którą zwykle wykorzystuje się na kotłownię, pralnię, spiżarnię oraz dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu, tego typu pomieszczenia są odizolowane od strefy dziennej i nie zabierają miejsca na parterze, co pozwala uzyskać większy pokój dzienny czy kuchnię. W przypadku domów z piwnicą projektowanych na działki położone na skarpie, w podpiwniczeniu często umieszcza się również garaż. Jeśli piwnica będzie posiadała ocieplane wnętrza, można tu zaaranżować studio, warsztat, pracownię, pokój rekreacyjny, siłownię oraz inne pomieszczenia użytkowe, które zwiększą funkcjonalność budynku. Piwnica często jest niezbędna także w przypadku domów z basenem wewnętrznym. Niecka basenu, podobnie zresztą jak niezbędne elementy eksploatacyjne umieszcza się wówczas pod ziemią, a w piwnicy znajduje się także pokój techniczny. Reasumując, piwnica czyni dom dużo bardziej funkcjonalnym i daje dodatkową przestrzeń.

 

Jakie minusy posiada dom z piwnicą?

 

Łatwo się domyślić, że głównym minusem piwnicy jest oczywiście wyższy koszt budowy domu. Podpiwniczenie kosztuje nawet ok. 500-600 zł za m2, co oznacza, że w przypadku piwnicy o powierzchni 50m2, koszty budowy domu będą wyższe o co najmniej 25,000 zł. Jeśli piwnica ma być ocieplona, ogrzana i z doprowadzonymi instalacjami, wówczas koszty będą jeszcze wyższe. Ponadto, nie na każdej działce budowlanej można wybudować piwnicę. Wiele zależy zwłaszcza od warunków wodno-gruntowych, w tym od poziomu wód gruntowych.

 

Przykładowe projekty domów z piwnicą

 

Planujesz budowę domu i uważasz, że piwnica to ważne udogodnienie, które chcesz posiadać w swoim wymarzonym domu? Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest rozbudowany katalog gotowych projektów domów liczący kilkanaście tysięcy opracowań. Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji domów z piwnicą:

 

Dom przy Cyprysowej 12 P

To dom z poddaszem użytkowym wyposażony w wiatę garażową. Odznacza się klasycznym wyglądem – to prostokątna, zwarta bryła zwieńczona dwuspadowym dachem. Uroku dodają balkony na ścianach szczytowych. Łączna powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 120m2. Do dyspozycji domowników pozostają cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Co ważne, Dom przy Cyprysowej 12 P można wyposażyć w piwnicę o powierzchni 65,28m2, w której domyślnie zastosowano trzy pomieszczenia: pralnię, kotłownię oraz duże pomieszczenie gospodarcze.