Akademia Budowlana

Dom na skarpie – jak przygotować się do budowy takiego domu?

Spis treści:

 

Dom na skarpie

 

Dom na skarpie przywodzi na myśl górskie krajobrazy i budynki, w których parter jest podtrzymywany przez podpiwniczenie lub wysokie fundamenty. Nierzadko stosuje się taras, pod którym można składować np. drewno opałowe. Do tego dochodzi malowniczy ogród, w którym można zastosować kaskady, wodospady oraz inne, ciekawe instalacje. Jednak dom na skarpie budzi także słuszne obawy inwestorów przed większymi kosztami budowy domu.

 

Dom na skarpie – szansa czy zagrożenie?

 

 

Budowa domu na działce położonej na skarpie to z jednej strony szansa, ale z drugiej zagrożenie. Jeśli chodzi o szanse, możemy zbudować bardzo praktyczny, a zarazem niezwykle stylowy budynek, który przeciągnie spojrzenia przechodniów. Charakterystycznym elementem jest podpiwniczenie z garażem, a także duży taras widokowy przylegający do pokoju dziennego. Taras może równocześnie stanowić zadaszenie dla miejsca, w którym będzie można składować opał. Dom na skarpie daje także możliwości zaaranżowania przepięknego ogrodu w górskiej stylistyce.

 

Jednak budowa domu na skarpie oznacza także wyższe koszty. Przede wszystkim potrzebne są odpowiednie fundamenty, które będą dobrze chronione przed naporem gruntu, ale i wody pod ciśnieniem. Od tego zależeć będzie trwałość całego budynku. Dodatkowe koszty mogą wiązać się z koniecznością budowy murów oporowych chroniących przed osuwaniem się gruntu. A zatem, jeśli dysponujemy większym budżetem, dom na skarpie to bardziej szansa, ale jeśli nasz budżet jest ograniczony, wówczas to bardziej zagrożenie.