Dom na skarpie przywodzi na myśl górskie krajobrazy i budynki, w których parter jest podtrzymywany przez podpiwniczenie lub wysokie fundamenty. Nierzadko stosuje się taras, pod którym można składować np. drewno opałowe. Do tego dochodzi malowniczy ogród, w którym można zastosować kaskady, wodospady oraz inne, ciekawe instalacje. Jednak dom na skarpie budzi także słuszne obawy inwestorów przed większymi kosztami budowy domu.
Dom na skarpie – szansa czy zagrożenie?
Budowa domu na działce położonej na skarpie to z jednej strony szansa, ale z drugiej zagrożenie. Jeśli chodzi o szanse, możemy zbudować bardzo praktyczny, a zarazem niezwykle stylowy budynek, który przeciągnie spojrzenia przechodniów. Charakterystycznym elementem jest podpiwniczenie z garażem, a także duży taras widokowy przylegający do pokoju dziennego. Taras może równocześnie stanowić zadaszenie dla miejsca, w którym będzie można składować opał. Dom na skarpie daje także możliwości zaaranżowania przepięknego ogrodu w górskiej stylistyce.
Jednak budowa domu na skarpie oznacza także wyższe koszty. Przede wszystkim potrzebne są odpowiednie fundamenty, które będą dobrze chronione przed naporem gruntu, ale i wody pod ciśnieniem. Od tego zależeć będzie trwałość całego budynku. Dodatkowe koszty mogą wiązać się z koniecznością budowy murów oporowych chroniących przed osuwaniem się gruntu. A zatem, jeśli dysponujemy większym budżetem, dom na skarpie to bardziej szansa, ale jeśli nasz budżet jest ograniczony, wówczas to bardziej zagrożenie.
Od czego zacząć budowę domu?
Zaraz po zakupie działki budowlanej należy przeprowadzić badania geotechniczne, które pozwolą ocenić warunki wodno-gruntowe. W ten sposób można oszacować napór gruntu, a także sprawdzić położenie wód gruntowych. Na podstawie zdobytych informacji przechodzi się do wyboru odpowiedniej technologii fundamentów wraz z wyborem ich hydroizolacji. Jeśli warunki na działce są szczególnie wymagające, wówczas stosuje się drenaż opaskowy do odprowadzania wody, a także mury oporowe, które mają zapobiec osuwaniu się gruntu.
Bardzo ważnym krokiem jest adaptacja projektu. Istnieją gotowe projekty stworzone z myślą o budowie domu na skarpie, ale w praktyce każda działka jest inna i wymaga uwzględniania jej indywidualnych uwarunkowań, w tym warunków wodno-gruntowych. Po tych zabiegach budowa domu na skarpie przebiega tak samo, jak budowa domu na płaskim terenie. Po zdobyciu pozwolenia można rozpocząć prace budowlane. Najpierw uzyskany zostanie stan zerowy, następnie stan surowy otwarty i zamknięty, stan deweloperki i w końcu stan pod klucz.