Akademia Budowlana

Bilans energetyczny budynku – co warto wiedzieć na ten temat?

Spis treści:

 

Bilans energetyczny budynku

 

W ostatnich latach w branży budownictwa dąży się do maksymalizacji energooszczędności nowych budynków. Wielu inwestorów woli dołożyć do kosztów budowy domu, aby następnie regularnie oszczędzać na niższym zużyciu energii. Bardzo istotną kwestią jest w tym wszystkim bilans energetyczny budynku. Wskaźnik ten pozwala ocenić energooszczędność, a na jego podstawie można także podjąć kroki mające na celu zmniejszenie zużycia energii.

 

Co to jest bilans energetyczny budynku?

 

 

Do prawidłowego funkcjonowania budynku potrzebne jest ciepło – jest niezbędne do uzyskania oczekiwanej temperatury wnętrza, czy też podgrzania wody. Aby uzyskać ciepło niezbędna jest energia. W wielu przypadkach, część energii jest marnotrawiona, przez co koszty uzyskania ciepła są dużo wyższe. Bilans energetyczny budynku to innymi słowy różnica pomiędzy zyskami energii cieplnej w budynku, a jej stratami. W większości domów bilans ten będzie ujemny – im niższy wynik, tym wyższe koszty. Niemniej jednaj, nowoczesna technologia pozwala również uzyskać dodatni bilans energetyczny, w którym sporą część energii udaje się odzyskać lub zaoszczędzić.

 

Jak obliczyć bilans energetyczny budynku?

 

Precyzyjne obliczenie bilansu energetycznego nie jest zadaniem łatwym. W tym celu należy zrealizować bardzo skomplikowane pomiary oraz kalkulacje. Należy ocenić cieplne właściwości użytkowe budynku, na co składa się termoizolacja, materiały budowlane, okna, a także zastosowane instalacje. Należy wykonać audyt, który pozwoli ocenić, na jakich płaszczyznach notowane są straty, a także, gdzie znajdują się potencjały do oszczędzania energii. Bilans energetyczny budynku to wynik uśredniony. Warto bowiem pamiętać, że taki bilans zmienia się w zależności od pory roku czy też pogody w ciągu dnia. Co więcej, każdy sektor budynku może mieć nieco inny bilans.