Z czego budować dom? Przegląd wybranych technologii

W Polsce wciąż dominują domy w technologii murowanej, które są postrzegane za najlepszy i najbardziej trwały wybór, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce. Do budowy domu w technologii murowanej można wykorzystać wiele materiałów, które różnią się między sobą: paroprzepuszczalnością, zdolnością do akumulowania ciepła, odpornością na ściskanie, ciężarem oraz ceną. Oto najchętniej wybierane materiały:
Wybór materiału zależy nie tylko od dostępnego budżetu, ale również wybranej technologii wznoszenia ścian. Wyróżniamy bowiem ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trzywarstwowe.
Przez wiele lat w Polsce funkcjonował stereotyp, że budowa domu w technologii murowanej jest ryzykowna, ponieważ takie domy są nietrwałe i mają słabą izolację. Teraz wiemy już, że to nieprawda. Domy drewniane bardzo dobrze funkcjonują w naszym kraju, o ile tylko zostaną wybudowane przez wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Tutaj mamy do wyboru dwie technologie:
Czy budowa domu w technologii drewnianej to dobre rozwiązanie? Jeśli tylko sprzyjają temu uwarunkowania na działce, a także inwestor dysponuje wykwalifikowaną ekipą budowlaną, tak, jak najbardziej. Aczkolwiek nie da się jednoznacznie stwierdzić, że budowa domu drewnianego jest wyraźnie tańsza od murowanego. Po prostu koszty rozchodzą się w nieco inny sposób.
Budowa domu z keramzytobetonu przypomina nieco budowę domu murowanego, ale wykorzystuje się w tym celu prefabrykowane elementy w postaci cegieł, pustaków oraz płyt. Budowa takiego domu jest dużo szybsza, a jednocześnie wyraźnie tańsza w porównaniu z domem murowanym. Keramzytobeton jest materiałem bardzo trwałym, zapewnia dobrą termoizolację, dobrą izolację akustyczną, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Minusy? Technologa ta, choć jest znana od wielu lat, wciąż nie jest bardzo rozpowszechniona w naszym kraju. Co za tym idzie, inwestor może mieć problem ze znalezieniem ekipy, która podejmie się tego wyzwania. Tymczasem, wszelkie błędy konstrukcyjne w domu z keramzytobetonu mogą się okazać bardzo kosztowne.
Technologia budowy domu wbrew pozorom nie ma aż tak dużego wpływu na koszty, jak można by się było tego spodziewać. Znacznie istotniejszą kwestią jest wybór materiału oraz forma wykończenia. Wiele mówi się o tym, że domy murowane są dużo droższe od drewnianych, ale w praktyce, w ostatecznym rozrachunku różnice wynoszą 10-20%. Owszem, przy inwestycjach na kilkaset tysięcy złotych to bardzo dużo, ale nie aż tak, jak spodziewają się niektórzy inwestorzy. Technologia budowa ma natomiast spory wpływ na funkcjonalność i energooszczędność domu, jak również czas budowy. W Polsce od lat królują domy murowane, ale trzeba przyznać, że z roku na rok zwiększa się udział domów drewnianych oraz wykonanych z keramzytobetonu i prefabrykatów.