Akademia Budowlana

Projekty domów piętrowych

Spis treści:

 

Projekty domów piętrowych

 

Budowa domu piętrowego może być podyktowana różnymi przesłankami. Część inwestorów wybiera projekty domów o dwóch kondygnacjach, ponieważ ma w nich zamieszkać duża – nierzadko wielopokoleniowa – rodzina. Inni decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ lubią dysponować znaczną przestrzenią, której przeznaczenie mogą zmieniać zależnie od zaistniałych potrzeb. Istnieje również grupa klientów, dla których dom z piętrem jest synonimem prawdziwego domu z racji swojego jasnego podziału na strefę dzienną wspólną dla wszystkich mieszkańców i przestrzeń prywatną z sypialniami domowników.

 

Dom piętrowy a dom z poddaszem użytkowym – podobieństwa i różnice

 

 

Zarówno dom piętrowy, jak i dom z poddaszem użytkowym podzielony jest na dwa poziomy. Jednak tym, co je zdecydowanie różni są proporcje i specyfika dostępnej przestrzeni. Dom piętrowy pozwala nam na niczym nieograniczoną aranżację wnętrz znajdujących się na wyższej kondygnacji. Natomiast w domu z poddaszem będziemy zmuszeni dopasować zagospodarowanie wnętrz do charakterystycznych skosów, które stanowią część konstrukcji dachowej. Nietrudno się domyślić, że w przypadku domu piętrowego do zagospodarowania będziemy mieli większą powierzchnię użytkową niż w budynku z poddaszem.

 

Domy z piętrem częściej są nowoczesne w swojej formie, ponieważ pokrywa się je dachem o niewielkim spadku bądź też stropodachem. Taka estetyka z pewnością zadowoli inwestorów, którzy poszukują rozwiązań minimalistycznych. Z tego też powodu dom piętrowy lepiej wkomponuje się w estetykę podmiejskiej dzielnicy willowej niż sielskiego klimatu wsi. Natomiast domy z poddaszem użytkowym pokrywa się dachami o większym spadku, co nadaje im tradycyjnego klimatu, który idealnie sprawdzi się w otoczeniu lasów, pól i łąk.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając idealny projekt domu piętrowego?

 

  1. Zgodność projektu piętrowego domu jednorodzinnego z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy.

To czy na posiadanej działce budowlanej możemy wybudować dom piętrowy, czy taki z poddaszem użytkowym zależy nie tylko od indywidualnych preferencji inwestora. Dokumentem, który odpowie nam na pytanie, czy na konkretnej parceli możemy zbudować dom z piętrem, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub jeśli takowy nie istnieje Warunki Zabudowy). Dlatego też warto sprawdzić jego zapisy, zanim zdecydujemy się zarówno na zakup działki, jak i gotowego projektu domu jednorodzinnego, aby później nie przeżyć niemiłego zaskoczenia.

Im większy dom wybudujemy, tym większe będą koszty związane z jego ogrzewaniem i bieżącym użytkowaniem. Jeśli więc zależy nam na znacznej powierzchni użytkowej, powinniśmy rozważyć zastosowanie rozwiązań architektonicznych oraz technicznych, które realnie obniżą późniejsze koszty użytkowania domu. Nawet jeśli na starcie będziemy musieli za nie zapłacić nieco więcej, to zapewniamy, że jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Wystarczy spojrzeć na to, w jakim tempie rosną ceny surowców wykorzystywanych do ogrzewania nieruchomości jednorodzinnych, aby się o tym przekonać.

Odpowiednio rozplanowane wnętrza realnie odpowiadające na potrzeby, oczekiwania oraz styl życia każdego z domowników oznaczają wygodę i komfort użytkowania nieruchomości przez lata. Najczęściej spotykanym podziałem domów piętrowych jest strefa dzienna z salonem, tarasem, kuchnią, gabinetem i sypialnią oraz łazienką dla gości na parterze, oraz strefa nocna z sypialniami, garderobami i łazienkami na piętrze.

Schody w domu piętrowym będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu każdego dla dlatego już na etapie wyboru projektu warto przyjrzeć im się nieco dokładniej i wybrać takie, które zapewnią domownikom maksimum komfortu podczas wchodzenia i schodzenia, a jednocześnie będą idealnie wkomponowane we wnętrza. Co do zasady schody nie powinny być zbyt strome, zbyt wąskie, nie powinny zabierać również zbyt dużo przestrzeni. Nie wolno zapominać także o właściwym oświetleniu klatki schodowej będącym gwarantem bezpieczeństwa użytkowania wieczorem i w godzinach nocnych. 

 

projekty piętrówek

 

Zalety i wady domu piętrowego

 

Zalety domu piętrowego

W sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa domu rozmieszczona jest na dwóch kondygnacjach budynku, parcela może być mniejsza niż np. w przypadku domu parterowego. W tej sytuacji nie musimy wybierać pomiędzy komfortowym domem a dużym ogrodem – możemy mieć i jedno, i drugie. Nadto dom piętrowy wybudować można, również na działce wąskiej czy nietypowej pod względem kształtu bądź ukształtowania terenu.

Dom, którego powierzchnia użytkowa rozłożona jest na dwa poziomy, wymaga mniejszych (a co za tym idzie tańszych) fundamentów niż parterowa nieruchomość o analogicznej powierzchni mieszkalnej. Tańsza będzie również budowa i pokrycie dachu oraz montaż instalacji dostarczającej prąd, oraz wodę i odprowadzającej ścieki. W sytuacji oszczędności w powyższych sprawach wyższy koszt budowy ścian nośnych i stropów (niż w domu z poddaszem użytkowym) będzie mniej dotkliwy dla inwestora.

Pozwala to na organizować spotkania towarzyskie trwające do późnych godzin nocnych bez przeszkadzania domownikom, którzy z różnych powodów idą spać wcześniej. Inwestorzy, którzy nie przyjmują gości w domu (albo robią to wyjątkowo rzadko) często decydują się na inny podział domu – na część dla dorosłych i dzieci. W takim alternatywnym podziale na parterze oprócz salonu i kuchni znajdziemy także gabinet, biblioteczkę oraz apartament sypialniany rodziców z łazienką i garderobą. Natomiast na piętrze zaaranżowane są sypialnie dzieci oraz bawialnia. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców i ich inwencji twórczej.

Odpowiedni układ pomieszczeń oraz instalacji wykonanych w domu z piętrem pozwala na podzielenie go na dwa mieszkania i będzie to o wiele łatwiejsze niż w przypadku budynku z poddaszem użytkowym. Taki podział może być konieczny w sytuacji, gdy zechcemy wziąć do siebie seniorów lub odstąpić piętro dorosłym dzieciom, które założyły własne rodziny. Taki układ pozwala również na wynajęcie domu w formie dwóch odrębnych mieszkań, co dla właściciela oznacza podwójny dochód.

Brak skosów charakterystycznych dla domów z poddaszem użytkowym daje inwestorom zdecydowanie większą swobodę w zakresie kreatywnego urządzania wnętrz nieruchomości. Nie jest bowiem konieczne zamawianie mebli na wymiar, ponieważ można z powodzeniem skorzystać z powszechnie dostępnych rozwiązań. Dodatkowo dostęp światła słonecznego w przypadku klasycznych okien zlokalizowanych na piętrze jest zdecydowanie łatwiejszy niż przy oknach dachowych.

Zwarta bryła domu piętrowego sprawia, że ogrzejemy go łatwiej i taniej niż dom parterowy o zbliżonej powierzchni użytkowej. Oczywiście znaczenie w tym przypadku ma również ograniczenie występowania mostków termicznych oraz wysoka jakość i prawidłowe wykonanie termoizolacji.

Płaski dach doskonale pasuje do domu piętrowego, a dodatkowo jest tańszy w wykonaniu niż dachy ze skosami. Nadto pozwala na to, aby zaaranżować na nim taras bądź ogród będący idealnym miejscem do wypoczynku dla całej rodziny.

 

Wady domu piętrowego

Wynikający bezpośredni z konieczności wykończenia dwóch kondygnacji domu na raz.

Duża powierzchnia domu piętrowego zawsze będzie generowała wyższe koszty użytkowania niż powierzchnia mała. Dlatego też przed podjęciem decyzji o budowie domu piętrowego warto poważnie przemyśleć, czy potrzebujemy dużej przestrzeni życiowej i czy jesteśmy gotowi na koszty utrzymania takiego domu w kolejnych latach.

W słoneczne, letnie dni pomieszczenia na piętrze będą nagrzewać się szybciej niż te zlokalizowane na parterze, przez co przebywanie w nich może być mało komfortowe. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu tego, że na wyższej kondygnacji najczęściej znajdują się sypialnie.

A schody oznaczają w praktyce kilka rzeczy: wyższy koszt budowy domu związany z ich wykonaniem, barierę dla seniorów oraz osób o obniżonej sprawności ruchowej, niebezpieczeństwo dla dzieci (na szczęście temu można skutecznie zaradzić, montując odpowiednie zabezpieczenia i barierki).

 

 

domy piętrowe

Koszt projektu domu piętrowego

 

Ile zapłacisz za gotowy projekt domu piętrowego?

 

Za gotowy projekt piętrowego domu jednorodzinnego zapłacisz od 3000 zł do nawet 5000 zł. Nie jest to więc wydatek mały i dlatego zakup projektu należy poprzedzić wnikliwą analizą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub warunków zabudowy), specyfiki działki oraz własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych w zakresie jego realizacji oraz późniejszej eksploatacji. Warto również pamiętać, że każdy z gotowych projektów domów musi zostać poddany obowiązkowej adaptacji, podczas której można lepiej dopasować go do własnych oczekiwań (oczywiście w ograniczonym zakresie). Nie należy się więc zbytnio zrażać, jeśli żaden z gotowych projektów domów piętrowych nie spełnia w 100% naszych oczekiwań, ponieważ da się to zmienić. W bazie projektowej New-House znaleźć można wiele gotowych projektów domów z piętrem o różnej stylistyce, powierzchni użytkowej, ilości pomieszczeń oraz funkcjonalności.

 

Ile zapłacisz za indywidualny projekt domu piętrowego?

 

Za indywidualny projekt domu piętrowego zapłacisz nie mniej niż 12 tysięcy złotych. Tak więc różnica w cenie względem projektu gotowego jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak współpraca z architektem pozwala na zaprojektowanie domu idealnie dopasowanego do oczekiwań inwestora, w którym wykorzystane zostaną konkretne rozwiązania i technologie. Na taki krok decydują się najczęściej inwestorzy, którzy chcą mieć oryginalny i niepowtarzalny dom, w którym pragną wykorzystać autorskie pomysły. Drugą grupą inwestorów, którzy decydują się zamówić projekt domu, są osoby posiadające problematyczną działkę wymagającą zastosowania niestandardowych rozwiązań technicznych bądź architektonicznych. New-House w ramach kompleksowej budowy domów jednorodzinnych oferuje także indywidualne projekty nieruchomości, które następnie realizuje. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu inwestorzy oszczędzają zarówno czas, jak i środki finansowe.

 

Jak poznać koszt budowy domu piętrowego – 3 narzędzia od New-House

 

Projekty domów piętrowych z kosztorysem budowy

 

Na stronie internetowej New-House znajdziesz bazę projektów piętrowych domów jednorodzinnych z aktualną wyceną ich budowy. Dzięki temu możesz nie tylko zapoznać się z projektem i ceną jego zakupu, ale również z kosztami jego wybudowania do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego oraz pod klucz. Zastanawiasz się, jak to działa? Skorzystaj z poniższej instrukcji krok po kroku, aby poznać aktualny koszt budowy domu według wybranego projektu:

Dodatkowo zyskujesz możliwość sprawdzenia wycen budowy domów według reszty projektów znajdujących się w naszych zasobach.

 

Przykłady projektów domów piętrowych z zasobów New-House

 

Niezwykle nowoczesny dom piętrowy o powierzchni użytkowej 484 m², z podwójnym garażem, koszt budowy domu do stanu deweloperskiego na dzień 01.05.2022 wynosi 4 546 325 zł brutto.

Stylowy dom piętrowy o powierzchni użytkowej 242 m², z garażem na dwa pojazdy, koszt budowy domu do stanu deweloperskiego na dzień 01.05.2022 wynosi
1 549 701 zł brutto.

Elegancki dom piętrowy o powierzchni użytkowej 265 m², z garażem dwustanowiskowym, koszt budowy domu do stanu deweloperskiego na dzień 01.05.2022 wynosi 1 833 933 zł brutto.

Dom piętrowy w stylu dworkowym o powierzchni użytkowej 229 m², bez garażu, koszt budowy domu do stanu deweloperskiego na dzień 01.05.2022 wynosi 1 305 540 brutto.

 

Kalkulator budowy domu piętrowego

 

Jeśli aktualnie nie znalazłeś jeszcze gotowego projektu, który by Cię zainteresował, ale chcesz sprawdzić, ile będzie kosztować budowa domu piętrowego o określonych parametrach, powinieneś skorzystać z naszego kalkulatora budowy domu. Znajdziesz go pod adresem https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. To proste, intuicyjne i całkowicie darmowe narzędzie, w którym wystarczy zaznaczyć swoje preferencje odnośnie do nieruchomości, aby koszt jej budowy do stanu deweloperskiego otrzymać bezpośrednio na podany adres e-mail.

Indywidualny kontakt z doradcami New-House

 

Ostatnim sposobem na to, aby poznać koszt budowy domu piętrowego, jest kontakt z naszymi doradcami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00 gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące budowy domu jednorodzinnego oraz dostępnych możliwości i zakresu współpracy z naszą firmą. Możesz się z nami skontaktować jak Ci najwygodniej – telefonicznie, mailowo lub wykorzystując do tego celu chat online dostępny na naszej stronie internetowej.

 

Budowa piętrowego domu jednorodzinnego z New-House

 

Jeśli poszukujesz sprawdzonego partnera, który weźmie na siebie całą budowę Twojego domu jednorodzinnego, jesteś we właściwym miejscu. New-House buduje domy jednorodzinne od 1991 roku i co najważniejsze robi to kompleksowo. W praktyce oznacza to, że bierzemy na siebie zarówno – co jasne – roboty budowlane, jak i wszystkie sprawy administracyjne i organizacyjne składające się na realizację tej złożonej inwestycji budowlanej. Zastanawiasz się jak to w ogóle możliwe? Już spieszymy z odpowiedzią.

New-House tworzą specjaliści reprezentujący różnorodne branże związane z budownictwem jednorodzinnym, dzięki czemu możemy zaoferować tak szeroki wachlarz usług. Mamy nie tylko wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów jednorodzinnych, ale również szeroką wiedzę fachową (którą sukcesywnie poszerzamy), umiejętności praktyczne i nieustanną ciekawość świata, dzięki której skutecznie tropimy zarówno nowoczesne technologie, jak i rozwiązania w zakresie aranżacji. Wszystko po to, aby zapewnić naszym klientom wszystko, czego mogą potrzebować. Dysponujemy również rozbudowanym zapleczem technologicznym, dzięki któremu możemy z powodzeniem realizować projekty o różnym stopniu zaawansowania na terenie całego kraju. Jeśli ciekawi Cię co dokładnie możemy Ci zaoferować w ramach kompleksowej budowy domu, sprawdź poniżej.

 

Zakres budowy domu oferowany przez New-House

 

  1. Znalezienie działki budowlanej we wskazanym przez inwestora regionie.
  2. Drobiazgowa kontrola wybranej parceli pod kątem technicznym i formalnym.
  3. Wyselekcjonowanie gotowych projektów domów zgodnych z oczekiwaniami inwestora i możliwych do wybudowania na posiadanej działce.
  4. Przygotowanie projektu domu na zamówienie – jeśli skorzystanie z gotowego rozwiązania nie jest możliwe.
  5. Zadania związane z doprowadzeniem mediów na działkę – formalności i prace budowlane.
  6. Formalności związane ze sprawnym uzyskaniem pozwolenia na budowę.
  7. Zakup i logistyka materiałów budowlanych.
  8. Roboty budowlane, których celem jest doprowadzenie domu do wybranego przez inwestora stanu – surowego zamkniętego, deweloperskiego lub pod klucz. Pamiętaj: na wszystkie roboty dajemy 10 lat gwarancji.
  9. Aranżacja wnętrza domu oraz otoczenia budynku.
  10. Zadania związane z przeprowadzeniem technicznego odbioru budynku przez uprawnione do tego służby.

 

Każdego dnia udowadniamy, że droga do własnego domu piętrowego może być prostsza i mniej stresująca niż myślisz. Jeśli nasza propozycja zainteresowała Cię na tyle, że chcesz wiedzieć więcej, zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą. Pamiętaj, jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.