Akademia Budowlana

Projekty domów piętrowych

Spis treści:

 

Projekty domów piętrowych

 

Budowa domu piętrowego może być podyktowana różnymi przesłankami. Część inwestorów wybiera projekty domów o dwóch kondygnacjach, ponieważ ma w nich zamieszkać duża – nierzadko wielopokoleniowa – rodzina. Inni decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ lubią dysponować znaczną przestrzenią, której przeznaczenie mogą zmieniać zależnie od zaistniałych potrzeb. Istnieje również grupa klientów, dla których dom z piętrem jest synonimem prawdziwego domu z racji swojego jasnego podziału na strefę dzienną wspólną dla wszystkich mieszkańców i przestrzeń prywatną z sypialniami domowników.

 

Dom piętrowy a dom z poddaszem użytkowym – podobieństwa i różnice

 

 

Zarówno dom piętrowy, jak i dom z poddaszem użytkowym podzielony jest na dwa poziomy. Jednak tym, co je zdecydowanie różni są proporcje i specyfika dostępnej przestrzeni. Dom piętrowy pozwala nam na niczym nieograniczoną aranżację wnętrz znajdujących się na wyższej kondygnacji. Natomiast w domu z poddaszem będziemy zmuszeni dopasować zagospodarowanie wnętrz do charakterystycznych skosów, które stanowią część konstrukcji dachowej. Nietrudno się domyślić, że w przypadku domu piętrowego do zagospodarowania będziemy mieli większą powierzchnię użytkową niż w budynku z poddaszem.

 

Domy z piętrem częściej są nowoczesne w swojej formie, ponieważ pokrywa się je dachem o niewielkim spadku bądź też stropodachem. Taka estetyka z pewnością zadowoli inwestorów, którzy poszukują rozwiązań minimalistycznych. Z tego też powodu dom piętrowy lepiej wkomponuje się w estetykę podmiejskiej dzielnicy willowej niż sielskiego klimatu wsi. Natomiast domy z poddaszem użytkowym pokrywa się dachami o większym spadku, co nadaje im tradycyjnego klimatu, który idealnie sprawdzi się w otoczeniu lasów, pól i łąk.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając idealny projekt domu piętrowego?

 

  1. Zgodność projektu piętrowego domu jednorodzinnego z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy.

To czy na posiadanej działce budowlanej możemy wybudować dom piętrowy, czy taki z poddaszem użytkowym zależy nie tylko od indywidualnych preferencji inwestora. Dokumentem, który odpowie nam na pytanie, czy na konkretnej parceli możemy zbudować dom z piętrem, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub jeśli takowy nie istnieje Warunki Zabudowy). Dlatego też warto sprawdzić jego zapisy, zanim zdecydujemy się zarówno na zakup działki, jak i gotowego projektu domu jednorodzinnego, aby później nie przeżyć niemiłego zaskoczenia.

Im większy dom wybudujemy, tym większe będą koszty związane z jego ogrzewaniem i bieżącym użytkowaniem. Jeśli więc zależy nam na znacznej powierzchni użytkowej, powinniśmy rozważyć zastosowanie rozwiązań architektonicznych oraz technicznych, które realnie obniżą późniejsze koszty użytkowania domu. Nawet jeśli na starcie będziemy musieli za nie zapłacić nieco więcej, to zapewniamy, że jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Wystarczy spojrzeć na to, w jakim tempie rosną ceny surowców wykorzystywanych do ogrzewania nieruchomości jednorodzinnych, aby się o tym przekonać.

Odpowiednio rozplanowane wnętrza realnie odpowiadające na potrzeby, oczekiwania oraz styl życia każdego z domowników oznaczają wygodę i komfort użytkowania nieruchomości przez lata. Najczęściej spotykanym podziałem domów piętrowych jest strefa dzienna z salonem, tarasem, kuchnią, gabinetem i sypialnią oraz łazienką dla gości na parterze, oraz strefa nocna z sypialniami, garderobami i łazienkami na piętrze.

Schody w domu piętrowym będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu każdego dla dlatego już na etapie wyboru projektu warto przyjrzeć im się nieco dokładniej i wybrać takie, które zapewnią domownikom maksimum komfortu podczas wchodzenia i schodzenia, a jednocześnie będą idealnie wkomponowane we wnętrza. Co do zasady schody nie powinny być zbyt strome, zbyt wąskie, nie powinny zabierać również zbyt dużo przestrzeni. Nie wolno zapominać także o właściwym oświetleniu klatki schodowej będącym gwarantem bezpieczeństwa użytkowania wieczorem i w godzinach nocnych.