Ogrzewanie domu kominkiem
Spis treści:
Kominek nieodmiennie kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i rodzinną atmosferą. Nic więc dziwnego, że jest to marzenie wielu osób, które doceniają nie tylko jego walory praktyczne, ale również klimat, jaki wnosi do pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego, kiedy decydujemy się na budowę domu, często uwzględniamy w swoich planach montaż kominka. Nie brakuje też inwestorów, którzy wykorzystują kominek do ogrzewania większej ilości pomieszczeń. Kominek z płaszczem wodnym może stanowić samodzielne źródło ciepła lub być uzupełnieniem centralnego ogrzewania gazowego, lub elektrycznego.
Dodatkowo ogrzewanie kominkowe to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ drewno należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych paliw odnawialnych. Co w obliczu faktu, że rachunki za ogrzewanie pochłaniają lwią część domowych budżetów, nabiera szczególnego znaczenia.
Kominek z płaszczem wodnym zalety:
- ogrzewa pomieszczenia oraz wodę użytkową,
- jest przyjazny dla środowiska naturalnego,
- wykorzystuje odnawialny i powszechnie dostępny surowiec,
- ogrzewanie kominkiem pozwala znacząco obniżyć koszty np. w porównaniu olejem opałowym, gazem czy prądem,
- kominek tworzy w domu rodzinny nastrój i wypełnia pomieszczenia przyjemnym zapachem drewna.
Kominek wodny – ograniczenia:
- ręczna obsługa (choć warto wspomnieć o kominkach z płaszczem wodnym na pellet, które można częściowo zautomatyzować),
- stosunkowo wysoki koszt zakupu oraz montażu tego rozwiązania.
Ogrzewanie kominkowe jako jedyne źródło ciepła – czy to możliwe?
Przyjęło się powszechnie, że w Polsce klasyczny kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu jednorodzinnym. I owszem zgodnie z obowiązującym prawem jest to prawda. Jednakże sprawa ma się zgoła inaczej jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym wyposażony w instalację, która za pośrednictwem wody rozprowadza ciepło po całym domu. Należy jednak mieć świadomość, że ogrzewanie domu jedynie kominkiem wodnym bywa kłopotliwe. Co więcej, aby miało uzasadnienie, powinno być spełnionych kilka warunków:
- Dom ogrzewany kominkiem nie może mieć dużej powierzchni.
- Domownicy umieją i lubią palić w kominku – choć wszystkiego można się przecież nauczyć.
- Mieszkańcom nie przeszkadza to, że jesienią i zimą salon poniekąd zmienia się w małą kotłownię.
- W sezonie grzewczym przez większość czasu ktoś jest w domu, aby palić w kominku.
- Mamy dostęp do sprawdzonego i taniego źródła drewna liściastego.
- Mamy warunki do suszenia i przechowywania drewna. Najlepiej do tego celu sprawdza się duża zadaszona i jednocześnie przewiewna wiata. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ drewno przeznaczone do palenia w kominku powinno schnąć w warunkach naturalnych minimum półtora roku.
- Rodzina rzadko wyjeżdża w sezonie grzewczym. Jeśli jest inaczej a pomimo to, chcemy wykorzystać ogrzewanie kominkowe, warto rozważyć uzupełnienie systemu grzewczego o stosunkowo tanie grzejniki elektryczne, które możemy włączyć w sytuacji awaryjnej, gdy przez dłuższy czas nie będzie nas w domu.
Ogrzewanie kominkiem – jaką instalację wybrać?
Najprostszą instalacją jest ta, kiedy kominek z płaszczem wodnym ogrzewa pomieszczenia za pomocą grzejników. Bardziej skomplikowana będzie instalacja wykorzystująca niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, ponieważ w takiej sytuacji potrzebować będziemy zbiornika (bufora), w którym gromadzić się będzie woda uprzednio ogrzana kominkiem. Dzięki temu woda, która powracać będzie z instalacji podłogowej do kominka, nie będzie zbytnio wychłodzona, a co za tym idzie, nie uszkodzi w żaden sposób mocno rozgrzanego płaszcza wodnego.
Używanie bufora ma także dodatkową zaletę. Dzięki niemu możemy wykorzystać kominek wodny do ogrzewania wody użytkowej. Należy jednak pamiętać, że latem, gdy kominek będzie nieużywany, musimy zapewnić sobie inny sposób ogrzewania wody, wykorzystując np. elektryczne urządzenia przepływowe, można również wyposażyć bufor w dodatkową grzałkę, która podgrzeje nam wodę latem.
Kominek z płaszczem wodnym – niezbędne zabezpieczenia
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Kominek wodny należy zabezpieczyć przed przegrzaniem. Jest to bowiem taki rodzaj ogrzewania, którego nie możemy ot tak wyłączyć, gdy pomieszczenia zostaną dostatecznie nagrzane. Zalewanie płonących szczap wodą jest bowiem absolutnie niedopuszczalne i może zakończyć się pęknięciem wkładu. Kiedy kominek wyposażony jest we wspomniany wcześniej bufor, ryzyko przegrzania jest niewielkie. Jeśli zaś takowego bufora nie wykorzystujemy, należy doprowadzić do kominka przewód z zimną wodą, który w razie ryzyka przegrzania płaszcza automatycznie schładza wodę, która się z nim znajduje, podczas kiedy gorąca woda odprowadzana jest drugim przewodem wprost do kanalizacji budynku.
- Zabezpieczenie przed mrozem
Ten rodzaj zabezpieczenia przydaje się, kiedy w sezonie jesienno-zimowym musimy na dłuższy czas opuścić dom, a co za tym idzie pozostawić go nieogrzewanym. Aby uniknąć zamarznięcia wody w instalacji (co grozi pęknięciem przewodów lub w najlepszym razie ich rozszczelnieniem) warto wyposażyć dom w dodatkowe grzejniki np. olejowe, które umieścimy w pomieszczeniach, w których mamy kaloryfery. Takie grzejniki w razie podróży możemy zostawić ustawione np. na 10 stopni Celsjusza, dzięki czemu skutecznie zapobiegniemy zbytniemu wychłodzeniu pomieszczeń i biegnącej przez nie instalacji kominkowej.
Jeśli ogrzewanie kominkowe jest Twoim marzeniem, możemy pomóc Ci w jego spełnieniu. Nasi specjaliści mogą zaprojektować i wykonać kominek w Twoim domu, jak również uwzględnić jego budowę na etapie zmian w posiadanym projekcie nieruchomości. W przypadku zainteresowania tego rodzaju usługą zachęcamy do kontaktu. Chętnie poznamy Twoje indywidualne potrzeby w tym zakresie, aby przygotować ofertę, która idealnie wpisze się w Twoje oczekiwania. Zapraszamy!