Błędy popełnione na etapie izolowania fundamentów mogą się okazać niezwykle kosztowne. Solidne i dobrze zabezpieczone fundamenty to podstawa bezpiecznego i trwałego domu. Dlatego też, izolacja przeciwwilgociowa fundamentów musi zostać położona z należytą starannością. Istotną kwestią jest również wybór materiałów do hydroizolacji. W tym artykule postaramy się wskazać popularne błędy oraz podpowiemy, jak ich uniknąć.
Brak badania geologicznego gruntu
Zanim na działce budowlanej rozpoczną się roboty ziemne, warto zainwestować w profesjonalne badanie geologiczne gruntu. Geolog pobierze próbki na podstawie których wyda specjalistyczną opinię geotechniczną. Zawiera ona informacje o rodzaju gruntów oraz poziome wód gruntowych. Znajomość specyfiki działki pozwala wybrać optymalne materiały hydroizolacyjne, a także pozwala na zastosowanie odpowiednich technologii, np. drenażu opaskowego. Dlatego też, brak fachowych badań geologicznych gruntu możemy określić jako poważny błąd przy izolowaniu fundamentów.
Oszczędzanie na materiałach izolacyjnych
W poszukiwaniu oszczędności inwestorzy często zmieniają zalecane materiały budowlane na tańsze zamienniki. Jednak o ile w niektórych częściach projektu budowlanego takie działanie nie wpłynie niekorzystnie na trwałość budynku, o tyle wybieranie tańszej hydroizolacji może okazać się bardzo kosztownym błędem. Materiały gorszej jakości nie znoszą dobrze trudnych warunków i są podatne na uszkodzenia już na etapie układania hydroizolacji. Każde takie uszkodzenie stanowi słaby punkt, który wpłynie niekorzystnie na trwałość naszych fundamentów. W związku z tym, zalecamy pozostać przy rekomendowanych w projekcie budowlanym materiałach.
Błędy przy układaniu izolacji fundamentów
Najczęściej popełniane są typowe błędy konstruktorskie, czyli niestaranne położenie hydroizolacji. Często wynika to z pośpiechu lub braku doświadczenia. Dlatego też, położenie fundamentów wraz z hydroizolacją należy zlecić doświadczonej firmie budowlanej, która może pochwalić się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Prostym sposobem na uniknięcie błędów montażowych jest stosowanie materiałów bezspoinowych, które są trwalsze, a zarazem, łatwiej jest je położyć w problematycznych miejscach. Duże znaczenie ma wybór materiału. Fundamenty w zależności od specyfiki gruntu izoluje się materiałami przeciwwilgociowymi lub przeciwwodnymi.
Poszczególne warstwy hydroizolacji należy układać z zachowaniem przerw technologicznych potrzebnych na dokładne wyschnięcie położonych już warstw. Dlatego też, jednym z największych i najbardziej kosztownych błędów przy izolowaniu fundamentów jest nadmierny pośpiech i chęć maksymalnego skrócenia tego etapu prac budowlanych. Izolowanie fundamentów to etap, który należy realizować z należytym pietyzmem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej izolacji domu, poczynając od fundamentów, poprzez cokoły, aż po elewację budynku.
Zbyt nisko wyprowadzona izolacja
Poważnym błędem jest zbyt niskie wyprowadzenie izolacji nad poziom gruntu. Zaleca się, aby cokół, który wieńczy ściany fundamentowe, był izolowany przynajmniej do wysokości 30cm nad poziomem gruntu. Zbyt nisko wyprowadzona izolacja sprawia, że obfite opady deszczu mogą stwarzać zagrożenie dla naszych fundamentów. Krople odbijają się od powierzchni i mogą podciekać pod warstwę hydroizolacji niszcząc ją od środka. Podobne szkody wystąpią w sytuacji, gdy izolacja pionowa nie zostanie odpowiednio połączona z izolacją poziomą. Aby uniknąć tego błędu, warto postawić na grubowarstwowe masy KMB. Z pomocą takich mas można także stworzyć kołnierze uszczelniające, a także uszczelnić okolice rur.
Roztwór bitumiczny jako izolacja
Roztwory bitumiczne nie stanowią hydroizolacji. Tymczasem, zwłaszcza w przeszłości często były stosowane jako samodzielna izolacja fundamentów. To kardynalny błąd, który sprawia, że fundamenty są wystawione na szkodliwe działanie wilgoci. Wysoki poziom wód gruntowych może prowadzić do podmycia fundamentów i podtopienia domu. Roztwór bitumiczny można stosować jedynie do zagruntowania i przygotowania powierzchni pod kątem właściwej hydroizolacji. Optymalnym rozwiązaniem jest zastąpienie roztworu bitumicznego specjalną masą hydroizolacyjną.
Jak uniknąć błędów przy izolacji fundamentów?
Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie izolacji fundamentów doświadczonej firmie budowlanej, która dysponuje dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Firma New House proponuje kompleksową realizację projektów w technologii murowanej. Najpierw zaadaptujemy projekt do specyfiki działki, z uwzględnieniem warunków wodno-gruntowych, a następnie sporządzimy kompletny projekt budowlany z wykazem materiałów i kosztorysem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez naszą firmę. Nasi fachowcy zajmą się starannym ułożeniem izolacji fundamentów i pozwolą uniknąć błędów.