Pompa ciepła to popularne rozwiązanie stosowane w domach energooszczędnych, pasywnych oraz plus energetycznych. Jest to innowacyjna instalacja grzewcza, która wykorzystuje ciepło z otoczenia do ogrzania naszego domu przy minimalnym wykorzystaniu energii elektrycznej. Wysoka efektywność tego systemu sprawia, że mimo wysokich kosztów zakupu i montażu, pompa ciepła coraz częściej zastępuje tradycyjne systemy grzewcze w nowych domach.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Zacznijmy od podstaw i spróbujmy po krótce opisać działanie pompy ciepła. Jest to system grzewczy, który nie wytwarza ciepła, ale pozyskuje je z otoczenia. Dzięki temu, pompa nie potrzebuje żadnego paliwa. Wystarczą niewielkie ilości energii elektrycznej do zasilenia urządzenia. W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi zasilanymi prądem, pompa ciepła wykorzystuje zaledwie ułamek tej energii, co chociażby elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Ciepło jest pozyskiwane z powietrza, wody lub gruntu. Działanie tego systemu opiera się na prawie fizycznym zwanym efektem Joule’a Thompsona. Za sprawą procesów termodynamicznym, ciepło z otoczenia jest pochłanianie przez dolne źródło, a następnie wysyłane do górnego źródła w domu. W trakcie tej „wędrówki” wykorzystywane są podobne procesy, co w lodówce. Tyle tylko, że pompa ciepła zamiast chłodzić, ogrzewa powietrze. Warto jednak wspomnieć, że nowoczesne pompy ciepła można przestawić na tryb chłodzenia w okresie wiosenno-letnim.
Rodzaje pomp ciepła
W zależności od dolnego źródła pompy ciepła, urządzenia te dzielimy na trzy rodzaje: powietrzne, gruntowe oraz wodne. Powietrzne pompy ciepła są montowane nad poziomem gruntu i skupiają się na pozyskiwaniu ciepła zgromadzonego w powietrzu. Co szczególnie ważne, są one w stanie znaleźć ciepło nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej -20 st. Celsjusza. Biorąc jednak pod uwagę spadek efektywności w mrozie, powietrzne pompy ciepła są mniej popularne w tych zakątkach kraju, gdzie zimą wciąż zdarzają się siarczyste mrozy.
Dwa pozostałe rodzaje pompy są montowane pod ziemią. Jest to pompa gruntowa, którą zakopuje się w ziemi oraz pompa wodna, która znajduje się w okolicy wód gruntowych. Zaletą tego dowiązania jest niezależność od warunków atmosferycznych. Na głębokości, na której montowane są pompy ciepła, zawsze panują dodatnie temperatury w przedziale od 4 do 8 st. Celsjusza. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pompa-ciepla możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów pomp ciepła. Warto wspomnieć, że pompa ciepła świetnie współpracuje z innymi systemami: rekuperacją, gruntowym wymiennikiem ciepła czy fotowoltaiką.
Górne źródło pompy ciepła
Górnym źródłem jest system, który oddaje ciepłe powietrze do domu, odpowiadając za wzrost temperatury. Może to być ogrzewanie podłogowe, sufitowe, a także tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. W połączeniu z odpowiednią instalacją, pompa ciepła może ogrzewać nie tylko powietrze, ale również wodę w naszym domu. Jest to zatem bardzo uniwersalny system, który możemy w pełni dostosować do specyfiki domu oraz do naszych indywidualnych potrzeb.
Pompa ciepła jest najbardziej opłacalna w przypadku nowych domów, gdy zostanie uwzględniona już w projekcie wraz z odpowiednim, górnym źródłem. Montaż pompy w domu z tradycyjnym systemem jest możliwy, ale wiąże się to z dużo wyższymi kosztami wynikającymi z konieczności przerabiania aktualnego systemu oraz prac remontowych potrzebnych przy montażu pompy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa energooszczędnego domu wyposażonego w nowoczesne technologie.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Przy wyborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na specyfikę naszego domu oraz warunki wodno-gruntowe na działce. Powietrzne pompy znajdują zastosowanie zwłaszcza w zachodnich regionach kraju, gdzie temperatura rzadko spada poniżej -10 st. Celsjusza. Biorąc pod uwagę dość nieprzewidywalny klimat panujący w naszym kraju, lepszą opcją mogą być pompy gruntowe i wodne, montowane pod ziemią, gdzie wahania temperatury są bardzo małe. Pompy gruntowe lepiej sprawdzają się w przypadku działek położonych na zwartych gruntach. Z kolei pompy wodne potrzebują źródła w postaci wód gruntowych kilka metrów pod poziomem gruntu.
Kolejną kwestią jest wybór optymalnej mocy urządzenia. W tym celu należy oszacować zapotrzebowanie energetyczne naszego domu oraz jego powierzchnię. W przypadku domów energooszczędnych jest to ok. 40-50 kWh rocznie na metr sześcienny. Z kolei w przypadku domów pasywnych, zapotrzebowanie jest niższe niż 15 kWh. Wybór odpowiedniej mocy urządzenia najlepiej jest skonsultować z fachowcem, który przeanalizuje zapotrzebowanie domu i wskaże odpowiedni model. Koszt zakupu i montażu zaczyna się od 10,000 przy najprostszych modelach do nawet 60,000 złotych w przypadku pomp wykorzystywanych w domach powyżej 200m2.