Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Kalkulator budowy domu – przydatne narzędzie dla inwestorów

Dla zdecydowanej większości osób, które planują budowę domu, nadrzędną kwestią podczas planowania inwestycji są koszty. I choć na ogólny koszty budowy domu składa się bardzo wiele różnych elementów, to jednak są narzędzia, które pozwalają w prosty sposób je oszacować. Jednym z nich jest kalkulator budowy domu online, który udostępniliśmy klientom na naszej stronie internetowej.


Budowa własnego domu to bardzo duża inwestycja – wymagająca poświęcenia sporej ilości czasu, zaplanowania całej logistyki, ale także zaangażowania poważnej sumy pieniędzy. Dlatego też do budowy domu trzeba się dobrze przygotować, by uniknąć możliwych przykrych niespodzianek, które zrujnują radość towarzyszącą powstawaniu wymarzonych czterech kątów. W oszacowaniu przybliżonych kosztów inwestycji pomoże nasz autorski kalkulator budowy domu, ale zanim przedstawimy jego działanie, omówimy punkt po punkcie, co składa się na całościową cenę budowy własnego domu.

 


Koszty budowy domu krok po kroku


• Zakup działki
Pierwszym i od razu dość wysokim kosztem związanym z budową domu jest zakup działki. Ceny za metr kwadratowy gruntu są naprawdę bardzo różne – zależą od lokalizacji działki, tego, czy jest już uzbrojona, czy ma dostęp do drogi, jak jest położona itp. Według danych jednego z portali finansowych, średnia cena za metr kwadratowy działki w województwie mazowieckim to około 180 zł. Drogo jest również w województwie pomorskim (średnio 134 zł za metr kwadratowy) oraz małopolskim (około 103 zł za metr kwadratowy). Najtaniej działkę można kupić w województwie podkarpackim (około 43 zł za metr kwadratowy) oraz lubuskim (średnio 48 zł za metr kwadratowy).


• Opłaty urzędowe, administracyjne i bankowe
Kiedy inwestor posiada już działkę, musi uzyskać wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (koszt 50-100 zł) lub wystąpić o wydanie warunków zabudowy (dla celów mieszkalnych jest to bezpłatne, chyba że inwestor zleca to firmie wykonawczej lub architektowi – wówczas płaci kilkanaście złotych za pełnomocnictwo). Potrzebna będzie mapa geodezyjna (około 700 zł) oraz badanie geotechniczne gruntu (do 1500 zł). Gotówka będzie niezbędna również w banku, który udziela kredytu hipotecznego. O ile w niektórych przypadkach samo rozpatrzenie wniosku jest bezpłatne, o tyle kredytobiorca musi posiadać wkład własny w wysokości 20% kwoty wnioskowanego kredytu.


• Zakup projektu domu
Koszty przy budowie domu związane są oczywiście z zakupem projektu domu. Jeżeli inwestor decyduje się na zakup projektu gotowego (szeroki wybór gotowych projektów znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow) zapłaci za to od około 2 do 4 tys. zł (plus kilkaset złotych za jego adaptację). Projekt wykonywany na indywidualne zamówienie przez architekta może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty formalności (opłaty za składane wnioski, odpisy decyzji) oraz pracy geodety, który wytyczy fundamenty.


• Zasadnicza budowa
Po zakończeniu wszystkich formalności oraz prac przygotowawczych zaczyna się zasadnicza budowa domu i oczywiście tu pojawiają się największe koszty, choć zależą one od tego, jakim systemem będzie prowadzona budowa. Niektórzy zlecają firmie wykonawczej jedynie doprowadzenie budowy do stanu surowego lub deweloperskiego, resztę prac próbując wykonywać samodzielnie lub zlecając je poszczególnym ekipom wykończeniowym. Inni decydują się na tzw. budowę pod klucz, czyli zlecają nam doprowadzenie inwestycji do stanu, w którym dom jest w pełni gotowy do zamieszkania. Choć w pierwszej chwili budowa domu pod klucz może wydawać się rozwiązaniem dużo droższym, to jednak nie jest to do końca takie oczywiste. W New House jesteśmy w stanie uzyskać bardzo duże rabaty na wszystkie materiały budowlane i wykończeniowe, gwarantujemy ciągłość prac wykonywanych przez doświadczone ekipy, bierzemy na siebie wszystkie kwestie związane z logistyką, a dodatkowo – wystawiamy faktury ze stawką 8% podatku VAT (inwestor indywidualny za każdy materiał kupowany w sklepie czy hurtowni płaci 23% VAT-u). Wszystko to pozwala w wielu przypadkach zniwelować różnice w kosztach.

 


• Prace dodatkowe
Do kosztów budowy domu doliczyć trzeba także kilka innych ważnych elementów, o których inwestorzy w pierwszej chwili zapominają. Jest to m.in. ogrodzenie posesji, zagospodarowanie terenu, zaprojektowanie ogrodu, wykonanie budynków gospodarczych czy elementów małej architektury – w New House specjalizujemy się również w tego typu pracach.


Kalkulator kosztu budowy domu


Jak więc widać, ostateczna cena budowy domu to kwestia bardzo złożona. Są domy niewielkie i bardzo przestrzenne, parterowe i piętrowe, z dachem płaskim lub spadzistym, z garażem (czasem nawet dwustanowiskowym) i bez niego. Łącznie z materiałami i kosztami robocizny, wszystko to ma wpływ na koszt budowy domu. Kalkulator, który udostępniliśmy klientom na naszej stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu pozwala szybko i wygodnie oszacować wstępne koszty inwestycji. Oczywiście jest to narzędzie, który przygotowuje szacunkowy kosztorys budowy domu – kalkulator online, nawet najbardziej nowoczesny, nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę budowy.

Jak zatem działa nasz kalkulator kosztów budowy domu? Jego działanie jest bardzo proste – wystarczy jedynie zaznaczyć pola kwestionariusza, uzupełnić formularz kontaktowy, a my wysyłamy na podany adres mailowy wstępną wycenę inwestycji. Dzięki temu już na początku można przygotować się do wydatków, które czekać będą na inwestora w następnych miesiącach. Zachęcamy do korzystania z kalkulatora budowy domu online oraz do kontaktu z naszymi doradcami, którzy odpowiedzą na każde pytanie. Zapraszamy!

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.