Akademia Budowlana

Izolacja fundamentów w starym domu – na co musimy zwrócić uwagę?

Spis treści:

 

Izolacja fundamentów w starym domu

 

Zakup starego domu zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem, jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie zapoznać się z jego faktycznym stanem technicznym. W wielu przypadkach jest to w praktyce stan surowy, który wymaga ponownego wykończenia oraz generalnego remontu. Wiele problemów może nastręczyć izolacja fundamentów. Jeśli tego nie zrobimy, nasz dom będzie narażony na wilgoć i rozwój szkodliwych drobnoustrojów, nie mówiąc o spadku trwałości fundamentów.

 

Czy stare domy posiadają izolację fundamentów?

 

 

Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do nowoczesnych materiałów hydroizolacyjnych był mocno ograniczony. Z tego względu wiele starszych budynków albo nie posiada takiej izolacji w ogóle, albo jest ona mocno prowizoryczna i niewystarczająca. W związku z tym, zakup starego domu niemal zawsze wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu fundamentów. Brak odpowiedniej izolacji wpływa na poziom wilgotności w budynku, co z kolei przekłada się rozwój pleśni i grzybów, a ponadto, niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.

 

Brak hydroizolacji oznacza również spadek trwałości fundamentów, co w przyszłości może dać o sobie znać. Jedno jest pewne, jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia stanu technicznego starego budynku, taką inwestycję lepiej sobie odpuścić. W innym razie grożą nam poważne konsekwencje oraz bardzo wysokie koszty związane z „ratowaniem” sytuacji. Jeśli grunty, na którym stoi taki dom są wartościowe, lepszym rozwiązaniem może być rozbiórka i budowa nowego domu od postaw. Nie ulega wątpliwości, że kondycja wielu starych domów jest gorsza, aniżeli stan surowy.

 

Kiedy warto wykonać badania geotechniczne?

 

Przed przystąpieniem do izolowania starych fundamentów należy sprawdzić warunki wodno-gruntowe. W tym celu przeprowadzamy badania geotechniczne. W ten sposób sprawdzamy, jaka gleba otacza fundamenty, czy jest ona dostatecznie spoista i nośna, a także, jak głęboko znajduje się poziom wód gruntowych. Na podstawie tej informacji można ocenić, w jakim stopniu fundamenty są narażone na oddziaływanie wilgoci lub wody stojącej. Na podstawie stopnia zagrożenia dopiera się odpowiednią formę hydroizolacji. Dzielimy je na lekkie, średnie i ciężkie. Tylko w przypadku zastosowania prawidłowej hydroizolacji mamy pewność, że fundamenty są odpowiednio chronione.

 

Izolacja fundamentów

 

Jak dobrać izolację fundamentów pod kątem warunków wodno-gruntowych?

 

Jeśli fundamenty są narażone na okresowe działanie wilgoci, np. na skutek intensywnych opadów deszczu, wówczas wystarczy hydroizolacja lekka w postaci folii hydroizolacyjnej, emulsji asfaltowej czy też betonitu. Jeśli natomiast fundamenty będą musiały sobie radzić z wodą stojącą w glebie (połączenie spoistej gleby oraz intensywnych opadów deszczu), wówczas konieczna jest hydroizolacja średnia, która zapobiegnie przesączaniu się wody. W tym celu stosuje się specjalne izolacje bitumiczne, a także niektóre folie płynny. Izolacja ciężka jest wykorzystywana w przypadku, gdy fundamenty narażone są na kontakt za wodą pod dużym ciśnieniem (np. woda gruntowa spływająca ze skarby). Stosuje się tutaj wytrzymałe laminaty, tworzywa bitumiczne, a także masę asfaltową z polimerami.

 

Jak przebiega izolacja fundamentów w starym domu?

 

Wiele osób decyduje się na zburzenie ścian zewnętrznych i wybudowanie domu na istniejących już fundamentach. Tutaj sprawa jest prosta. Najpierw wykonuje się rozbiórkę starego budynku, następnie odkopuje fundamenty i przeprowadza niezbędne prace związane z położeniem hydroizolacji, izolacji termicznej oraz ewentualnie drenażu opaskowego od zewnętrznej strony fundamentów. Drenaż odprowadza wodę od fundamentów np. do kanalizacji, rowu, stawu lub zbiornika retencyjnego.

 

Jeśli zamierzamy izolować fundamenty domu bez niszczenia ścian zewnętrznych, proces jest bardzo czasochłonny i wymaga przeprowadzenia ekspertyzy konstrukcyjnej. Prace są prowadzone etapami, co sprawia, że jest to rozwiązanie dość czasochłonne. Na pewno nie należy odsłaniać fundamentów w całości, ponieważ grozi to ich osłabieniem. Dlatego zazwyczaj odkupuje się fragmenty długości 1-2 metrów, przeprowadza niezbędne prace, zasypuje i przechodzi do następnego odcinka.