Szambo szczelne betonowe – jak wybrać rozwiązanie na lata?
Spis treści:
Betonowe szamba to najpopularniejsze rozwiązanie na działkach, na których nie ma możliwości uzyskania przyłącza do kanalizacji. Jest to przede wszystkim wybór podyktowany kwestiami ekonomicznymi – betonowe szambo jest tańsze od zbiornika plastikowego, nie mówiąc o przydomowych oczyszczalniach ścieków. Rodzi się jednak pytanie, jak postawić szambo szczelne betonowe. Szczelność takiego zbiornika jest absolutnym priorytetem.
W jaki sposób buduje się szamba betonowe?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wykonanie odpowiednio głębokiego wykopu oraz poprowadzenie w to miejsce rur kanalizacyjnych. W wykopie umieszcza się prefabrykowane, betonowe kręgi, które następnie uszczelnia i wzmacnia się od środka. Na szczycie umieszcza się otwór, który będzie umożliwiał odciąganie nieczystości. Otwór szamba najczęściej przykrywa się standardową pokrywą kanalizacyjną. Budowa szamba o pojemności poniżej 10 metrów sześciennych nie wymaga pozwolenia na budowę. Większe szamba takiego pozwolenia wymagają. Oczywiście można to załatwić za jednym zamachem wnioskując i pozwolenie na budowę domu. W projekcie budowlanym wystarczy uwzględnić szambo, które automatycznie uzyska zgodę na budowę.
Jakie zalety posiada betonowe szambo?
Szamba betonowe wciąż są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym na działkach budowlanych, na których nie ma możliwości dociągnięcia przyłącza kanalizacyjnego. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są koszty. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie w porównaniu z szambami plastikowymi czy przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Ponadto, szambo szczelne betonowe odznacza się dużą trwałością i może nienagannie pełnić swoje funkcje przez wiele lat, o ile tylko pamiętamy o prawidłowej eksploatacji i systematycznym opróżnianiu.
Co więcej, betonowe szambo może być rozwiązaniem przejściowym. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość podłączenia kanalizacji, szambo można zasypać lub przekształcić w zbiornik retencyjny. Istnieje także możliwość przebudowy szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków. Kolejnym atutem jest to, że szambo betonowe dobrze sprawdza się w słabych gruntach, ponieważ ze względu na swoją wagę szybciej się osadza i stabilizuje swoją pozycję.
Szczelne szambo betonowe – o jakich kwestiach należy pamiętać?
Dobre szambo betonowe to przede wszystkim szambo szczelne. Wyciek nieczystości do gruntu stanowi bardzo poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwłaszcza, gdy ścieki przedostaną się do wód gruntowych. W naszym artykule możesz dowiedzieć się więcej o szczelnych szambach betonowych, a konkretniej o ich konstrukcji oraz prawidłowej eksploatacji. Należy pamiętać o systematycznym opróżnianiu zbiornika i niedopuszczaniu do zapełnienia „pod kurek”. W szambach można stosować proste przyrządy, które będą informować o stopniu zapełnienia.
Bardzo istotną kwestią jest także zapewnienie prawidłowej wentylacji zbiornika. W ten sposób można uniknąć wzrostów ciśnienia, które mogą zaburzać przepływ ścieków i stwarzać większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Co jakiś czas należy także przeprowadzać kontrolę szczelności. Fachowcy zajmą się inspekcją i wystawią stosowną ekspertyzę. Właściciele działek z szambem w każdej chwili mogą otrzymać wezwanie do przedłożenia oceny technicznej szamba. W ostatnich latach kontrole są dużo częstsze, a wszystko za sprawą większej troski o środowisko.
Co grozi za nieszczelne szambo?
Gminy mają obowiązek prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości. Urzędnicy bacznie przyglądają się tym nieruchomościom, na których wywóz nieczystości ma miejsce dużo rzadziej, biorąc pod uwagę średnie zużycie wody. Właściciele takich nieruchomości mogą zostać zobligowani do przeprowadzenia kontroli szczelności szamba i przedłożenia stosownej ekspertyzy. Nieszczelne szambo może okazać się bardzo kosztowne. Grozi za to grzywna w wysokości 5000 złotych. Dlatego też, właściciele domów powinni archiwizować rachunki za wywóz szamba i przynajmniej raz na dwa lata przeprowadzać kontrolę szczelności.
Ile kosztuje szambo szczelne betonowe?
Szamba betonowe są tak popularne ze względu na niskie koszty budowy. Zbiornik betonowy o pojemności 10m2 można kupić za ok. 2500 – 3000 złotych. Warto wspomnieć, że szamba betonowe dzielą się na jednokomorowe i dwukomorowe. Te drugie są droższe, ale jednocześnie pozwalają zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości. Jeśli chodzi o wywóz szamba, jest to wydatek rzędu od 150 do 300 złotych w zależności od pojemności zbiornika i lokalizacji. Częstotliwość zależy od pojemności zbiornika oraz zużycia wody przez domowników. Kontrola szczelności to wydatek rzędu 1500-2000 złotych.