Akademia Budowlana

Przyłącze energetyczne – ile kosztuje i jak je uzyskać?

Spis treści:

 

Rozpoczęcie budowy domu nie jest możliwe bez dostępu do prądu. W związku z tym, inwestor powinien z odpowiednim wyprzedzeniem wystąpić z wnioskiem o przyłącze tymczasowe i prąd budowlany lub wynająć agregat prądotwórczy o odpowiedniej mocy. W trakcie należy kontynuować starania o stałe przyłącze energetyczne niezbędne do prawidłowego eksploatowania domu. Ile kosztować będzie uzyskanie przyłącza energetycznego?

 

Przyłącze energetyczne

 

Przyłącze energetyczne tymczasowe i stałe

 

Zacznijmy od tego, że uzyskanie przyłącza energetycznego może zająć nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj przyłączy jest dostępny w okolicy. Łatwiej jest uzyskać podłączenie do instalacji napowietrznej. Sieć podziemna wymagać będzie kosztownych i czasochłonnych robót ziemnych. Inwestorzy mogą jednak wystąpić o przyłącze tymczasowe, którym dostarczany jest prąd budowlany potrzebny do prowadzenia wszystkich prac budowlanych. To przyłącze można uzyskać zazwyczaj w przeciągu 1-2 miesięcy. Alternatywą dla przyłącza tymczasowego może być agregat prądotwórczy, ale zazwyczaj jest to rozwiązanie dużo droższe. W naszym artykule na temat przyłączy budowlanych możesz dowiedzieć się więcej o formalnościach związanych z uzbrojeniem działki w konkretne przyłącza techniczne: prąd, wodę, kanalizację czy gaz.

 

Przyłącze tymczasowe oferuje inwestorom prąd budowlany, podczas gdy przyłącze stałe prąd zwykły potrzebny do prawidłowego eksploatowania domu. Oczywiście przyłącze stałe może być wykorzystywane do dostarczania prądu budowlanego, jednak należy pamiętać o tym, że obowiązują tu inne taryfy. Nie jest możliwe prowadzenie prac budowalnych z pomocą energii elektrycznej dostarczanej na podstawie umowy o prąd zwykły.

 

Jaka moc przyłącza energetycznego będzie odpowiednia?

 

Występując w wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci energetycznej należy podać moc, jakiej będzie potrzebował nasz dom. Oblicza się ją na podstawie urządzeń oraz instalacji, które będą zasilane energią elektryczną. Dla większości domów, w przypadku trójfazowego licznika w zupełności wystarczy moc 12 lub 16 kW. Więcej energii elektrycznej mogą wymagać domy, w których zastosowana będzie elektryczna instalacja grzewcza. W takich sytuacjach moc przyłączeniowa nie powinna być niższa, niż 25 kW. Gotowe projekty domów zawierając charakterystykę energetyczną, która określa zapotrzebowanie budynku na prąd. W związku z tym, decyzję związaną z wyborem mocy przyłącza można podjąć na podstawie informacji zawartych w charakterystyce energetycznej.