Jak podkreślić wygląd wnętrza za pomocą naturalnego drewna?
Spis treści:
Drewno to materiał uniwersalny, który sprawdzi się w dowolnej aranżacji wnętrza. Co ważne, drewniane elementy mogą podkreślać wiodącą stylistykę. Ciężko zatem wyobrazić sobie wnętrze, które byłoby całkowicie pozbawione choćby drobnych dekorów wykonanych z tego materiału. W tym artykule powiemy kilka słów o wykorzystaniu drewna we współczesnych wnętrzach.
Atuty drewna w aranżacji wnętrz
Drewno jest materiałem uniwersalnym, ponadczasowym, trwałym i eleganckim. Doskonale odnajduje się zarówno jako wiodący materiał, jak również jako dodatek, który ma podkreślić atuty innych materiałów, takich jak chociażby kamień czy beton. We współczesnym budownictwie prym wiodą style minimalistyczne, takie jak chociażby styl industrialny. Często dominuje w nich surowy beton, a mimo to, drewno wciąż odgrywa w nich ważną rolę. Wszystko za sprawą uniwersalności tego materiału, który doskonale komponuje się ze wszystkimi odcieniami, a także powierzchniami innych materiałów: betonu, kamienia, cegły czy metalu. To dowód na ponadczasowość drewna.
Drewniane podłogi – uniwersalność i trwałość
Jednym z najczęstszych zastosowań drewna we wnętrzu są oczywiście podłogi – począwszy od paneli, poprzez deski, aż po parkiet. Drewniana podłoga sprawia, że wnętrze staje się dużo cieplejsze, a zarazem przytulniejsze. Samo drewno zapewnia także komfort bosym stopom, dzięki czemu sprawdza się nie tylko w salonie, ale również w sypialni. Podłogę z drewna można wykonać także w łazience, ale tutaj potrzebne są już dużo droższe i trwalsze materiały poddane specjalistycznej impregnacji. W połączeniu z odpowiednim podkładem, podłoga drewniana zapewnia dobrą akustykę i wycisza pomieszczenie. Przy zakupie drewna o wysokiej jakości nie musimy obawiać się o niszczenie podłogi. Nawet jeśli zacznie ona matowieć lub pojawią się na niej zarysowania, drewnianą podłogę można poddać cyklinowaniu lub lakierowaniu.
Drewno jako ciepły element minimalizmu
Jak już mówiliśmy, we współczesnych aranżacjach coraz częściej pojawia się minimalizm. Proste i funkcjonalne wnętrza kochają beton, naturalny kamień, powierzchnie metalowe. Przykładem są lofty oraz wnętrza zachowane w stylu industrialnym. Minusem takich wnętrz może być nadmierna surowość i chłód. Z pomocą naturalnego drewna można ocieplić wnętrza zachowane w stylu minimalistycznym. Drewno dobrze czuje się w otoczeniu betonu, kamienia czy cegły. Wystarczy jedynie dobrać elementy pasujące fakturą oraz kolorystyką do wybranej aranżacji. To w dużej mierze dzięki drewnu minimalistyczne wnętrza mogą być bardzo przytulne.
Drewno to podstawa stylu skandynawskiego
Kolejnym bardzo popularnym stylem w ostatnich latach jest styl skandynawski, który stara się być jak najbliżej przyrody. Dominują tu materiały, które w prostej linii wywiązują się od natury, a zatem drewno jest tu niezastąpione. Do tego dochodzi kolorystyka, w której przeważają: biel, odcienie szarości, brąz, czerń, a także beż i odcienie kremowe oraz pastelowe. W stylu skandynawskim elementy drewna pięknie komponują się z wikliną oraz tkaninami. Przykładem są chociażby drewniane krzesła z jasnym, miękkim obiciem siedzenia. Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością właśnie za sprawą funkcjonalności oraz przytulnego charakteru. To doskonały wybór dla osób, które chcą czuć się w swoim domu komfortowo, a jednocześnie nie chcą tracić wiele czasu na sprzątanie.
Dekory z drewna na ścianę
Na koniec dochodzimy do elementów dekoracyjnych, które można zastosować na ścianach. Prym wiodą tu plastry i krążki drewna, które świetnie prezentują się obok kominka. Bardzo popularne są również lamele, które nie tylko przyciągają wzrok do konkretnego obszaru wnętrza, ale również zapewniają lepszą akustykę wnętrza, pochłaniając dźwięki. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej spotkamy się również z imponującymi, drewnianymi obrazami, które pełnią podobną rolę, co lamele. Jeśli nie chcesz nadmiernie dociążać ściany, zawsze możesz postawić na ozdoby z korka, który doskonale imituje prawdziwe drewno.
Jak wykorzystać potencjał drewna w aranżacji wnętrz?
Współczesne aranżacje stawiają na funkcjonalizm i komfort. Wpływa to w dużej mierze na wybór drewnianych materiałów. Zwracamy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W stworzeniu praktycznego i przytulnego wnętrza może pomóc doświadczony architekt wnętrz, o którym możesz przeczytać w naszym artykule. Z pomocą tego fachowca unikniesz kosztownych błędów aranżacyjnych, które często wymuszają poprawki, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Projekt pomoże w doborze materiałów wykończeniowych, rozplanuje przestrzeń, a także doradzi w kwestii doboru mebli oraz elementów dekoracyjnych.