Projektując i konstruując schody w domu jednorodzinnym należy pamiętać o trzech podstawowych cechach, którymi powinny się charakteryzować schody. Są to: funkcjonalność, wygoda oraz bezpieczeństwo. Inwestora czeka kilka decyzji, które będą miały wpływ na to, jak spisywać się będą schody na przestrzeni kolejnych lat. Musimy wybrać lokalizację, rodzaj, materiał, a także wyposażenie dodatkowe w formie balustrady i oświetlenia. Jak stworzyć bezpieczne i komfortowe schody?
W którym miejscu powinniśmy usytuować schody?
Schody sytuuje się najczęściej w ciągach komunikacyjnych, takich jak: korytarz, hol, lobby lub patio. Jeśli wejście do domu prowadzi przez wiatrołap lub sień, także w tych miejscach można pomyśleć o budowie schodów. Wybór lokalizacji jest bardzo ważny - schody powinny znajdować się stosunkowo blisko wejścia, ponieważ ułatwi to wnoszenie mebli. W małych domach, schody można zaplanować w części dziennej. Może to być element wystroju salonu lub jadalni. W ostateczności, schody można usytuować także w okolicy kuchni. Plusem jest to, że pod niektórymi rodzajami schodów możemy zagospodarować wolną przestrzeń, która zostanie wykorzystana jako schowek lub spiżarnia.
Rodzaje schodów - czym kierować się przy wyborze?
Dostępne konstrukcje schodów możemy podzielić przynajmniej na sześć podstawowych kategorii. Najprostsze są oczywiście schody proste jednobiegowe, które w prostej linii powadzą na wyższą kondygnację. Pod takimi schodami często można zaaranżować schodek. W przypadku ograniczonej przestrzeni oraz wysokich wnętrz można zastosować schody łamane dwubiegowe lub trójbiegowe. W takich schodach wyróżniamy przynajmniej jedną platformę, w których schody skręcają pod kątem 90 st. Możemy wyróżnić także schody spiralne oraz wachlarzowe. to pokrewne rozwiązanie, aczkolwiek schody spiralne zajmują znacznie mniej miejsca i mają kształt okręgu, podczas gdy schody wachlarzowe mają kształt litery U. Bardzo popularne są także schody zabiegowe, które w połowie skręcają pod kątem 180 st. Rodzaj schodów wybieramy pod kątem metrażu pomieszczenia, w którym będą one usytuowane.
Z jakich materiałów można wykonać schody?
Kolejną bardzo istotną decyzją jest oczywiście wybór materiału, z którego wykonane będą schody. Coraz częściej spotkamy się z murowanymi schodami betonowymi, które można wykończyć płytkami lub drewnianymi panelami. W naszym artykule na temat domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji murowanych oraz różnych materiałów stosowanych w nowoczesnym budownictwie. W zależności od konstrukcji, schody mogą być żelbetowe (ich podporą są ściany i stropy), a także samonośne (konstrukcja nie wymaga dodatkowego oparcia. Do konstrukcji schodów samonośnych świetnie sprawdza się drewno, a także stal. Wybrany materiał ma duże znaczenie w kontekście kosztów budowy domu.