Podbitka dachowa nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym, ale biorąc pod uwagę korzyści jakie oferuje naszemu domowi, warto o nią zadbać. Pełni ona funkcje ochronne dachu, a jednocześnie, stanowi estetyczne wykończenie okapu dachowego. W tym artykule przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym rodzajom podbitki: drewnianej oraz wykonanej z PCV. Jakie są ich zalety i wady? Która z nich okaże się lepszym rozwiązaniem?
Czym właściwie jest podbitka dachowa?
Podbitka dachowa jest wykończeniem okapu dachowego widocznego z zewnątrz. W ten sposób zasłaniamy krokwie oraz inne elementy więźby dachowej, gwarantując im dodatkową ochronę, a jednocześnie, dbając o estetyczne wykończenie dachu. Jakie funkcje pełni podbitka dachowa? Zapewnia elementom więźby dachowej dodatkową ochronę przed wilgocią, zabrudzeniami, owadami, a także warunkami atmosferycznymi. Dobrze wykonana podbitka wspiera również właściwości termoizolacyjne zmniejszając ryzyko wystąpienia mostków termicznych.
Liczne korzyści podbitki sprawiają, że choć nie jest to niezbędny element konstrukcyjny dachu, warto o niej pomyśleć. W tym artykule: https://new-house.com.pl/podbitka-dachowa możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skonstruowana jest podbitka. Można ją wykonać z drewna, elementów drewnopodobnych, PCV, blachy lub otynkowanych płyt OSB. W tym miejscu skupimy się przede wszystkim na dwóch najpopularniejszych formach podbitki: drewnianej i z PCV.
Podbitka drewniana
Podbitka dachowa wykonana z drewna sprawdza się przede wszystkim w przypadku domów z elewacją wykończoną elementami drewna. Jeśli zatem elewację pokrywają płyty elewacyjne lub dom zdobi drewniana stolarka okien i drzwi, podbitka z drewna okaże się dobrym rozwiązaniem. Jest ona wykonana z desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych o grubości ok. 2cm. Deski muszą być odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane.
Drewniana podbitka drewniana jest bardzo estetycznym sposobem wykończenia dachu, a ponadto, poprawia właściwości termoizolacyjne budynku. Posiada jednak pewne wady. Ze względu na ceny materiałów oraz bardziej skomplikowany montaż, jest to rozwiązanie nieznacznie droższe od podbitki wykonanej z PCV. Głównym minusem podbitki drewnianej jest jednak to, że co najmniej co pięć lat musimy wykonać ponowną impregnację i lakierowanie, aby zachować ją w dobrym stanie.
Podbitka z PCV
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się podbitkę z PCV, która wydaje się rozwiązaniem bardziej praktycznym. Podobnie jak podbitka drewniana, zapewnia ona ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, owadami oraz wilgocią. Jest jednak dużo lżejsza, a ponadto, materiały PCV nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Raz wykonana podbitka dachowa z PCV będzie nam doskonale służyć na przestrzeni wielu lat.
Zaletą jest również bogata gama kolorystyczna, dzięki czemu, podbitkę z PCV bez najmniejszego problemu możemy dostosować do każdej stylistyki budynku. Znajduje zastosowanie w nowoczesnych i minimalistycznych domach pozbawionych elementów drewna. Zaletą jest także nieco niższy koszt zakupu materiałów i montażu. A zatem, w bezpośrednim starciu na mocne strony, podbitka wykonana z PCV jawi nam się jako rozwiązanie bardziej funkcjonalne. Wady? PCV słabo sprawdza się w domach z blaszanym dachem. Bardzo wysokie temperatury mogą bowiem osłabić to tworzywo sztuczne.
Inne formy podbitek dachowych
Podbitkę dachową można wykonać także z innych materiałów. W kontekście domów z blaszanych dachem warto wspomnieć chociażby podbitki wykonane z blachy stalowej. Jest ona bardzo odporna na wysokie temperatury, ale podobnie jak drewno, wymaga okresowej konserwacji. Wyjątkiem jest blacha ocynkowana, która nie wymaga dodatkowych prac. Podbitkę dachową można wykonać także z płyt OSB, które są następnie zabezpieczane styropianem i włóknem szklanym, a warstwę wieńczy cienkowarstwowy tynk silikonowy. Zaletą tego rozwiązania są dodatkowe właściwości termoizolacyjne, a także bardzo prosty i szybki montaż.
Jak wybrać trwałą i praktyczną podbitkę dachową?
W tej kwestii warto skonsultować się z firmą budowlaną zajmującą się budową domu. Fachowcy najlepiej przeanalizują specyfikę budynku i wskażą podbitkę, która okaże się najbardziej praktycznym rozwiązaniem. W nowoczesnych domach najczęściej jest to podbitka wykonana z PCV, a w domach o stylistyce klasycystycznej, podbitka drewniana. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowych prac budowlanych świadczonych przez doświadczoną firmę New House.
Podbitka dachowa nie jest obowiązkowym elementem okapu. Biorąc jednak pod uwagę walory estetyczne, a także dodatkową ochronę więźby dachowej, w nowych domach zaleca się wykonanie tego elementu konstrukcyjnego. Zwłaszcza, że koszty zakupu i montażu nie należą do wygórowanych. Nawet w przypadku dużych domów powinniśmy zmieścić się w kwocie 4000 złotych w przypadku podbitki PCV oraz 5000 złotych w przypadku podbitki drewnianej.