Beton architektoniczny i elementy żelbetowe we wnętrzach
Spis treści:
Beton architektoniczny to nie tylko popularny materiał konstrukcyjny, ale również materiał dekoracyjny znajdujący coraz szersze zastosowanie przy aranżacji wnętrz. Zwłaszcza we wnętrzach industrialnych, minimalistycznych oraz loftach beton prezentuje się wyśmienicie. W tym artykule powiemy kilka słów o popularnych zastosowaniach betonu architektonicznego i elementów żelbetowych we wnętrzach.
Czym jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to specjalnie przygotowana mieszanka tworzona z myślą o walorach dekoracyjnych. Fakturę powierzchniową można uzyskać jedną z metod, z czego najpopularniejszą z nich jest szalunek, który pozwala zachować naturalność betonu. W gruncie rzeczy beton architektoniczny posiada te same parametry, co beton konstrukcyjny. Manualna obróbka materiału pozwala uzyskać bardzo różnorodne faktury w wielu kolorystykach. W artykule na temat budowy domu pod klucz omawiamy wiele praktycznych rozwiązań, które coraz częściej znajdują zastosowanie przy wykańczaniu wnętrz. Beton architektoniczny doskonale odnajduje się w coraz modniejszych wnętrzach minimalistycznych.
W jaki sposób powstaje beton architektoniczny?
Beton architektoniczny może być tworzony na dwa sposoby: pierwszy z nich to sposób naturalny, w którym tworzy się beton konstrukcyjny, z uwzględnieniem technik, które pozwolą na uzyskanie estetycznej powierzchni. Mamy także beton dekoracyjny, któremu wygląd nadaje się poprzez odpowiednią obróbkę mechaniczną i chemiczną. Na ostateczny wygląd powierzchni wpływa wiele czynników: rodzaj cementu, środek antyadhezyjny, skład mieszanki, kształt i rysunek szalunku, czy też warunki pielęgnacji oraz obróbki. Bardzo popularny jest beton szalunkowy, który wylewa się w odpowiednio przygotowanych szalunkach, które decydują o finalnej fakturze. O kolorystyce betonu architektonicznego decyduje natomiast kolor cementu, zastosowane barwniki chemiczne, jak również metoda obróbki i przechowywania betonu.
Produkty wykonane z betonu architektonicznego
Przy aranżacjach wnętrz najczęściej wykorzystuje się płyty betonowe, które mogą być wieszane lub mocowane na specjalnych rusztach. Z elementów żelbetowych wykonuje się także kolumny oraz podpory, które mogą służyć do zarządzania większymi przestrzeniami. Nie sposób nie wspomnieć bloczków architektonicznych, z których można wznosić ścianki działowe, jak również blaty i barki. O tym, jak popularnym materiałem dekoracyjnym stał się beton architektoniczny najlepiej świadczy fakt, że coraz częściej spotkamy się z materiałami, które mają jedynie imitować fakturę betonu. Tutaj prym wiodą oczywiście podłogowe i ścienne płytki ceramiczne. Określamy je płytkami betonopodobnymi.
Zastosowanie betonu architektonicznego i żelbetu we wnętrzach
Beton dekoracyjny bez wątpienia ma teraz swoje pięć minut. Zwłaszcza, że bardzo mocne są wnętrza industrialne, minimalistyczne oraz loftowe, w których ten materiał sprawdza się doskonale. Płyty z betonu architektonicznego mogą stanowić posadzkę lub element dekoracyjny na ścianach. Z bloczków można wykonać ściany działowe, które nie potrzebują dodatkowego tynkowania czy malowania. Beton dekoracyjny jest także wykorzystywany do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że jest to dobra propozycja materiału na schody. Materiał dobrze prezentuje się z ciepłym i szarym drewnem, a także z powierzchniami metalowymi.
Plusy i minusy betonu architektonicznego
Beton jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, na przestrzeni wielu lat może odznaczać się nienagannym wyglądem. Beton o większej gęstości zapewnia także lepszą akustykę. Jego powierzchnię można bez trudu zachować w idealnej czystości. W kontekście płyt podłogowych warto wspomnieć o zadowalających parametrach antypoślizgowych. Jeśli chodzi o wady, beton architektoniczny należy dodatkowo zaimpregnować, ponieważ wilgoć może prowadzić do odbarwień oraz namnażania się pleśni i grzybów. Dodatkowo, wysoka popularność betonu dekoracyjnego sprawia, że obecnie nie należy on do najtańszych materiałów wykończeniowych.
Jak wykorzystać beton przy aranżacji wnętrza?
Beton architektoniczny jest materiałem bardzo uniwersalnym i bez wątpienia może pomóc w stworzeniu wnętrza charakteryzującego się niebanalną estetyką. Należy jednak pamiętać, że materiał ten wnosi nieco surowości i w nadmiarze może sprawić, że wnętrze będzie mniejsze wizualnie i przytłaczające. Wiele zależy od innych materiałów, dodatków oraz mebli, które będą łagodzić surowy charakter betonu. Możesz także skorzystać z usług architekta wnętrz, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule. Z pomocą projektanta łatwiej jest uniknąć kosztownych błędów aranżacyjnych. W rezultacie można uzyskać praktyczne i estetyczne wnętrze w pełni dostosowane do indywidualnych oczekiwań domowników.