Łąka kwietna w ogrodzie. Jak ją założyć, aby cieszyła oko?
Spis treści:
Łąka kwietna to naturalna ozdoba ogrodu. To kompozycja różnych traw oraz kwiatów, które tworzą całkowicie naturalny krajobraz, w którym prym wiedzie natura w pełnej krasie. Łąki kwietne cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są rozwiązaniem niezwykle praktycznym - nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji i nie nastręczają dodatkowych kosztów.
Czym jest łąka kwietna?
Łąka kwietna to nic innego, jak starannie wyselekcjonowana mieszanka traw, kwiatów oraz roślin, które mają stworzyć kompozycję jak najbardziej zbliżoną do naturalnej łąki. To rozwiązanie bardzo ekologiczne, stanowiące ekosystem przyjazny wielu owadom, niewielkim zwierzętom oraz ptakom. Łąka kwietna nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, dzięki czemu, jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przyrody. Na dużych działkach budowlanych, łąka kwietna może stanowić tylko wyszczególniony fragment przestrzeni. W artykule na temat zagospodarowania terenu możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym planowaniu i aranżowaniu przestrzeni działki.
Jak dobrać rośliny pod łąkę kwietną?
W sklepach ogrodowych możemy znaleźć gotowe mieszanki do wysiewu łąki kwietnej. Jednakże przy aranżacji ogrodu zawsze należy uwzględnić specyficzne warunki panujące w naszym ogrodzie. Główne czynniki to rodzaj i odczyn gleby, nasłonecznienie, a także poziom wód gruntowych. Po raz kolejny przydadzą nam się zatem warunki wodno-gruntowe rozpoznane w trakcie badań geotechnicznych. Kompozycję można stworzyć samodzielnie, dobierając rośliny o podobnych wymaganiach względem stanowiska. Warto dobrać kwiaty kwitnące o różnych porach roku, dzięki czemu, łąka kwietna zawsze będzie cieszyć nasze oczy wspaniałym i majestatycznym wyglądem. Na łąkę kwietną składają się przede wszystkim trawy i kwiaty, ale możemy również zadbać o pożyteczne i cenione za swoje właściwości zioła.
Wysiew łąki kwietnej
Zakładanie łąki kwietnej jest niezwykle proste i nie wymaga czasochłonnych przygotowań. Wystarczy jedynie oczyścić teren z chwastów oraz niechcianych roślin. Z pomocą ostrych narzędzi można także wykonać wertykulację, która przyczyni się do szybszego wzrostu roślin. Mieszankę nasion można wymieszać także z ziemią lub piaskiem nadającym się na podłoże ogrodowe, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie wszystkich nasion. Po rozrzuceniu nasion należy je lekko wgnieść w ziemię. Można to zrobić z pomocą specjalnego wału, ale również poprzez intensywny spacer w kaloszach. W pierwszym okresie po wysiewie należy pamiętać o nieco obfitszym podlewaniu (zwłaszcza w momencie, gdy nasiona zaczną kiełkować). Należy także uważać na ewentualne chwasty, które mogą być pozostałością po starym trawniku.
Jak pielęgnować łąkę kwietną?
Łąki kwietne są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na czasochłonne doglądanie swojego ogrodu. Łąka nie wymaga bowiem specjalnej pielęgnacji. Wystarczy odpowiednie podlewanie zwłaszcza zaraz po wysiewie oraz w dłuższych okresach bez opadów deszczu. Należy także pilnować, aby na łące nie wyrosły chwasty. Niektóre z nich są bowiem bardzo inwazyjne i w krótkim czasie mogą zdusić inne rośliny. Łąkę kwietną kosimy dwa razy do roku: po raz pierwszy wczesnym latem, w czerwcu lub lipcu, a drugi raz pod koniec sierpnia lub na początku września. Jeśli na łące kwietnej zasadzimy kwiaty jednoroczne, wówczas koszenie łąki jest wskazane także po przekwitnięciu tych kwiatów. W naszym tekście poświęconemu ogrodom udzielamy wielu ważnych wskazówek związanych z zakładaniem praktycznego i prostego w utrzymaniu ogródka.
Zalety łąki kwietnej
Najważniejszym atutem łąki kwietnej jest wygoda. Nie wymaga ona czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu ją podlać, dwa razy do roku skosić oraz uważać na chwasty. To wystarczy, aby cieszyć się naturalną i majestatyczną ozdobą w naszym ogrodzie. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne korzystne dla wielu gatunków owadów, niewielkich zwierząt i ptaków. Jeśli zasadzisz na swojej łące rośliny miododajne, możesz pomyśleć o założeniu własnej pasieki. Łąka kwietna daje duże możliwości w kontekście sadzenia nowych roślin jednorocznych, co pozwala w dowolnym momencie urozmaicić jej wygląd. Kolejnym plusem jest bardzo łatwe założenie. Wystarczy wybrać gotową mieszankę lub dobrać nasiona roślin o zbliżonych wymaganiach dostosowanych do warunków na swojej działce.
Czy łąka kwietna posiada jakieś wady?
Zakładając łąkę kwietną należy pamiętać o tym, że stanie się ona domem wielu owadów, w tym pszczół oraz os, które mogą stanowić zagrożenie dla osób z alergią. Alergicy z pewnością nie będą także zachwyceni pyłkami, których w przypadku łąk kwietnych niestety nie brakuje. Decydując się na to rozwiązanie warto zatem wyposażyć swój dom w moskitiery, które zatrzymają sporą część owadów, ale również niektóre pyłki. Przy zakładaniu łąki kwietnej warto także poświęcić dostatecznie dużo czasu na wybór roślin dostosowanych do specyfiki naszego ogrodu.